Close

Federico Musto z Arduino SRL představuje nové produkty a trendy ve vývoji Arduino platformy

Tento článek vyšel v originálu na serveru Hackaday.

Nedávno jsme se sešli s Federicem Mustem, výkonným obchodním ředitelem firmy Arduino SRL (která stojí za Arduino.org), abychom se dozvěděli, jaké nové produkty firma nabízí a na čem momentálně pracuje.

Arduino desky

Nejzásadnější událostí je rozhodně uvedení na trh desky Arduino Uno WiFi. Kolik projektů využívajících Arduino Uno a ESP8266 WiFi modulu jste viděli? Naprosto neuvěřitelné množství. Uno a ESP8266 WiFi modul byli jednoduše nedílnou součástí výbavy každého Arduino bastlíře.

Uno Wifi

arduino uno wifi

Uno wifi

Uno WiFi je Arduino Uno, na které pro vás Arduino SRL předem připájelo Wifi modul  ESP8266. Není to kdovíjaká inovace, ale rozhodně rádi vidíme, že při vývoji je bráno v potaz, jakým způsobem je zařízení komunitou bastlířů používáno. Jestli jste tedy chtěli na vašem Arduino používat WiFi, tak teď to jde jednodušeji, než kdy jindy.

Dříve používali mnozí bastlíři k přístupu k bezdrátové síti Arduino Yun. Když ale přišel na scénu modul ESP, došlo mnoho lidí k názoru, že Arduino Yun nemá budoucnost, vzhledem k tomu, že s ESP jste mohli mít WiFi na vašem Arduino za zlomek ceny. Někteří ale přece jenom buď potřebují větší výkon nebo se jim jednoduše programuje lépe v Pythonu. Pomyslete například na všechny ty IoT projekty využívající Raspberry Pi.

S příchodem Uno WiFi mohou být  pro jednoduché IoT projekty i náročnější aplikace použity pouze zařízení Arduino rodiny.

Uno WiFi  je vhodné především pro projekty, které vyžadují připojení k síti a zároveň jim stačí možnosti čipu AVR ATmega328. Pokud potřebujete vyšší výpočetní výkon či flexibilitu vestavěné linuxové distribuce, je pro vás rozhodně lepší volbou Arduino Yun. A pokud vám nestačí čipy ATmega, tak pro vás bude jistě zajímavé Arduino Tian s ARM Cortex-M0+.

Arduino Tian

Arduino Tian

Arduino Tian

Arduino Tian je nová deska s integrovaným MIPS procesorem, 2.4 a 5GHz WiFi, Bluetooth a Bluetooth LE. Je celkově o něco rychlejší než Arduino Yun a navíc disponuje 4GB eMMC paměti, takže nemusíte shánět micro SD kartu, jako tomu bylo u Yun či single-board počítačů s Linuxem.

Těžko ale říct, jestli je Tian mikrokontrolér s Linuxovým počítačem, nebo Linuxový počítač s mikrokontrolérem pro manipulaci s GPIO. Z toho, co jsme s Tian zatím viděli, to vypadá, že spíše to první, ale rozhodně by nebylo k zahození vidět také vývoj na Linuxové straně, à la Raspberry Pi.

I tímto aspektem se Arduino SRL zabývá a momentálně vyvíjí knihovnu CIAO, která usnadňuje komunikaci mezi mikrokontrolérem a Linuxem.

arduino tian

Arduino Tian

Jedním z cool triků, který nám Federico ukázal, byla možnost ovládat Linuxový počítač přímo z mikrokontroléru Cortex M0+. Na obrázku výše můžete vidět, že k tomu bylo potřeba jen pár drátků. Výsledná verze Arduino Tian by měla disponovat touto možností již z výroby.

My jsme například použili SSH pro přihlášení do Linuxové části Tianu a stiskli jsme tlačítko připojené k mikrokontroléru. Tím jsme vypnuli Linuxovou část a později ji zase nabootovali. Toto je opravdu praktický trik, protože Linuxová část se svým rychlým procesorem a WiFi spotřebovává velké množství energie. Na druhou stranu M0+ mikrokontrolér a připojené obvody mnoho proudu nespotřebují.

Pokud ale vezmeme v potaz čas, který Linuxy potřebují k nabootování, znamená to, že rozhodně nebude zrovna dobrý nápad Linuxovou část v krátkých intervalech zapínat a vypínat. Každopádně ale schopnost uvést celý systém do stavu, ve kterém nespotřebovává mnoho proudu, rozšiřuje možnosti využití Ardiuno Tian pro projekty, které mají omezené možnosti napájení.

Jiné desky

Federico nám také ukázal Arduino Lei, které je k dispozici pouze v Číně. Jedná se o Arduino desku s Linuxovou částí z Tianu, ATmega čipem z Arduino Yun a bez vestavěné paměti. Je to levnější hybrid mezi těmito dvěma deskami a podle Federica by se nevyplatilo ho certifikovat pro distribuci do USA a zbytku světa.

 

Arduino Lei

Arduino Lei

Arduino Yun, Tian i Lei mají společné to, že USB piny mikrokontroléru jsou vyvedené přímo na patici pinů, takže je jednodušší je používat jako samostatné USB zařízení. To znamená, že existují tři různé způsoby, jak desky připojit k USB – za použití samotného Arduino mikrokontroléru, nebo přes hostitelský či USB OTG mód na Linuxové straně.

A konečně Federico mi také ukázal, na čem právě pracují. Předvedl mi Industrial a Insudtrial 101. Industrial je v podstatě Linuxová část Arduina Yun, akorát v samostatném provedení. V kombinaci s Industrial 101 s ATmega32u4 tvoří vlastně Yun s několika piny navíc.

Industrial 101

Industrial 101

Nejzajímavější je ovšem na Industrial 101 množství různých shieldů, které pro něj Arduino SRL vytvořilo. Na obrázku výše můžete například vidět připojený shield s OLED displejem a joystickem.

Desky zadarmo?

Pokud vás zaujalo Uno Wifi, můžete se zúčastnit soutěže Arduino Christmas Challenge, která probíhá do 31. ledna, a možná tuto desku vyhrajete. (Obdobnou soutěž vypsala i Arduino LLC společně s Microsoftem.)

Vývoj IDE

Nové vývojové prostředí pro Arduino jsme viděli už dávno, ale teprve nyní jsme úplně pochopili celou myšlenku, která za ním stojí. Je rozhodně perfektní mít jiné prostředí než původní založené na Javě, u kterého jsme všichni naříkali nad nedostatečnou kompletací kódu.

Nový editor kódu je založený na Adobe’s open-source Brackets editor, což je rozhodně velký pokrok. Celý editor je navíc napsaný v javascriptu.

Yun, Tian i Lei disponují Linuxovou distribucí založenou na OpenWRT a WiFi konektivitou. Arduino SRL také dokázalo zprovoznit GCC (GNU C Compiler) přímo na jádrech MIPS a nemělo by být o moc složitější vytvořit cross-compiler pro mikrokontrolér, který by běžel na Linuxové části. Odtud už pak není daleko k myšlence kompilování a flashování kódu na mikrokontrolér přímo v rámci Yun, Tian či Lei. Společně s WiFi konektivitou a hezkým editorem fungujícím v internetovém prohlížeči by pak vzniklo zcela soběstačné vývojové prostředí.

My jsme se s pomocí Federica připojili přes internet k Arduino Yun ve výzkumných laboratořích Arduino SRL na Sicílii. Na tom byla umístěna Arduino verze operačního systému OS.js, který je napsaný v Javascriptu a je schopný běžet v internetovém prohlížeči.

OS.js

OS.js

Vývojové prostředí založené na javascriptu by pak ve spojení s tímto operačním systémem umožnilo psát, debugovat a flashovat projekty na mikrokontrolér pouze v rámci Yun či Tian. Uživatel by tedy kromě interneového prohlížeče nemusel nic instalovat na svůj počítač.

Arduino nadace a obchody

Po měsících právnické práce a shánění sponzorů oznámilo Arduino SRL založení Arduino Nadace. Tato Nadace je neziskovou organizací a její hlavní myšlenkou je dostat Arduino desky do škol a komunit, které by si je z vlastních zdrojů nemohly dovolit, a také vrátit něco Arduino komunitě.

Byli bychom velice rádi, kdyby Nadace přišla na způsob jak odměnit ty, kteří napsali známé knihovny pro Arduino. Z našeho pohledu je Arduino tak úspěšné právě díky množství talentovaných kódérů, kteří vytvořili knihovny pro nepřeberné množství periferních zařízení.

Arduino SRL se také zamyslelo nad tím, jak podpořit bastlíře, kteří vytvářejí shieldy pro Arduino. Federico nám řekl, že již brzy otevřou v Berlíně kamenný obchod. V plánu je vytvořit v tomto obchodě sekci, kde by bylo umožněno právě těmto lidem vystavit a prodávat své zboží.

Ochranná známka Arduino

Když už jsme s Federicem mluvili, nemohli jsme vynechat téma právního sporu o ochrannou známku Arduino.

V Itálii a zbytku světa s výjimkou USA je už po všem a jde už spíše o takové bezduché dohadování se. Vzhledem k tomu, že v Evropě jsou relativně jednoznačné zákony, co se týče ochranných známek, je velice pravděpodobné, že soud rozhodne ve prospěch Arduino SRL, protože si ochrannou známku zaregistrovalo jako první.

V USA je ovšem situace mnohem složitější, protože Arduino LLC tam o ochrannou známku zažádalo jako první. Arduino SRL tak nezbývá, než poukázat na to, že vyrábělo a prodávalo produkty pod značkou Arduino ještě předtím, než byla vůbec společnost Arduino LLC  založena. Výsledek je tedy zatím velmi nejasný a nezbývá než čekat, jak to dopadne.

 

Přeloženo z http://hackaday.com/2016/01/04/new-products-and-new-directions-an-interview-with-federico-musto-of-arduino-srl/ a mírně upraveno.

 

Napsat komentář