Close

Irrighino aneb Arduino zahradníkem

Irrighino Arduino

Kocháte se rádi pohledem na rostlinstvo, ale tak nějak nenacházíte čas na zalévání? Maker Luca Dentella vám může poskytnout jednoduchý, nízkonákladový způsob prodloužení života vašich zelenáčů.

Irrighino Arduino 2
Z čeho se Irrighino skládá?

Irrighino představuje kompletní zavlažovací systém s uživatelsky přátelským webovým rozhraním využívajícím prvky AJAX (kompatibilní s PC a smartphony) a základem v desce Arduino Yún. Drag-and-drop rozhraní podobné Excelu je rozděleno do tří částí – runtime (manuální kontrola systému), setup (konfigurace plánování) a events (záznamy systému).

Irrighino Arduino 3

Mozek v podobě Arduina Yún zůstává připojen k senzoru deště, panelu se třemi přepínači a relé shieldu ovládajícím elektromagnetické ventily. Přepínače umožňují nastavit stav výstupů do tří pozic – off, on a auto.

Irrighino Arduino 4

Pro více informací o instalaci Yún USB WiFi adaptéru si můžete prohlédnout další tutoriál od Lucy – obsahuje kompletní návod na zapojení, a to včetně externí antény pro zesílení signálu.

Zavlažovací systém Irrighina je rozdělen do tří „zón“, přičemž každá z nich je propojena s elektromagnetickým ventilem. Funkci senzoru deště plní přepínač připojený k savému materiálu, který po překročení určité „nasáklosti“ spustí obvod.

Irrighino Arduino 5

Po softwarové stránce máme u Irrighina co dočinění se třemi částmi – webovým rozhraním (založeným na jQuery, jQuery Data Tables a jQuery WeekCalendar), backend systémem (založeným na PHP a SQLite) a programem běžícím Arduinu.

Celý projekt si můžete prohlédnout zde, autorův kód naleznete na Githubu.

Kamila Ježková

2 Comments on “Irrighino aneb Arduino zahradníkem

Jiří Frait
1.9.2015 at 8:54

Tedy už delší dobu si pohrávám s myšlenkou zavlažování. Akoráte přemýšlím jaké čerpadlo použiji, jaké trysky a tak. Žel jsem ještě neměl času k prozkoumání sortimentů. Jinak stejný systém v rozšířené variantě byh chtěl v budoucnu použít k řízení terarijní stěny a rosení 🙂

Oldřich Horáček
1.9.2015 at 14:39

Na plošnější zavlažování jsou vhodná ponorná čerpadla, na přesnější dávkování vody pak spíše peristaltické menší pumpy. Malé ponorné čerpadýlko na bezpečné napětí 12V je například zde.

Napsat komentář