Close

ESP8266 a DHT22 – nekomunikuje

Úvodní stránka Fórum Hardware Arduino ESP8266 a DHT22 – nekomunikuje

  • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel jankop a poslední změna proběhla před 7 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
  • Autor
    Příspěvky
  • #9383
    rycmond
    Účastník

    Ahoj,

    chtěl bych vás někoho požádat o radu.

    Mám ESP8266 a DHT22 , ale bohžel to neměří.
    vždy jen vypíše:
    DHT Error
    Closing connection
    Go to sleep

    zkoušel jsem už několik různých firmwarů a i různý návody a nic.

    S DS18B20 to funguje normálně

    není tu někdo z Brno nebo okolí kdo by byl ochoten otestovat to čidlo co mám?

    #9384
    ArduXPP
    Účastník

    Mohu vědět jaké kody byly použity ?

    Jestli chcete testovat funkčnost, stačí si koupit toto: https://www.ptshop.cz/Logicky-analyzer-24Mhz-8CH-d549.htm

    #9386
    rycmond
    Účastník

    použil jsem návod:
    http://xanadu.khnet.info/esp8266.php
    a pak ještě jeden ted to nemůžu najít

    ale výsledek byl stejný.

    Pak jsem tam zkusil připojit DHT22 na 5 V a taky se nic nezměnilo.

    Vzláštní je že tech čidel mám víc a u všech je to stejné.

    #9387
    ArduXPP
    Účastník

    Autor to tam zmiňuje, že „Bohužel, když jsem připojil k ESP8266 čidlo DHT22 pro měření teploty a vlhkosti vzduchu, nepodařilo se mi z tohoto čidla načíst jakékoliv údaje, i když z čidla DS18B20 data načítal bez problému. Po několika hodinách marného snažení jsem se někde dočetl, že poslední verze, která umí načítat data z DHT22 je verze nodemcu_float_dev20150311.bin Je to verze float, takže počítá s desetinnými čísly“ , u ESP8266 je možné používat i arduino ide a tím pádem použít kod pro arduino uno atd.

    #9388
    ArduXPP
    Účastník

    Jsem se zapomněl zeptat co používáte LUA verzi nebo arduino ide ?

    #9392
    rycmond
    Účastník

    Používám verzi LUA.

    Ted se mě podařilo rozběhnou komunikaci na ESP8266 ESP-12E.

    Ale na ESP8266 ESP – 01 zatím nic. Použil jsem uplně stejné zdrojové kódy (firmware i scripty).

    Nemůžu najít kde by mohla být chyba.

    #9404
    jankop
    Účastník

    Příčin může být mnoho. Přiznám se, že jediný senzor DHT22, který jsem měl, jsem hodil ze vzteku do koše. Jednoznačně mohu říct, že DHT11 a DHT22 jsou vysloveně nevhodné pro napájecí napětí 3,3V. Proto mě překvapuje, jak jsou tyhle obvody oblíbené. Je pravda, DHT11 se dá pořídit za 20Kč, ale když si koupím HTU21, tak stojí zhruba stejně jak DHT22 a je to jiná liga. Pokud musím použít DHT, pak jedině s napájením 5V. Při 3,3v senzory někdy nefungují a nebo získané hodnoty skáčou tak, že jsou nepoužitelné.
    Chtěl bych ale přidat pár zásad, které jsou často příčinou problémů s esp8266. Na webu je mraky „schémat“, smutné je, že naprostá většina je jich naprosto špatná. Je vidět, že je tvoří a především obkreslují lidé, kteří neznají základy práce s elektronickými obvody, natož s procesory. Všichni programují arduino a malují fritz, ale použít blokovací kondenzátor nebo pullup rezistor považují za zbytečnost.
    Tak pár zásad a je fuk jestli programujete esp8266 v Lua nebo nějaký WiFi Shield.

    1. ESP8266 potřebuje slušný zdroj. Na jeho provoz nestačí zdroj nějakého USB/RS232 převodníku. Ano, naprogramovat tak jde, ale zaručuji, že v provozu narazíte na naprosto fatální problémy.
    2. Jeden rezistor stojí cca 1Kč a blokovací kondenzátor řádově stejně. Používejte je. Na kontaktním poli vám třeba nahradí drátové propojky a věřte, může to mít naprosto zásadní vliv na stabilitu vašeho zařízení. Rezistory plní dvě role. Tou první je udržet vstup na požadované logické úrovni bez ohledu na vnější vlivy a tou druhou je omezení proudu výstupu. Někdo může filozofovat o integrovaných rezistorech, ale příliš na to nedejte. Mezi nejhorší prohřešky je pak naprosto běžné připojování IO vývodů obvodu natvrdo k napájecímu napětí nebo zemi.
    Když se vrátím k tomu senzoru. Protože je DHT11 (opravdu nezaslouženě) nesmírně oblíben, tak jsem s ním napsal webový vlhkoměr. Testoval jsem ho jen s DHT11 a ESP8266-1, ale myslím, že by měl beze změny fungovat i s DHT22.
    Tady je.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.