INTELLECTUS – technické kurzy, kroužky, příměstské tábory a workshopy pro děti!
Máte doma malého vědátora, který rád zkoumá věci kolem sebe? Dostává svými všetečnými technickými dotazy do úzkých nejen vás, kdy jen zmateně couváte k počítači a otevíráte Google, ale také své učitele ve škole? Zajímají vás také všechny ty nové technologie a rádi byste je zkoumali spolu s dítětem? Pokud ano, určitě nepřehlédněte projekt Intellectus.
V Intellectus je zkoumání a objevování nových věcí základem učení a chybování není překážkou, ale naopak dobrou zkušeností. Intellectus je organizace nadšenců, která se zabývá aktivitami pro zvídavé děti a částečně i dospělé, kteří mají zájem se dále rozvíjet mimo povinnou školní docházku.
Hlavním motorem pro vznik tohoto projektu pro nás bylo to, že jsme nadále nechtěli jen nečinně přihlížet tomu, jak je neuspokojena přirozená dětská zvídavost v oblasti technických disciplín a jak je naopak mnohdy jejich zájem o techniku tlumen i ve školách neatraktivně nastaveným vzdělávacím systémem.
Rozhodli jsme se proto zčeřit vody pražského a brněnského mimoškolního vzdělávání a přišli jsme s projektem Intellectus, který v rámci celoživotního vzdělávání organizuje vědecko-technické kroužky pro malé i větší děti a pořádá odborné kurzy pro dospělé. To vše se snažíme dělat hravou a zábavnou formou, která jeho účastníkům přináší radost z objevování.
Věříme, že právě přesah do reality je to pravé, co člověka přivede k tomu, aby našel (či znovuobjevil) lásku k vědeckotechnickým disciplínám. Proto se snažíme naše vědomosti předávat ostatním tak, aby je mohli co nejlépe využít ve volném čase nebo ve svém pracovním životě. Největším úspěchem pro nás je to, když naše předané znalosti pomohou zpříjemnit život ostatním lidem.
Inspirací byl i můj učitel fyziky, chemie a matematiky ze základní školy. Předměty s ním mě vždy bavily, předával nám témata zábavnou formou. Když jsme probírali motory, přivezl do školy auto a na něm jsme se učili. Zapomněl jsi úkol na těžiště – udělej zajímavý pokus pro ostatní, například rozsviť citrónem žárovku. Pochopil, že někdo potřebuje zajímavější a těžší úkol, aby je vůbec dělal a mělo to pro něj smysl,
vzpomíná Andrea Baráthová na přístup, který ji přivedl k lásce k technickým oborům. (zdroj http://www.rodicevitani.cz/pro-rodice/deti-technika-bavi-protoze-vidi-vysledky-sve-prace/)
Obsah článku:
Jaké jsou naše hlavní principy?
Ze studentských lavic víme, že problém v učení nastává, když student nepochopí základní látku, ale stále se snaží naučit nové a nové věci. Proto naši výuku přizpůsobuje studentům, se kterými se snažíme diskutovat a probrat látku do detailů tak, aby ji pochopili a mohli na ní dále stavět.
Velmi se snažíme o individuální přístup, maximální trpělivost a efektivnost při „výuce“. Zároveň je pro nás stěžejní propojování disciplín jako je matematika, fyzika, informatika či chemie, protože ani v životě se s nimi většinou nesetkáte takto odděleně, proto se i v rámci výuky snažíme o tuto multidisciplinárnost.
Už i nejmenší děti na prvním stupni se snažíme podporovat a rozvíjet tak, aby se nebály pracovat s věcmi a tématy, se kterými by se ve škole potkaly až mnohem později nebo vůbec. Není výjimkou, že prvňáci ze ZŠ programují a pracují v grafických programech, ovládají robota a tvoří jednoduché webové stránky. Posouváme tak hranice technických disciplín a ukazujeme, že už i u takto malých dětí lze probouzet a rozvíjet jejich talent disciplínách, které jsou obecně považovány za vhodné pro starší věkové kategorie.
Své lektory si pečlivě vybíráme a prověřujeme. Jedná se o lidi, kteří jsou v dané oblasti nejen vynikající odborníci (studenti či absolventi VŠ), ale zároveň jsou to i lidé, kteří mají velmi vnímavý a laskavý přístup k dětem.
Čím vším se tedy zabýváme a jaké služby nabízíme?
Máme vypracovaný soubor workshopů, kroužků, on-line kurzů, exkurzí či tematických příměstských táborů, který dále nabízíme školám, domškolákům či případně široké veřejnosti.
Další naší stěžejní aktivitou je pravidelné pořádání pondělních akcí (kroužky, workshopy a kurzy) a celodenních střed pro domškoláky ve Škole Pecka.
Děti si mohou vybrat z celé řady zajímavých kroužků jako například:
- Malý matfyzák
- Malý programátor
- Robotika, elektronika a programování
- Malý badatel
- Grafika, 3D modelování a střih videa
- Malý přírodovědec
- Fotografická dílna
- Deskovky, logické hry a hlavolamy aj.
Během roku pořádáme několik workshopů a setkání na téma robotiky.
Online kurzy
Naší další aktivitou jsou online kurzy, které nabízíme nejen pro školy, ale také pro jednotlivé zájemce. Jsou jak pro děti, tak pro učitele či vedoucí kroužků, kteří by svým žákům chtěli ozvláštnit výuku. V kurzech se vždy pracuje s reálnými komponenty, žádné hraní si s elektronickými stavebnicemi. Znalosti z tohoto kurzu pak tedy s přehledem budete moci využít i ve svém každodenním životě.
Aktuálně probíhá online kurz Základy elektroniky pro děti od deseti let, kde se seznámíte se základy elektroniky a dle instrukcí budete postupovat při stavění vlastního elektronického zařízení. Dalším kurzem pak je Základy programování a robotiky zde se naučíme blokový programovací jazyk, programovat hry, sestavit a naprogramovat robota.
Tábory
Pořádáme příměstské i letní tematické tábory. Každý rok jsou zaměřené různým směrem (prolínají se zde témata robotiky, programování, fotografování, objevování, poznávání a kreativity). Hlavním cílem je, aby děti tábor bavil a zároveň se naučily nové věci. Nechybí samozřejmě pohybové aktivity a cestování.
Pro představu nabízíme ukázku našich příměstských táborů, které proběhly tento rok:
- Cestování, poznávání, robotika a pokusy
- Robotika (stavíme dva roboty v týmech z elektroniky + LEGO Mindstorms a M-boti) a kreativní tvoření
- Robotika LEGO MINDSTORMS a fotografická dílna
Exkurze
Pro větší prohloubení znalostí z oblastí vědy a techniky se snažíme dětem zpřístupňovat i reálná výrobní místa nejrůznějších technických zařízení či jim umožňujeme setkání s odborníky.
Náš člen týmu Zdeněk Smrčka zařizoval pro Talnet exkurzi s doc. Petrem Huškem, Ph.D. na téma robotiky a kybernetiky, kde si děti budou moci vyzkoušet i manipulaci s reálnými zařízeními. (více info zde). Zdeněk ale s sebou rád vezme i některé mladší děti mimo Talnet (přihláška zde).
Další akcí tohoto druhu je pak exkurze, při které zamíříme s naším Lektorem Vaškem Luňáčkem do společnosti JVH, firmy, kde se vyrábí a montují výrobní linky pro Siemens nebo pro ŠKODA AUTO, a.s. (více informací zde, přihláška zde).
Pokud se Vám aktivity Intellectus líbí, můžete sledovat náš FB: https://www.facebook.com/Intellectus-481013805243472/.
Web: www.intellectus.cz
Autoři článku – tým Intellectus: Žaneta Neuman, Markéta Kovářová, Andrea Baráthová, Zdeněk Smrčka, Robert Jonathan Šimon.
- TOP 11 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat - 6.12.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 30.11.2024
- Microbit ve výuce a doma aneb jak a s čím začít - 27.11.2024