Close

ESP8266 – Nefunguje spojení

Úvodní stránka Fórum Hardware Arduino ESP8266 – Nefunguje spojení

Označeno štítky: , , , , ,

 • Toto téma obsahuje celkem 18 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luke_CZ a poslední změna proběhla před 7 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 19)
 • Autor
  Příspěvky
 • #10519
  MrApik
  Účastník

  Ahoj,
  s Arduinem začínám a nevím si rady s těmito errory, které to hází při pokusu aktualizovat firmware na ESP8266:

  warning: espcomm_sync failed
  error: espcomm_open failed
  error: espcomm_upload_mem failed
  error: espcomm_upload_mem failed

  Mám Arduino Mega ADK a k ESP8266 je připojen takto:

  ESP8266 –> Arduino Mega ADK
  TX –> RX1
  RX –> TX1
  3V3 –> 3.3V (V Arduinu)
  EN –> 3.3V (V Arduinu)
  GND –> GND
  GPIO0 –> GND

  Piny GPIO2 a RST jsem nijak neobsadil. Pokus vypnu mód pro update firmwaru (odpojím GPIO0 od Arduina), základní default firmware funguje (zobrazí se mi možnost připojení k wifi v mobilu), ale když chci updatovt firmware, nejde to).
  Na netu jsem se koukal snad na 30 odkazů, ale každý člověk to radí úplně jinak a nic z toho mi nefunguje. Byl by někdo ochotný mi porait?

  #10530
  Aleš
  Účastník

  Chcete nahrát firmware do ESP8266 přes MEGA? To nejde. Musíte použít převodník USB-TTL.

  #10532
  Zbyšek Voda
  Správce

  Dobrý den, teoreticky by to možné bylo. To, čeho chcete dosáhnout, je použití sériového převodníku Ardina pro naprogramování ESP. Určitě tedy musíte mít připojené ESP na piny RX0 a TX0 (ty jsou pro sériovou linku z PC).

  Pak je tam ale další problém. Arduino vám bude do programování „kecat“, protože se i ono bude snažit komunikovat přes sériovou linku. Toto se řešilo tuším rezistorem mezi RST a GND u Arduina, ale bohužel se mi teď nedaří najít podrobnosti. Rezistor by měl dočasně vyřadit Atmegu na Arduinu z provozu, aby se nemíchalo do sériovky.

  Asi bych vám doporučil pořídit si převodník USB-Serial. Ušetří vám to spoustu starostí 🙂

  #10533
  MrApik
  Účastník

  Díky vám za ochotu, můj cíl je ten, abych si mohl údaje z DHT senzoru prohlédnout přes prohlížeč. Podle vašich příspěvků ale nevím, jestli to je vůbec možné.

  #10534
  Aleš
  Účastník

  To: Zbyšek Voda
  Připojit na TX0 a RX0 jde jedině v případě, že se dá vytáhnout procesor z patice. Jinak to nepůjde. Když ho budete držet v resetu, tak piny procesoru, které jsou připojené na RX a TX budou signály někam stahovat (0 nebo 1). Zkoušel jsem i do MEGA nahrát program, který převádí RX/TX0 na RX/TX1. Potom to sice jako převodník funguje, z terminálu se dají zadávat AT příkazy a ESP na ně odpovídá, ale flashnout FW přes to nejde. Zřejmě vadí zpoždění, které vzniká při převodu z jednoho TX/RX na druhý.

  #10535
  Aleš
  Účastník

  Prohlížet údaje z DHT senzoru přes prohlížeč jde. Nejjednodušší asi bude použít server třetích stran, např. Thingspeak. Potom to vypadá např. takto:
  https://thingspeak.com/apps/plugins/24693

  #10536
  darira
  Účastník

  Zdravím, cca 2 dny jsem zkoušel přehrát na ESP firmware 9.5.2 AT (díky Aleši za návod na xanadu). Napájení jsem měl z externího zdroje, stejný převodník PL2303HX i piny měli definované připojení na Vcc nebo GND podle návodu. Při nahrání firmware jsem se ale vždy zasekl (někdy na 9% nebo 54%, pokaždé jinak). Zkoušel jsem i kondenzátor mezi Vcc a GND podle nějakého jiného návodu. Mezi PC a převodníkem jsem používal cca 1m prodlužovací USB kabel. Po jeho odstranění proběhlo přehrání firmware v pořádku.Vůbec mě nenapadlo, že by to mohlo mít takový vliv na stabilitu přenosu. Třeba to někomu pomůže. Zatím mě ještě neodpovídá terminál BR@Y. Po zadání příkazu se v obou oknech zobrazí zadaný příkaz, žádný výpis OK nebo verze firmwaru. Asi mám něco špatně nastaveno.

  Edit: Ten USB kabel používám pro nahrávání do Arduina, vadný není

  #10538
  MrApik
  Účastník

  Aleši, no já to celkem dost zjednodušil, na tom senzoru jsem se hlavně chtěl naučit, jak z arduina púdělat takový malý „server“, přes který by mohli jít dělat různé věci (jakože zhasínat nějakou led v druhém patře, nebo kouknout, jestli bych už to topení v obýváku neměl vypnout).

  Takže spíš bych ten můj dotaz upravil na:
  Jde z arduina pomocí ESP8266 modulu udělat „server“ ? Nebo je jednodušší programovat přímo ESP8266?

  Díky.

  #10539
  Aleš
  Účastník

  WEBserver na Arduinu MEGA udělat půjde. Na internetu se toho najde spousta.
  V BR@Y terminálu je potřeba dole zaškrtnout CR=CR+LF

  #10541
  Zbyšek Voda
  Správce

  Pokud vám jde jen o to, abyste přes ESP připojil Arduino k WiFi, tak je ESP z výroby vybaveno firmware, který přijímá přes sériovou linku AT příkazy, přes které jej lze ovládat. Viz http://www.pridopia.co.uk/pi-doc/ESP8266ATCommandsSet.pdf.

  Pak není nutné nijak měnit firmware ESP. Na druhou stranu jsou AT příkazy trochu neohrabané. Existují knihovny, které pracují nad AT příkazy, takže vám ulehčí práci při ovládání ESP – viz například https://github.com/itead/ITEADLIB_Arduino_WeeESP8266.

  #10543
  MrApik
  Účastník

  Bohužel na AT příkazy ESP nereaguje (myslím připojené přes arduino), jelikož když si otevřu sériový monitor a napíši do něj AT příkaz, nemá to žádnou odezvu. Podle mě je to zapříčiněno stejnou „věcí“ jako jsou ty errory, co mi to hodilo při pokusu updatovat firmware.

  #10544
  Zbyšek Voda
  Správce

  Když si necháte to zapojení, které zmiňujete v prvním postu:

  ESP8266 –> Arduino Mega ADK
  TX –> RX1
  RX –> TX1
  3V3 –> 3.3V (V Arduinu)
  EN –> 3.3V (V Arduinu)
  GND –> GND
  GPIO0 –> GND

  ,tak si pak do loop() dejte

  while(Serial.available()) Serial1.write(Serial.read());
  while(Serial1.available() Serial.write(Serial1.read());

  Toto by mělo přeposílat mezi sériovými porty sdílenými s PC a porty RX1 a TX1. Toto mám ozkoušené (dokonce i na ADK) a dá se tak ESP ovládat.

  Ty errory, co vám to píše, jsou způsobené tím, že se nahrávací software nedokáže „zkontaktovat“ s EPS8266. Asi za to může to, co psal Aleš.

  #10545
  MrApik
  Účastník

  Děkuji, určitě hned to jdu vyzkoušet. Jinak chápu-li to dobře, do programu arduina pak lze tedy AT zpracovat a naopak do ESP posílat?

  #10546
  Zbyšek Voda
  Správce

  Ano, potom stačí z Arduino programu posílat do ESP tyto AT příkazy přes Serial.println(„“); 🙂

  #10551
  MrApik
  Účastník

  Bohužel, toto zapojení mi nefunguje. Zkoušel jsem i jiný sketche a odpojení GPIO0 od groundu, ale stále nic.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 19)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.