Close

Jak se míchají barvy?

Arduino RGB model

Existují různé modely, kterými se dají reprezentovat barvy. Jsou to například HSL, HSV, CMY, ale asi nejznámější je model RGB. Ten umožňuje „vytvořit“ barvu jako směs tří složek – červené (Red), zelené (Green) a modré (Blue). Tento model používají například i displeje a monitory. Představit s výslednou barvu, jako směs tří složek, může být ale pro člověka obtížné. Justin Daneman a Tore Knudsen proto vytvořili zařízení, které toto míchání demonstruje.

Arduino RGB model

Část zařízení, se kterou uživatel interaguje, tvoří tři válce. Každý je určený pro jednu barvu. Uživatel má k dispozici injekční stříkačku a vodu, kterou válce plní. Objem vody v jednotlivých válcích potom odpovídá vlivu barvy válce na výslednou barvu.

Zařízení pracuje ve dvou módech. V prvním módu uživatel může volně prozkoumávat různé barvy interakcí s válci. Ve druhém módu je mu zobrazena požadovaná barva na obrazovce, nebo pomocí jiného válce a on musí zvolit vhodný poměr barev, aby zadané barvy dosáhl.

Colorwise je interaktivní hra, která si klade za cíl seznámit hráče s RGB barevným modelem. Barevné válce s vodou tvoří metaforu pro digitální data, která normálně vnímáme pouze jako výslednou barvu.

Více o Colorwise se můžete dočíst na stránce autorů.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/08/14/physically-mix-digital-colors-with-colorwise/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář