Ježíškův průvodce bastlením 2018
Bylo mi tehdy asi 10, když jsem k Vánocům dostal svou první elektronickou stavebnici s názvem Voltík. Ta malinká stavebnice mě překvapivě hodně zaujala a než se rodiče vrátili z půlnoční, měl jsem už projetých všech 10 elektronických pokusů. Pak jsem to různě rozšiřoval a kombinoval s Merkurem, zkoušel jsem bastlit blikače, sirény a další elektronické obvody. Začal jsem také pájet a vyrábět první plošné spoje. Z různých starých přístrojů, co měla babička na půdě, jsem získával zajímavé součástky. Třeba jsem vyndal z kukaček část, co je zodpovědná za to typické „KU-KU“ a napojil jsem ty měchy přes ojnici na kolo malého motorku, který jsem pak zpoza dveří ovládal. No rodiče si se mnou užili. 🙂
Když se na to dívám zpětně, ten Voltík co jsem tehdy na Vánoce od Ježíška dostal, ve mě zažehl jakýsi plamínek. Elektronika mě od té doby uchvátila a to mi zůstalo dodnes.
Od mého prvního Voltíka už uplynulo více než 30 let a já si na to vždycky v době Vánoc vzpomenu. Pro ilustraci přináším fotku, jak takový Voltík vypadal. Stavebnici tvořily 2 tranzistory, žárovka, pár odporů a kondenzátorů, tlačítko, baterie a propojovací vodiče. Ty se zastrkávaly do malých pružinek a tak se vytvářel elektronický obvod. A kolik se s tím dalo užít legrace a naučit se věcí!
Obsah článku:
Kdo by nechtěl mít doma malého vynálezce?
I když u nás doma v té době Ježíšek bastlířem rozhodně nebyl, tak touto stavebnicí se přesně trefil do mého rodícího se bastlířského srdce. V dnešní době je situace o poznání těžší, protože tady jsou desítky možností jak a s čím začít bastlit. To může být pro Ježíška a jeho pomocníky značně nepřehledné. Rozhodl jsem se, že mu s tím trochu pomůžu a vytvořím malého vánočního průvodce. Na tento článek budu pak směrovat i dotazy zvídavých Ježíškových asistentů, kteří se právě na takové věci před Vánocemi ptají. Já jsem moc rád, že se ptáte a zajímáte se o to.
Ve vánočním průvodci zhodnotím produkty, které se osvědčily a fungují mezi bastlíři, v rodinách, ve školách nebo v zájmových kroužcích. Budiž vám tento článek inspirací.
Arduino robot mBot, naučí programovat kluky i holky
Pokud jste zvídavé dítě, začínající bastlíř, hravý šikula nebo tatínek, pak doporučuji platformu Makeblock. Člověk si zde užije spoustu zábavy, ale zároveň se naučí tvořit rukama, hlavou a srdíčkem nové věci. Od zábavy k vytvoření něčeho zajímavého je jen malý krůček a s Makeblockem často tyto dvě stránky splývají dohromady. Nebudu představovat celou platformu, ale seznámím vás s takovou pomyslnou vstupní branou do světa hraní a tvoření s Makeblock. Ty vstupní dveře představuje rozhodně Arduino robot mBot. A proč zrovna mBot?
Pohraje si s vámi
mBot je vhodný pro děti od 8 let. Ihned po sestavení dokáže jezdit po čáře, vyhýbat se překážkám, vydávat zvuky nebo barevně svítit. Ovládat ho můžete jednoduše dálkovým ovladačem nebo z tabletu či telefonu. Můžete si hrát a zkoušet cokoliv měnit. Výchozí program pak obnovíte jednoduše přímo z menu programovacího prostředí a tak nehrozí, že si mBot s vámi přestane hrát. MBota si můžete také vyzdobit například Vánočními dekoracemi, tak jako na obrázku. Další dekorace najdete v souborech u produktu mBot.
Hravě vás naučí programovat
S mBotem zvládne programování každý, kdo umí číst, psát a trochu logicky myslet. mBota můžete programovat v obrázkovém jazyce podobném Scratch a nebo rovnou Arduino kódem. Obrázkové programovací prostředí se jmenuje mBlock a už jsem ho zmiňoval například tady v článku o volně dostupných nástrojích na programování. Programovací prostředí si můžete přepnout i do češtiny. První program se dá vytvořit velmi rychle a práce je intuitivní. Kolikrát to jde lépe dětem než nám dospělákům.
Na videu je příklad využití mBota jako rozhodčího pro Fidget Spinner. Základní sadu jsem doplnil jen o segmentový displej pro zobrazení počtu otáček. Děti se na takových hravých příkladech naučí nejvíc.
mBot má rád šroubky
Podobně jako u známé stavebnice Merkur, mBota drží pohromadě šroubky a matice. Stejné jako používáme v dospěláckém světě v reálných projektech nebo v práci. Zkušenosti nasbírané při tvoření se pak dají rozhodně využít dále.
mBot s vámi roste
Teď něco hodně důležitého! V mBotovi tluče Arduino srdce! Až si s mBotem pořádně pohrajete a zvládnete programování pomocí obrázků, můžete dále pokračovat v klasickém prostředí Arduino IDE nebo se podívat na schémata desky a využít knihovny, protože mBot je postaven na Arduinu. Ať programujete pomocí obrázků nebo kódem, můžete mBota rozšířit o další elektronické moduly a vytvořit třeba krmítko pro křečka, meteostanici, domácí alarm nebo co vás napadne. Podívejte se na rozšíření pro mBota, jsou tam obrázky projektů a programy, které si s mBotem vytvoříte. Tím, jak je mBot rozšiřitelný a dokáže se přizpůsobit, děti a začáteníky jen tak neomrzí a neskončí někde v nepotřebných hračkách.
Pokud máte Arduino a chcete jednoduše vstoupit do světa Makeblock mechanických dílů a elektronických modulů, pak vás jistě příjemně překvapí speciální Shield, který nacvaknete na Arduino a jste – tam! Programovat pak můžete samozřejmě pomocí obrázků v mBlock.
mBot rád váš Smartphone
Z mobilu nebo tabletu můžete robota ovládat, programovat, nebo si projít zábavné výukové lekce programování. Pokud chcete s robotem jen hrát například fotbal robotů, pak využijete aplikaci pro ovládání mBota jako vozítka s řadou dalších předvolených funkcí pro rychlou jízdu, otočku, troubení a podobně.
Všechny zmíněné charakteristické vlastnosti mBota jsou typické i pro další roboty od firmy Makeblock. Ať jsou to komplexnější roboti s více kabáty mBot Ranger, Starter Robot Kit nebo nejdokonalejší Ultimate 2.0, se kterým vytvoříte 10 plnohodnotných projektů. Se stavebnicemi mBot Ranger a Ultimate sestavíte například i projekt samo balanční dvoukolky typu Segway. 🙂
Pro mladé vynálezce je určena stavebnice Inventor Kit, se kterou vytvoříte automatický bublifuk, krmítko pro rybičky, lampu reagující na zvuk a dalších 7 projektů.
Nejméně zkušené bastlíře a menší děti zaujmou další stavebnice od Makeblock. Jsou to například Neuron Inventor Kit nebo robot Codey Rocky. Ty jsou vhodné pro děti již od 6 let.
S roboty od Makeblock jsme si hodně pohráli na letošním MakerFaire. Hráli jsme fotbal robotů, jezdili po čáře nebo přetvářeli roboty na různé projekty.
A co si dát tady uprostřed článku soutěž?
Tak schválně, dokážete spočítat, kolik robotů mBot nebo nějakých projektů s ním, je na tom videu? 🙂
Své typy pište do komentářů příspěvku se zlatým prasátkem mBot na Facebooku Arduino.cz! Nejlepší typy vybereme a 5. prosince a vylosujeme výherce. Ten vyhraje modrého robota mBot, verze Bluetooth! Pokud nejste na FB, pak dejte výjimečně svůj typ do komentáře pod článkem.
Platforma Arduino pro realizaci nejdivočejších nápadů
Pokud jste dostatečně motivovaní i bez očividného hraní, pak tady mám pro vás pokračování naší vánoční inspirace. Nyní se rovnou podíváme na platformu Arduino.
Na úvod si dovolím to trochu rozebrat. Obecně se mi osvědčilo nejprve si ujasnit, co od snažení očekávám a nejlépe, jaký je přesně cílový projekt. Pokud už totiž vím, co by to něco mělo na konci dělat a jak by se ten projekt měl chovat, pak je dosažení prvních výsledků jen otázka času. Pro první kroky není vůbec důležité, že nevím, jak toho chování projektu dosáhnout.
Arduino platforma je zajímavý nástroj pro realizaci i těch nejkurióznějších nápadů a proto se jí budeme teď zabývat.
Pokud mám přehled o možnostech Arduino platformy, tak je to do začátku práce na projektu samozřejmě výhoda. Je ale možné, že vůbec nevím, co to Arduino je a jak funguje. Pak doporučuji dát si čas a prostor na zmapování platformy a prozkoumání možností. Doporučuji se zaměřit na pochopení způsobu programování a práce s typickými periferiemi a snímači. Pokud si chci projít možnosti Arduino platformy, pak se hodí nějaký kit s kvalitním manuálem a příklady použití, jinak se v tom začátečník bude zbytečně topit.
Dále je dobré si ujasnit, jestli se chci hlavně učit programovat, zdokonalit v elektronice a bastlení a nebo oboje. Stejně pak člověk zjistí, že jedno bez druhého nedá ani ránu, ale pokud je někdo například elektrikář a elektronice od přírody rozumí, pak nepotřebuje trávit čas propojováním obvodů a raději ho věnuje programování.
Pokud se chci naučit hlavně programovat, pak se mi osvědčil Arduino Kit Tinylab. TinyLab je vlastně Arduino spolu s nejpoužívanějšími periferiemi v jedné krabičce. Při práci se nemusím zdržovat se zapojováním obvodů a Shieldů, ale své úsilí rovnou věnuji programování. Když se naučím pracovat se vším, co na desce Tinylab najdu, pak mě s Arduinem už těžko něco překvapí a mohu se směle pustit do tvoření finálního projektu. Ten můžu realizovat také pomocí Tinylab a nebo si vytvořit vlastní řešení elektroniky. Na stránkách Arduino.cz najdete tutoriály pro práci s jednotlivými periferiemi Tinylab.
Tinylab je vhodný také pro výuku programování. Stačí otevřít krabičku, připojit k počítači a začít pracovat. Naopak zkušení uživatelé ho využijí pro rychlý vývoj Arduino projektů nebo bastlení na cestách.
V poslední době je poměrně časté, že lidé umí pracovat v nějakém programovacím jazyce (na PC), ale zase neví nic o elektronice. Potom je vhodné začít s Arduinem od Starter Kitu, který zároveň vyučuje základy elektrotechniky a používání jednotlivých součástek na konkrétních příkladech. Aby tam byly použity nejlépe elementární součástky, jako jsou LEDky, rezistory, tranzistory, kondenzátory a podobně. Velmi dobrým pomocníkem je tady originální Arduino Starter Kit. Součástí kitu je i kniha (v angličtině), kde jsou velmi názorně a čtivě popsány principy a funkce jednotlivých součástek a základní zákonitosti pro návrh elektronických obvodů. To eliminuje možný problém „s topením“, který jsem zmínil. Velkou výhodou Arduino Starter kitu je to, že umožňuje uživateli nefiltrovaný kontakt s elektronickými součástkami, se kterými se pak člověk setká v profesionálních projektech nebo práci. Součástky se propojují na nepájivém kontaktním poli a k dispozici je 15 zábavných projektů, které člověka vedou a naučí se na nich bastlit i programovat. Pro Arduino Starter kit pro vás máme videa s českými titulky ke každému projektu.
Pokud chcete vplout do Arduina co nejrychleji a spíše si jen vyzkoušet, jestli vás tato platforma pro realizaci vašich nápadů osloví, tak se podívejte na povedené Starter Kity od firmy Elecfreaks. Je to Arduino Starter Kit pro začátečníky a komplexnější stavebnice Arduino Advanced kit pro pokročilejší uživatele. Oba kity jsou založeny na Arduinu a různých elektronických modulech. Moduly propojujete mezi sebou vodiči s konektory a vytváříte zábavné a praktické projekty. Například automatické zalévání květin, domácí meteostanici, dálkové ovládání, hru Tetris, měřič alkoholu, mp3 přehrávač a další Arduino projekty. Ke všem projektům jsou k dispozici karty pro rychlé zapojení, ukázkový kód a schéma.
Náš přehled se blíží ke konci. Nemohu ale opomenout zmínit hlavní stavební kámen celé platformy a tou je deska Arduino UNO. Je zajímavé, že od vzniku platformy Arduino se tato vývojová deska nijak výrazně nezměnila. A to žijeme v době turbulentního vývoje moderní elektroniky. Pokud si do začátku pořídíte Arduino UNO, určitě neprohloupíte. Ale pozor, až vás to chytne budete si pak stejně k tomu pořizovat všechny ty drátky, součástky a věcičky na bastlení. Arduino je totiž strašně nakažlivé :).
A poslední věc kterou zmíním, je naše kniha Průvodce světem Arduina. Tato kniha vám podá ucelený přehled o platformě Arduino a bude s vámi držet dech, i když se do tajů Arduina ponoříte hlouběji. Nechybí příklady, praktické projekty ani místo na vaše poznámky. Při programování příkladů využijete zdrojové kódy z knihy.
A to je vše přátelé bastlíři, více se nám toho do vánočního průvodce nevejde.
Na závěr ještě pár technických věcí.
Produkty z tohoto článku a další zajímavé věcičky ve vánoční akci najdete v kategorii Bastlířské tipy pro Ježíška na Vánoce 2018.
Pro objednávky nad 2000 Kč je poštovné ZDARMA. Pro objednávky nad 5000 Kč dostanete knihu Průvodce Arduinem jako dárek. Tyto akce platí i pro naše slovenské přátele v měně EUR.
Přeji vám poklidné vánoční přípravy.
Bastlení ZDAR!
PS: Perníčky se letos opravdu povedly!
- Zažijte bouřku přímo v pokoji - 9.7.2024
- EggBot aneb kraslice trochu jinak - 20.3.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 9.3.2024
2 Comments on “Ježíškův průvodce bastlením 2018”
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
pmraz3@foxconn.cz
3.12.2018 at 18:45Taky jsem napočítal 16 botů – 8 na zemi, 8 na stole
tox232
30.11.2018 at 9:44Zdravím.
Mé staré oko napočítalo asi 16 projektů mBot.