Hradla, volty, jednočipy – česká kniha pro všechny nadšence do elektroniky
Martina Malého, autora knihy Hradla, volty, jednočipy, možná znáte. Není to tak dlouho, co se Štěpánem Bechynským objížděli Českou republiku a v kurzu Arduino 101 odhalovali zájemcům taje Arduina. Nejenom z těchto školení sbíral autor nápady, jak začátečníkům co nejvíce ulehčit vstup do světa elektroniky, a také práce s Arduinem, které sepsal v nové knize. Ta vyšla na začátku ledna ve spolupráci s CZ.NIC.
Kniha postupně prochází základy (napětí, proud, odpor a vztah mezi nimi), představuje základní elektronické součástky, tranzistory, hradla, integrované obvody a velice přirozeně čtenáři vysvětluje i například to, jak se tyto komponenty postupně skládají a vzniká z nich tak složité zařízení, jako je procesor. Kromě toho také představuje některé základní sběrnice (UART, I2C, SPI, …) a komponenty, které je využívají (displeje, teploměry, tlakoměry). Dává tak čtenáři ucelený pohled na svět elektroniky a částečně i využití těchto komponent s mikropočítači a Arduinem. Závěr knihy je věnován také internetu věcí.
Tahle knížka rozhodně stojí za pozornost. Nenechte se odradit jejím pětisetstránkovým rozsahem. Je napsaná velice čtivě, takže je možné ji bez větších problémů mít během pár dní přečtenou. Po jejím přečtení do sebe spousta věcí zapadne a začne dávat smysl.
Přemýšlel jsem, čím tuto knihu ukončit. Neříkám uzavřít – tato kniha nemá nic uzavřít, ale naopak spoustu věcí otevřít, naťuknout a nechat vás, abyste se sami rozhlédli, kam vás to nejvíc táhne.
píše autor před koncem knihy. A skutečně. Hradla, volty, jednočipy, jako každá správná kniha, zodpovídá spoustu otázek, ale také jich spoustu otevírá. Už je jen na každém z nás, jakým směrem zkoumání se vydá. Kniha ale poskytne solidní bod, ze kterého můžeme ve svém bádání vyjít.
Kniha vyšla v edici CZ.NIC. Její tištěná verze stojí 299Kč pro zákazníky s IPv4, 249Kč pro zákazníky s IPv6. Je také zdarma dostupná jako PDF, EPUB a MOBI ze stránek CZ.NIC. Ke knize vznikl i web elektrokniha.cz, na kterém naleznete příklady z knihy včetně emulátoru elektronických zapojení.
- Sledovač slunce s Arduinem - 23.3.2022
- Programovatelný kytarový pedál s Arduinem - 26.2.2020
- Arduino infračervený teploměr vytištěný na 3D tiskárně - 11.2.2020