Close

Farmbot: automatizovaný farmář s Arduino Mega

Farmbot je open-source projekt, který se dostal do finále soutěže Hackaday Prize, a v blízké době by se měl objevit i na Kickstasteru.

Jedná se o plně automatizovaného cnc „farmáře“, který se skládá z nosné konstrukce, krokových motorů NEMA 17, Raspberry Pi 2 a Arduino Mega 2560.

Celá konstrukce je odolná proti rzi, neboť je tvořena hliníkovými díly a plastovými částmi vytištěnými na 3D tiskárně, takže je možné ji umístit jak do skleníku tak do venkovních prostor.

Farmbot – konstrukce
Farmbot – konstrukce

Farmbot také disponuje unikátní hlavicí, která je schopná zcela samostatně měnit nástavce, které umožňují Farmbotovi vykonávat jednotlivé úkony během péče o daný záhon a to od sázení a zalévaní až po měření různých údajů pomocí vestavěných senzorů.

Veškeré úkony jsou pak řízeny pomocí Arduino Mega a Raspberry Pi 2 společně se shieldem RAMPS a Polulu řadičem krokových motorů. Obě tyto platformy jsou bastlířům dobře známy a nebude tak rozhodně problém si Farmbota jakkoli upravit.

A nemusí si zoufat ani uživatelé, kteří nemají mnoho zkušeností s obdobnou elektronikou, protože Farmbot je možné ovládat pomocí intuitivního webového rozhraní. To se v mnohém podobá online hře a funguje na většině dnešních přístrojů od počítače po tablet.

Farmbot – webové rozhraní
Farmbot – webové rozhraní

Webové rozhraní umožňuje nastavit jednotlivé úkony, které má Famrbot udělat a ten se pak už postará o všechno ostatní. A popřípadě je možné Farmbota ovládat pomocí tohoto rozhraní i manuálně.

Farmbot se dokáže najednou starat i o více druhů rostlin a každé z nich se bude věnovat podle jejích potřeb.

Za vznikem projektu stojí Rory Aronson a jeho hlavní myšlenkou bylo umožnit lidem, aby si mohli sami jednoduše s využitím automatizace pěstovat zeleninu či jiné rostliny a změnit tak přístup k pěstování plodin, neboť aktuální způsob pěstování není zrovna nejlepší jak pro životní prostředí tak pro naše zdraví.

Níže se můžete podívat na video, které prezentovalo projekt v rámci Hackaday Prize.

Klíčovým prvkem tohoto projektu je také velmi podrobná dokumentace. Právě na téma „Proč je dobrá dokumentace pro open-source klíčová“ přednašel Rory Aronson na Hackaday SuperConference 2015.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2015/12/16/farmbot-and-why-documentations-vital-to-open-source-projects/ a mírně upraveno.

One Comment on “Farmbot: automatizovaný farmář s Arduino Mega

Napsat komentář