Hudba z 300 miliónů let starého disku s Arduino Nano
Pyrit je minerál, který je kvůli svému vzhledu často mylně považován za zlato. Z tohoto důvodu se mu také občas říká „zlato hlupáků“. Ačkoliv jde na zemi o celkem běžný nerost, existuje i jeho vzácnější forma, která má diskovitý tvar a jejíž výskyt byl zaznamenám pouze v Illinoe(USA). Stáří těchto disků je odhadováno přibližně na 300 milionů let.
Dimitry Morozov (aka ::vtol::), zástupce media artu žijící v Moskvě, použil jeden z těchto pyritových disků ve svém projektu nazvaném Ra. Ra představuje syntetizér založený na Arduino Nano, který používá laser ke skenování nerovnoměrností na povrchu disku. Získaná data poté převádí na zvuk.
Tento projekt vznikl díky mnoha zajímavým okolnostem – prodejkyně minerálů mi v Boulder City(USA) darovala jeden z oněch pyritových disků. Poté, co uslyšela o mých dosavadních projektech, požádala mě, abych se pokusil disk nějak využít a resolutně odmítla ode mne přijmout za disk peníze. Ve stejném období jsem náhodou četl články o různých způsobech archivování a uchování zvuků ze starých voskových válců a jiných křehkých nosičů.
Všechny tyto technologie byly založeny na použití laseru. Inspirován těmito projekty jsem se rozhodl vytvořit vlastní laserovou čtečku, která by byla schopná vytvářet zvuk podle nerovností na povrchu určitého předmětu. To vše za použití minimálního množství prostředků. A tak tedy vznikl nápad na zkonstruování hudebního nástroje, který by využíval laserovou čtečku a onen pyritový disk.
Zrealizování tohoto projektu bylo možné díky komisi pro zvuk Muzea v Petrohradě, které má momentálně Ra ve své sbírce.
Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2015/10/05/listening-to-the-sound-of-a-300-million-year-old-disc/ a mírně upraveno.