Close

TOP 10 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat

TOP 10 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat

V dnešní době se programování mezi dětmi stává stále oblíbenější. Pro mnoho rodičů je ale uvedení jejich dětí do problematiky programování náročný úkol a to i přesto, že se pro děti může programování zdát jako rychle pochopitelné. Pro vyřešení tohoto úkolu a usnadnění práce dospělým bylo během posledních let vytvořeno mnoho softwarových aplikací a služeb. Zde přinášíme přehled 10 nejlepších a volně dostupných nástrojů, které mohou rodiče využít pro uvedení svých dětí do světa programování. Pojďme se na ně společně podívat.

1. Scratch

Scratch je jednoduchý programovací jazyk navržený skupinou MIT’s Media Lab. Momentálně se jedná o nejrozšířenější celosvětově používaný vizuální programovací jazyk pro děti. Scratch se používá ve více než 150 zemích světa a je dostupný ve více než 40 jazycích. Nástroj dělá programování stejně jednoduché jako používání stavebnicových bloků. Grafický jazyk Scratch je používán jako platforma mnoha výukových robotů (například Arduino robot mBot od firmy Makeblock). Umožňuje mladým studentům programování robota souběžně s ovládáním jeho pohybů pomocí práce s přednastavenými bloky kódu. Programování ve Scratch funguje na jednoduchém principu „drag and drop„. Pro efektivnější zlepšování jejich programovacích dovedností Scratch umožňuje tvůrcům z celého světa sdílet projekty, tutoriály a ostatní zdroje. Tým Media Labu, který Scratch vyvíjí, také vytváří a přidává instruktážní obsah na svou vývojovou platformu.

Pracovní okno Scratch

Pracovní okno Scratch

2. Code.org

Code.org je projekt, který se snaží zpřístupnit výuku informatiky širším masám lidí, zvláště pak ženám a také znevýhodněným skupinám lidí. Poskytuje nástroje pro studenty velkého věkového rozpětí, díky kterým se mohou naučit základy programování a informačních technologií. Projekt poskytuje různé kurzy od úrovně základní školy, až po profesionální kurzy pro instruktory. Studenti zde mohou najít více než 24 milionů tutoriálů k projektům různých druhů, jako např. Minecraft nebo Play Lab.

Ukázka Code.org

Ukázka Code.org

3. Made with Code by Google

Made with Code má za cíl zdokonalovat mladé studenty, zvláště pak mladé ženy, ve výuce programování. Web používá vizuální programování, každý kurz je relativně krátký a odpovídající zájmům studenta kurzu. Ve výukových videích projektu Made with Code se často vyskytují ženy z různých odvětví a za pomocí jejich inspirativních příběhů se snaží oslovit mladé ženy začínající s kariérou.

Úvodní obrazovka Made with Code by Google

Úvodní obrazovka Made with Code by Google

4. Khan Academy

Khan Academy je projekt nabízející výuková videa, procvičovací úlohy a personalizovanou studijní nástěnku, která studentům umožňuje učit se vlastním tempem, a to za všech podmínek a okolností. Mezi studijními obory je k dispozici výuka matematiky, přírodních věd, programování, dějepisu, umění, ekonomie a mnoho dalších. Obsah kurzů tvoří odborníci a je překládaný do více než 36 jazyků včetně češtiny. Khan Academy učí studenty mnoho různých předmětů z oboru informačních technologií, např. JavaScript nebo HTML/CSS. Výborné na Khan Academy je také partnerství s institucemi jako NASA nebo MIT. Tyto instituce plní projekt odborným obsahem zaměřeným na cílovou skupinu projektu.

Logo Khan Academy

Logo Khan Academy

5. Stencyl

Stencyl pomáhá dětem programovat bez zbytečného zatěžování odbornými termíny. Jedná se o nástroj pro vytváření videoher, který umožňuje uživatelům vytvářet 2D videohry pro počítače, mobilní zařízení a web. Stencyl, podobně jako Scratch, je programovací nástroj založený opět na stylu stavebnicových bloků. Jednoduchou hru tak vytvoříte pouhým tažením bloků kódu. Děti díky tomu mohou dobře porozumět, jak programování funguje.

Ukázka Stencyl

Ukázka Stencyl

6. Code Monster from Crunchzilla

Code Monster from Crunchzilla je interaktivní webový nástroj pro děti. Webovou stránkou provází interaktivní postavička – „praštěná příšera“ (Goofy Monster). Studenti se drží instrukcí, které jim příšera pomocí textové bubliny říká. Tutoriály doprovázené příšerou jsou nejprve jednoduché, poté se ale dostanou na komplexní úroveň. Studenti kurzu se naučí porozumět JavaScriptu a naučí se v něm programovat na základní úrovni. Kurzy mohou opakovat a ukončit, kdy se jim zachce.

Praštěná příšerka Code Monster

Praštěná příšerka Code Monster

7. CodeCombat

Děti musí programování zaujmout. Proto CodeCombat mění složitější problematiku programování na zábavnou hru. CodeCombat je webová RPG hra, ve které hráči využívají programovací jazyky k tomu, aby vyhráli bitvu. Hráči musí pro postup ve hře používat kód. Web také nabízí individuálně zaměřené kurzy. Hra umožňuje mladým studentům proniknout do základních i pokročilých úrovní programování.

Logo Code Combat

Logo Code Combat

8. Codecademy

Codecademy je online výuková platforma, která nabízí bezplatné výukové kurzy zaměřené na různé programovací jazyky. K dispozici je například Python, Java, JavaScript atd. Součástí je obrovská interaktivní komunita, kde je zapojeno přes 45 milionů studentů. Codecademy může být vhodnější pro pokročilejší studenty, kteří zvládají základní práci s počítačem a mají schopnost lépe porozumět textu. Začátečníci v oboru se ale také mohou postupně naučit základy programování a informačních technologií. K dispozici je jim totiž podrobný strukturovaný průvodce, který se pro ně může stát velkým pomocníkem.

Výuková platforma Codecademy

Výuková platforma Codecademy

9. Alice

Alice je bezplatný program, který umožňuje dětem vytvářet animace nebo programovat jednoduché 3D hry. Projekty si studenti vytváří pomocí bloků s kódem. Jejich umísťováním se mohou děti naučit základní koncepty programování. Zároveň se rozvíjí i jejich představivost. Projekt poskytuje mnoho tutoriálů a video příkladů prostřednictvím YouTube kanálu. Na webových stránkách Alice jsou k dispozici kurzy, procvičovací úlohy a návody, které vytváří vývojový tým, ale také komunita uživatelů z celého světa. Alice má v plánu stát se široce dostupným nástrojem pro posílení výuky informačních technologií v raném věku.

Software Alice

Software Alice

10. mBlock

MBlock je grafické programovací prostředí založené na Scratch. Tvorba programu probíhá přesouváním funkčních bloků. Software mBlock3 je volně dostupný také v češtině. Mnoho nástrojů a aplikací je k dispozici zdarma i pro mobilní zařízení, jako např. nový mBlock5 (nyní již také i česky) a mBlock Blockly. S těmito aplikacemi založenými na Scratch se děti mohou naučit programovat za asistence umělé inteligence. Tyto nástroje jsou navíc kompatibilní s open-source hardwarem. Dětem je tak umožněno vidět funkce vytvořeného programu v reálném fyzickém světě (např. robot vydává zvuky, svítí, pohybuje se apod.) a to děti ještě více baví a vtahuje do úžasného světa programování.

Panda z prostředí mBlock 5

Panda z prostředí mBlock 5

Používáním těchto nástrojů se mohou děti naučit programovat. Zároveň si zdokonalí logické myšlení, zlepší schopnosti řešit problémy nebo vidět souvislosti. Nástroje jako Scratch dětem pomáhají navíc propojit jejich dovednosti s kreativitou a praxí. Programování robotů, jako mBot, mBot Ranger, nebo pokročilejšího mBot Ultimate 2.0 pomůže posunout jejich programovací schopnosti na vyšší úroveň a oživit jejich vrozenou kreativitu.

Přeloženo z https://www.makeblock.com/official-blog/220838.html a upraveno.

Oldřich Horáček

6 Comments on “TOP 10 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat

[…] zkuste prozkoumat jednotlivé úlohy i scénáře. Koukněte i na KidsCodr, nakoukněte i do Bastlírny. Mě to zaujalo. Třeba Vás […]

[…] pro deváťáky mám připravený koncept Code.org, KidsCodr a Bastlírnu. Budou si vybírat podle svého uvážení. Jsou to nejstarší žáci školy, už jsme jim […]

Oldřich Horáček
Oldřich Horáček
4.11.2019 at 17:16

Článek zaujal hodně lidí, soudě podle počtu líbí, tak jsem aktualizoval odkazy a některé informace v článku, ať z něho můžeme opět čerpat :).

Profilový obrázek
HrAd
18.11.2018 at 11:47

Rozumím tomu že je to překlad, ale nějaké poznámky pod čarou by neuškodily ;-)
Třeba free Flowcode 8 nevypadá marně a ještě to může modulárně růst s požadavky …

https://www.matrixtsl.com/flowcode/
https://www.matrixtsl.com/flowcode/features/

Oldřich Horáček
Oldřich Horáček
18.11.2018 at 13:33

Zdravím vás. Díky za link na Flowcode, tento nástroj osobně neznám a souhlasím že nevypadá marně. :) Ohledně článku, ano jedná se o volný překlad. Obsah článku považuji za zajímavý a užitečný a tak na bastlirna.hwkitchen.cz má své místo. Do článku jsem přidal vždy link na zmíněný nástroj, aktualizoval obrázek nebo související informace, aby si to bastlíři mohli vyzkoušet. Bohužel nezbývá prostor na hlubší testování jednotlivých nástrojů. Jsem rád, že vůbec urvu nějaký čas občas na článek :). Do budoucna plánuji podrobnější články o práci s nástroji pro platformu Makeblock a microbit. Pokud nám chce někdo s prací pomoct, tak je vítaný :).

Napsat komentář