Close

Microbit ve výuce a doma aneb jak a s čím začít

Micro:bit ve výuce aneb jak a s čím začít

Doba, kdy jsme mohli na platformě microbit využít jen základní desku a připojit k ní pár součástek, je už dávno pryč. Nyní tady máme desítky a spíše i stovky různých příslušenství, rozšiřujících modulů, stavebnic, hravých robotů a dalších vychytávek, které s microbitem fungují. Se všemi těmi věcičkami můžeme tvořit projekty, stavět roboty, bastlit a u toho se hravě učit programovat. A to je moc dobře, protože tak z microbitu vymáčkneme úplné maximum. Všechno to má ale jednu nevýhodu a sice: Kdo se v tom všem má vyznat? 😁

Neuvěřitelná šířka platformy microbit
Neuvěřitelná šířka platformy microbit

V článku si projdeme zajímavé stavebnice, roboty, chytré hračky a microbit příslušenství vhodné pro výuku a použití doma. Ukážeme si, jak a s čím microbit prakticky využít a sami uvidíte, že po osvojení pár zákonitostí do sebe bude vše pěkně zapadat. Když člověk překoná tu prvotní mlhu tvořenou velkou rozmanitostí toho množství věcí pro microbit, tak záhy zjistí, že všechno vychází ze stejného základu a znalostí, které lze opakovaně při práci s microbit využít. Jak by také ne, když jádro pudla tvoří vždycky microbit. 😃 Po prostudování článku byste měli mít lepší představu, které stavebnice, příslušenství nebo produkty se hodí do vaší výuky nebo na tvoření s microbitem. V článku budeme uvažovat o použití pro základní školy (I. a II. stupeň 6–11, 11–15 let), střední školy (SŠ 15–19 let) a také pro hraní a výuku doma (s rodiči, dědou nebo babičkou).

Osobně mi přijde potřeba rozebrat celou problematiku produktů pro microbit, abychom si ozřejmili, co hraje při výběru roli, než zařadit děti podle věku k různým stavebnicím. Způsob a úroveň výuky se na různých školách liší a stejně tak to platí pro použití doma. Úplně jinak jde výuka, když to děti baví a jsou při poznávání nových věcí dobře motivované. Stejné stavebnice a stejní roboti se navíc dají použít s jinak starými dětmi jiným způsobem, a tak nějaké řazení robotů do tabulek podle věku bez obšírnějšího obeznámení nedokážu. 🙃

Microbit na hraní nebo do výuky?

Platforma micro:bit je určena primárně pro děti základních a středních škol, dobře ale poslouží i pokročilejším uživatelům nebo dětem na hraní. Hodí se microbit tedy na hraní nebo na výuku? Dobrá zpráva je, že microbit zvládá bravurně obě tyto aktivity, protože je umí skvěle propojit! Pro práci s microbitem nejsou potřeba žádné znalosti programování nebo elektroniky. Začít může uživatel, který zvládne základní práci na počítači a rozumí jazyku. To znamená, že dnes i překvapivě malé děti. 👍

Jak na to, aby to děti s microbit zvládly a bavilo je to?

Při použití platformy microbit ve výuce vnímám pro výběr vhodných produktů dvě důležitá kritéria. Je potřeba si stanovit, jaké dovednosti (zručnost, pečlivost, pozornost, znalost základů elektroniky atd.) a jakou vlastní motivaci (chtít z vlastního přesvědčení na té věci dělat) mohu u uživatelů očekávat. Jinými slovy si musím uvědomit, jaké nároky bude klást nasazení určité stavebnice nebo robota na jejich uživatele a jakou dávku hravosti potřebuji do výuky vložit, aby to děti bavilo. To znamená na I.–II. stupni využiji hlavně roboty a stavebnice, kde není potřeba řešit až tak moc elektroniku (elektronika je zapouzdřená, konektory se zapojují podle barev a nelze je zapojit špatně, zajištění konektorů západkou atd.) a věci pro microbit jsou hodně zábavné (jezdící, chodící roboti, projekty vydávají zvuky, světla, hýbající se atd.). Jako stavební kámen robotů a projektů se zde využívají například kostky kompatibilní s LEGO®, které děti dobře znají a práce s nimi je už zábava sama o sobě. Takové věci pro microbit zaujmou i mladší děti a umožní jim rychle a hravě vplout do světa programování.

Naopak pro starší děti II. stupně a SŠ využiji stavebnice nebo roboty, kde je již potřeba zvládat určité dovednosti, jako je správné zapojení konektorů (napájení, signál) a práce s odkrytou elektronikou. Motivace je v tomto případě hlavně sekundární a plyne ze správného zapojení potřebné elektroniky, funkčnosti programu nebo zdařilé konstrukce projektu (DIY tvoření, laserové řezání a gravírování nebo 3D tisk).

Microbit jako rostoucí platforma

Ještě, než se podíváme na věcičky pro microbit, mám tady jednu důležitou vlastnost platformy microbit. Velká výhoda microbitu je to, že je to, jak já říkám, rostoucí platforma. Nemyslím tím, že by snad někam rostla, ale je něco jako rostoucí židle, která pasuje dítěti skvěle v každém věku.

Jen si to představte. Dítě si začne hrát s robůtkem, který po vybalení z krabice sám dokáže jezdit po čáře a zastavit před překážkou. Převážení kostek LEGO® robotem, co sleduje čáru, je zábava. Dítě zjišťuje, že takový robot je celkem fajn a baví ho to. Potom dítě objeví, že se do robůtka dá vložit chytrá destička microbit a zkusí si naprogramovat chování robota podle sebe. Programování se odehrává v blocích, kde stačí opravdu málo a už to něco dělá. Jakákoliv podpora snažení dítěte od rodičů nebo vyučujících je zde samozřejmě velmi žádoucí a někdy nezbytná, jak je dítě menší (vložit baterie, vytvořit první program, vysvětlit programování apod.). Dítě roste, postupně zvládá robota programovat čím dál více. Vyzkouší nakódovat různé příklady a robota konstrukčně doplní o pořádnou LEGO® nadstavbu.

Už by se pomalu mohlo zdát, že není kam pokračovat. Tady ale cesta teprve začíná 😃. Robůtek má vzadu konektory, do kterých se dají připojit různé rozšiřující moduly. A tak dítě vytvoří z robota zařízení pro automatické zalévání rostlin a jednoduchou meteostanici. Hraní pokračuje dále. Postupně připojuje další moduly a tvoří nejrůznější projekty. Jak dítě tvoří rozsáhlejší programy, začne se mu blokové programování na bázi Scratch jevit jako méně přehledné. Přepne se tedy do jazyka MicroPython (to je supr!) a osvojí si práci s robotem a periferiemi z příkazové řádky, kde využije znalosti algoritmů získané z blokového přístupu. Tvoří podobné věci jako předtím, jen už trochu povyrostlo, tak dokáže použít pokročilejší nástroje.

S MicroPython dítě zjistí, že se mu otevírají s microbit nové skvělé možnosti. Při tvoření řeší dítě také, jak vyrobit funkční modely projektů a všechny ty držáky a pohyblivé mechanismy. Bude potřeba pracovat také „rukama“ (všem dětem doporučuji vyzkoušet, nedělám si legraci a nemyslím to ve zlém 🙃). Šroubovák, pilka nebo kladívko jsou skvělé věci. Velmi se hodí s podobnými nástroji umět pracovat. Pak využije třeba i laserové řezání/gravírování nebo 3D tisk a tvoření dostane teprve pořádnou šťávu. Tyto možnosti mu otevřou nový prostor pro komplexnější projekty s využitím další rozšiřující elektroniky. MicroPython už má pomalu zvládnutý a tak se přepne dále do jazyka JavaScript (stále s microbitem) a naučí se platformu využívat opět v jiné rovině.

Tady už se náš příběh transformuje postupně do využití zkušeností nabytých s microbitem v praxi, protože takoví lidé se už většinou nějaké té opravdové práci nakonec neubrání, protože mají cenné znalosti a zkušenosti, které umí použít v praxi. Například programovací jazyk MicroPython je jeden z nejpopulárnějších programovacích jazyků, který může mladý člověk využít již v pracovním nasazení. Pro zajímavost: na začátku tohoto příběhu stál robůtek TPBot a třeba nějaký šikula, který měl štěstí a dostal se ve správný čas k zajímavým věcem.

TPBot programovatelný jezdící robůtek pro microbit
Hraní s robůtkem TPBot

Osobně se rád naučím cokoliv nového, ale nerad dělám věci vědomě zbytečně, asi jako každý. Slovo zbytečně se naštěstí s platformou microbit úplně vytrácí, protože každá nabytá znalost a zkušenost se využije dále až po pracovní proces. To platí také o většině microbit stavebnicích a elektronice, které nakonec mohou skončit jako profesionální projekt například na řízení vytápění v domě nebo se s nimi dá udělat funkční model řešení ještě před detailnější realizací elektroniky/mechaniky apod. Microbit je prostě rostoucí a efektivní platforma, to jsem potřeboval vysvětlit. 😀

Stavebnice, roboti, psi a další :bity od Elecfreaks!

Na trhu je velké množství produktů pro microbit a samozřejmě i firem, které za nimi stojí. Já jsem si pro microbit oblíbil mezi všemi ostatními značku Elecfreaks. Firma Elecfreaks má pěkně promyšlenou a ucelenou nabídku microbit produktů, ke kterým zajišťuje užitečnou podporu (obsáhlé návody k použití a hlavně hotové příklady). Elecfreaks má v nabídce produkty pro školy, které nejsou na trhu, jen aby se ohřály, ale aby tady byly řadu let s plnou podporou. Pokud se stane, že nějaký produkt končí z důvodu například nedostupnosti součástek, tak Elecfreaks přináší ve většině případů náhradní řešení, které může člověk použít. Zachování maximální kompatibility nových verzí všech produktů má také vysokou prioritu. Se staršími produkty může člověk dělat stejnou parádu jako s novými.

Samozřejmě někdy se stane, že některý produkt opravdu vypadne, ale je to jen výjimečně. Jsem přesvědčený, že takovýto přístup je pro použití ve škole a výuce velmi důležitý, protože nasazení do výuky potřebuje čas na zapracování a také se počítá s dlouhodobým využitím. Škola nasadí například v prvním roce roboty a až v dalším rozšiřující moduly. Použití produktů ve výuce má také svá zvláštní specifika odlišná od použití například doma. Některé stavebnice tak mají vlastní organizér pro snadné a rychlé uložení součástí, aby se ve výuce neztrácel drahocenný čas.

Skvělá je také kompatibilita produktů napříč celou platformou Elecfreaks. Pokaždé tady je nějaká redukce nebo destička, která dokáže spojit třeba protilehlá řešení elektroniky (pro nejmladší a nejstarší děti) v robotech a stavebnicích.

Desku microbit je možné mezi roboty a stavebnicemi jednoduše přendávat, tak jsou u většiny produktů v nabídce varianty s bez microbit. Verze s microbit je vždy malinko levnější, než kupit ke stavebnici samotnou desku. Variantu bez microbit pak ocení hlavně uživatelé, kteří už microbit mají.

Vše se točí kolem Octopus a PlanetX

Než se do všech věcí pro microbit vrhneme po hlavě, je tu ještě jedno důležité rozdělení, které nám při budoucí orientaci v produktech hodně pomůže. Stavebnice a roboti Elecfreaks jsou postaveny na modulech Octopus nebo PlanetX. Jaký je mezi nimi rozdíl? Elektrické schéma je skoro stejné!

Elektronické moduly Octopus

Octopus přestavují malé elektronické moduly, které mají vždy určitou funkci. Může to být snímač osvětlení, mini větráček, snímač pohybu, mp3 přehrávač nebo skoro, co vás napadne. Na jejich plošném spoji rozeznáme jednotlivé součástky a k rozšiřujícím deskám se zapojují přiloženým kablíkem s oddělenými vodiči. Při zapojování jednotlivých signálů je třeba respektovat základní pravidla pro zapojování obvodů. Vždy musíme zapojit správně konektor se dvěma vodiči pro napájení a jedním pro signál. Moduly Octopus mají montážní otvory a některé pasují i do LEGO®. Většinou ale tyto otvory poslouží pro upevnění pomocí plastových nýtů nebo šroubků na funkční model z kartonu, 3D tisku nebo překližky. Stavebnice založené na modulech Octopus vyžadují jisté dovednosti, a tak se dobře hodí pro výuku na SŠ nebo i II. stupni. Jsou také vhodné na domácí bastlení, kde umožňují bez problému měřit i vnitřní signály a dávají velký prostor pro vlastní realizaci mechanické části projektu.

Octopus modul pro microbit - RGB duhová LED
Octopus modul pro microbit – RGB duhová LED

Elektronické moduly PlanetX

Moduly PlanetX jsou z hlediska elektronického zapojení totožné s moduly Octopus. Celá elektronika je ale zapouzdřená z části v plastových držácích modulu, které také obsahují otvory pro nasazení na LEGO® kostky. Oproti modulům PlanetX mají konektory RJ, do kterých se zapojuje kablík podobný tomu, kterým se připojujeme například k routeru. Při zapojování není potřeba řešit jednotlivé signály a orientujeme se podle barev zásuvek pro připojení RJ kablíků. Velkou výhodou modulů PlanetX je jejich velmi snadné zapojení a také možnost uchytit moduly v systému LEGO®. Součástí všech modulů je také potřebný kablík. Stavebnice a roboti pro systém PlanetX se hodí díky své jednoduchosti, hravosti a kompatibilitě s LEGO® primárně pro děti na II. stupni a výjimečně i na stupni I. Pokud se ale při výuce chceme zaměřit hlavně na programování, tak dobře poslouží i na SŠ, protože sestavování funkčních modelů je s PlanetX velmi rychlé. Pro použití doma se také dobře hodí, protože umožňují nekonečně hraní a tvoření projektu s kostek kompatibilních s LEGO®.

PlanetX modul pro microbit - snímač teploty a vlhkosti
PlanetX modul pro microbit – snímač teploty a vlhkosti

Pokud potřebujeme připojit modul PlanetX na systém Octopus, pak jednoduše použijeme redukci pro moduly PlanetX.

Redukce pro moduly PlanetX
Redukce pro moduly PlanetX

Microbit vozítka a chytré hračky

Hravý robůtek TpBot

TPBot je programovatelný jezdící robůtek určený pro zvídavé děti! Hned po rozbalení funguje jako hračka, která nepotřebuje ani desku microbit. Dokáže jezdit po čáře, detekovat překážky a ještě na vás barevně koukat! Po vložení microbit se promění ve výukového robota! S robůtkem TPBot můžete vytvářet i různé projekty – vzadu jsou konektory pro moduly PlanetX. TPBot je kompatibilní s kostkami LEGO® a ze všech produktů ELECFREAKS se nejvíc hodí pro nejmenší děti a také pro výuku úplných základů programování dokonce na I. stupni. Na II. stupni už mohou žáci robota TPBot využít naplno a připojit k němu další moduly PlanetX. Robota TPBot, jako všechny microbit roboty a projekty, můžete bezdrátově ovládat pomocí gamepad modulu. Tento modul je výborný nejen na hraní, ale i na výuku bezdrátového ovládání.

TPBot - programovatelný jezdící robůtek pro děti
TPBot – programovatelný jezdící robůtek pro děti

Závodní auto Cutebot

Cutebot je chytré závodní auto, které vás překvapí svou rychlostí a tím, co všechno dovede. Pokud ho přece jen dohoníte, pak na vás bude troubit, svítit a nebo vám ukáže, jak se umí vyhýbat překážkám nebo jezdit po čáře! K dispozici jsou jako u všech produktů ELECFREAKS hravé projekty pro zábavu a výuku programování. Do výuky si Cutebot můžete doplnit battery packem, se kterým se Cutebot dá nabíjet podobně jako mobil, což ušetří hodně času. Cutebot můžete doplnit i chytrou kamerou, která posune schopnosti autíčka na úplně jinou úroveň. Do Cutebota stačí dát baterie, vložit microbit a už můžete začít programovat. Proto se hodí na hravou výuku programování na II. stupni a SŠ. Díky zadním konektorům pro Octopus moduly ho můžete přestavět třeba na malou meteostanici. Celé tělo robota je na jedné elektronické desce, stačí proto zapojit snímač vzdálenosti do správného konektoru a robot je složený.

Cutebot - chytré závodní auto pro microbit
Cutebot – chytré závodní auto pro microbit

Programovatelné vozítko Ring:bit

Ringbit je chytrý programovatelný robot pro děti založený samozřejmě na mikropočítači microbit. Tělo robota je z průhledných akrylových desek a dá se sestavit během chvilky. Pak může začít zábava a poznávání nových věcí! K robotovi se dají připojit také snímač čáry, duhový nárazník a snímač vzdálenosti. Práce s Ringbit vyžaduje od dětí dávku preciznosti a pečlivosti při sestavení, a tak je nejvhodnější pro použití na SŠ. Robůtek se nepohybuje rychle. Dá se sním pracovat i na lavici, ze které jen tak neujede. K Ringbit můžete připojit i další moduly Octopus.

robot ringbit pro microbit
Ring:bit V2 – Micro:bit výukový robot pro děti

Soutěžní robot s motor:bit

Motor:bit kit je stavebnice chytrého robota s micro:bit. Robot se zvládne vyhýbat překážkám, jezdit po čáře, troubit nebo ovládat další elektronické moduly, světla nebo serva, které k robotovi přidáte. Šasi robota je univerzální a umožňuje připevnit další elektronické moduly Octopus nebo příslušenství. Vše pak zapojíte do desky Motor:bit, kde je dostatek konektorů. Robot vás nezklame ani při účasti v robotické soutěži, kde jsou disciplíny jako jízda po čáře nebo vyhýbání překážkám. Vhodný pro použití a výuku na SŠ a také doma, protože nabízí velké možnosti vlastních úprav a doplnění.

microbit robot s motorbit
Chytrý micro:bit robot s motor:bit

Všesměrová bugina

Stylová bugina z kostek kompatibilních s LEGO® a všesměrovými koly Mecanum řízená microbitem změní vaše dosavadní zkušenosti s řízením! Dokáže se pohybovat všemi směry tak bravurně, že tomu nebudete ani věřit! Celý projekt je z kostek kompatibilních s LEGO® a srdce tvoří modul Wukong rovněž LEGO® kompatibilní. Stačí připojit 4 servo motory a o zbytek se už postará modul Wukong. Můžete do něj zapojit také další moduly Octopus. Bugina je vhodná pro využití na SŠ. Zvládnou to i žáci II. stupně a programování s takovou mašinkou je bude opravdu bavit. Bugina není jen na výstavku, jde opravdu o plnohodnotné jezdící auto. Při sestavování dejte pozor na správnou orientaci kol a zapojení jednotlivých motorů.

Micro:bit Mecanum bugina s pohybem 360°
Micro:bit Mecanum bugina s pohybem 360°

Robotický pejsek XGO V2

Micro:bit XGO V2 robotický pejsek je hravý robůtek s umělou inteligencí pro platformu microbit. XGO V2 má 15 stupňů volnosti, a tak dokáže nejrůznější kousky a pohybové kreace. Kromě toho zvládne i uchopit a přenášet předměty a také pěkně nahlas štěkat. Zábavnou metodou umožňuje osvojit si základy programování a využití umělé inteligence AI. XGO V2 nadchne začátečníky i pokročilejší uživatele. Svými kreacemi zaujme hlavně menší děti, kterým pěkně demonstruje, co se dá vytvořit s použitím takové malé destičky, jako je microbit. Samozřejmě menší děti např I. stupeň by potřebovali při programování tohoto robota vedení a pomoc, ale motivace z takového chodícího robota je neskutečná. Navíc programování je díky hotovému rozšíření opravdu hračka a robot se ovládá v povely podobně, jako živý pes. Na II. stupni a SŠ můžete robota využít již k sofistikovanějším úkolům a cvičením s použitím AI. K robotovi můžete připojit také další moduly Octopus nebo s použitím redukce PlanetX.

micro:bit XGO V2 robotický pejsek
micro:bit XGO V2 robotický pejsek

Stavebnice pro microbit

Stavebnic pro microbit tady máme velké množství. Základní rozdělení je na stavebnice s moduly Octopus a pak s PlanetX. Vždy platí, že Octopus zvládnou lépe starší děti a naučí se řešit například i vlastní mechaniku projektu. PlanetX je vhodný díky kompatibilitě s LEGO® naopak pro děti mladší, ale svou komplexností nabídne slušné vyžití i starším a pokročilejším dětem, hlavně když se chtějí zaměřit zvláště na programování.

Stavebnice s moduly Octopus

Nejvíce druhů je založených na modulech Octopus. Základ takové stavebnice vždy tvoří rozšiřující modul pro microbit a pak tam najdeme množství elektronických modulů. A čím se všechny ty stavebnice liší? Odlišnosti jsou hlavně v použité rozšiřující desce a její komplexnosti (množství konektorů, vlastní zdroj, možnost připojení na internet atd.) Další odlišnosti jsou ve zvolených elektronických modulech. Tady najdeme stavebnice s různými tématy. Pokud téma rezonuje se zaměřením školy, kde se stavebnice použije, tak je programování ještě větší zábava. Například Zdravotnické lyceum a kit pro péči o zdraví. Stavebnice s moduly Octopus jsou vhodné hlavně pro použití na SŠ, ale některé úplně základní se dají použít i na II. stupni (Basic Kit). Pro použití doma jsou vhodné všechny, protože umožňují nekonečné tvoření a bastlení vlastních projektů. Při použití stavebnic se předpokládá, že si pro projekty uživatel vytvoří řešení uchycení modulů a mechaniky sám například z kartonu, překližky nebo 3D tisku. Pro populární témata, jako je chytrá domácnost, jsou k dispozici i řešení mechaniky z kartonu nebo překližky.

Chytrý domek z překližky pro microbit
Chytrý domek z překližky pro microbit
Jednoduchý Basic Kit

Micro:bit Basic Kit je ten nejzákladnější microbit kit pro vaše první kroky ve světě elektroniky a programování s micro:bit. Obsahuje 5 nejpoužívanějších elektronických modulů a samozřejmě nechybí barevná příručka s návody na práci se všemi moduly a také jsou k dispozici tutoriály k 5 zábavným projektům. Pdf návod pro Basic kit je v češtině. Stavebnice je vhodná na II. stupeň, SŠ i domácí bastlení. Zapojování probíhá pomocí kablíků, které se na moduly jednou nacvaknou a pak se může rychle zapojovat. Použití modulů ušetří čas, který se pak dá využít na tvoření programu.

Stavebnice Basic Kit pro microbit
Stavebnice Basic Kit pro microbit
Stavebnice pro chytrou domácnost

Vytvořte si vlastní chytrý domácí systém s použitím jednoduchých elektronických modulů stavebnice pro chytrou domácnost a grafického programování! BBC micro:bit kit vás provede základy použití microbitu v projektech pro chytrý dům a domácnost. Součástí kitu je obrázkový návod k použití s příklady projektů. S tímto kitem najde váš microbit praktické využití například jako zavlažovací systém apod. Stavebnice je jako většina kitů s moduly Octopus vhodná pro použití na SŠ a na domácí bastlení.

2624 3
Kutilský, zdraví, město, farmář, IoT a další stavebnice s Octopus

Tady Elecfreaks nabízí opravdu dokonalé vyžití, protože si každý může zvolit stavebnici podle toho, co ho zajímá a nejvíce baví. Stavebnice jsou vhodné pro použití na SŠ a na domácí bastlení. Najdete tady: Kutilský kit s velkým množstvím projektů, stavebnici pro péči o zdraví, pro chytré město, pro mazané farmáře, pro internet věcí a další. Schválně se podívejte, jaké všechny projekty se dají se stavebnicemi tvořit. Odkaz na wiki stránky Elecfreaks jsou vždy dole u popisu každého produktu. Pokud při použití stavebnice zvolíme téma, které je dětem blízké, tak je to určitě motivační výhoda. Děti například znají z domova, jak funguje automatické rozsvěcování světla při detekování pohybu. Nebo ze zahrady, jak funguje automatické zavlažování apod. U takových projektů pak není potřeba vysvětlovat principy fungování a můžeme se více zaměřit na vlastní programování a výuku.

Sada kostek pro LEGO®

Mikrobití sada pro všechny fandy tvoření s kostkami LEGO® a jednoduchého bastlení s micro:bit. Využijte potenciál obou tvůrčích platforem a vyzkoušejte si 6 ukázkových projektů a pak tvořte podle libosti! Stavebnice je vhodná pro II. stupeň a umožňuje hravý vstup do světa programování.

Sada kostek pro LEGO®
Sada kostek pro LEGO®
Wonder Building kit kompatibilní s LEGO

Prubněte 32 projektů se stavebnicí robotů Wonder Building Kit a pak už vás v dalším tvoření a programování nic nezastaví. Vytvořte třeba chodícího robota, robotickou ruku nebo chytrou sušičku a naučte se hravě programovat microbit! Stavebnice je vhodná pro SŠ, ale zvládnou ji také žáci na II. stupni, protože projekty jsou hodně zábavné.

Wonder Building Kit s kostkami LEGO
Wonder Building Kit s kostkami LEGO®

Stavebnice s moduly PlanetX

Nezha Inventor’s Kit je jedinečná stavebnice pro platformu microbit, která ve vás odhalí potenciál mladého vynálezce! Stavebnice obsahuje různé elektronické moduly, senzory, serva a LED moduly uzpůsobené pro použití s oblíbenou stavebnicí LEGO® Technic. V kufříku stavebnice je také více než 400 ks LEGO® kompatibilních dílků a k dispozici je až 48 hravých a inspirativních projektů s micro:bit, na kterých se doslova hravě naučíte základy programování a používání stavebnice. No a pak už vaše tvoření nic nezastaví! Vhodné pro využití na II. stupni a díky možnosti zapojení velkého množství rozmanitých PlanetX modulů také na SŠ.

Nezha Inventor's Kit pro mladé vynálezce 48v1
Nezha Inventor’s Kit pro mladé vynálezce 48v1
Detail řídícího modulu Nezha a modulů PlanetX
Detail řídícího modulu Nezha a modulů PlanetX

Starter a Experiment kit

Zvláštní pozornost si zaslouží stavebnice Starter Kit a Experiment Kit. Obě stavebnice slouží k hravé výuce programování, mají ale velký přesah do fyziky, elektroniky a konstrukce elektronických obvodů. Na příkladech si člověk může vyzkoušet platnost Ohmova zákona, Kirhoffovy zákony, spínání pomocí tranzistoru a podobně. Otestovat se dají také funkce různých součástek, jako například potenciometru pro měření úhlu natočení nebo serva pro vykonání úhlového pohybu, svícení LED a RGB LED, snímače osvětlení, teploty, tlačítka, bzučáku, motoru atd. Starter kit obsahuje elektronické součástky tak, jak se s nimi později setká uživatel v praxi a to je oproti stavebnicím založených na plastových krabičkách velká výhoda. Vytváření elektronických obvodů probíhá zapojováním součástek do nepájivého kontaktního pole a s použitím vodičů se vytváří elektronický obvod. Celá stavebnice je lokalizovaná do češtiny a obsahuje také papírový český návod k použití. Ten je k dispozici i v pdf verzi.

U stavebnice Experiment kit je propojování jednodušší. Jednotlivé součástky jsou zabudované v panelu a k propojování postačí káblíky s banánky, podobně jako známe ze starší stavebnice Voltík.

Starter kit je vhodný pro SŠ a na domácí bastlení. Experiment Kit zvládnou i děti na II. stupni a také se hodí na SŠ, kde ušetří čas potřebný na zapojování obvodů.

BBC micro:bit Starter Kit
BBC micro:bit Starter Kit
BBC Micro:bit Experiment Kit
BBC Micro:bit Experiment Kit

Microbit příslušenství, co přijde vhod

Samostatnou kapitolu tvoří příslušenství k microbit. K dispozici jsou různé obaly pro zvýšení odolnosti desky microbit nebo její bezpečné uskladnění, držáky baterií, propojovací nebo redukční káblíky a různé adaptéry.

Obaly a organizéry na vašeho mikrobitího kamaráda

Super tenký obal na micro:bit V2

Super tenký obal na micro:bit V2 spolehlivě ochrání vaši destičku před nečistotami a poškozením (poškrábání, náraz, zkratování elektroniky, ESD výboj, vlhké ruce) a prodlouží tak její životnost. Jedná se asi o nejpoužívanější ochranný obal pro microbit. Obal je k dispozici v barvách, ze kterých budou mít radost kluci i holky. Tento obal pro microbit navíc nijak neomezuje funkčnost desky. Při použití slim obalu se nemusíte bát, že se microbit poškodí například při častém přendávání mezi různými roboty a stavebnicemi.

Super slim obal na Micro:bit V2
Super slim obal na Micro:bit V2

Silikonový obal na micro:bit V1/V2

Silikonový obal na microbit ochrání vašeho mikrobitího miláčka a ještě mu stylově sekne! Obal chrání desku microbit, ale přitom nebrání používání jejich funkčních prvků. Je k dispozici v zářivých barvách a pasuje i na starší verzi micro:bit V1.5.

Silikonový obal na Micro:bit V1/V2
Silikonový obal na Micro:bit V1/V2

Futrálek pro microbit

Chcete mít váš microbit uložený opravdu v bezpečí? Futrálek pro microbit ochrání spolehlivě nejen vaši destičku, ale vejde se do něj i základní microbit příslušenství! Futrálek je k dispozici v hravých barvách. Po ukončení práce stačí microbit s kabelem nebo dalším příslušenstvím vložit do futrálku a pak už ho nějaký pád, tlak nebo náraz nemůže ohrozit.

Futrálek pro microbit
Futrálek pro microbit

Organizéry pro microbit

Praktické organizéry po přehledné uskladnění microbitů a věciček pro výuku programování, jako jsou elektronické moduly, kablíky, baterie a další součástky pro práci se skupinou dětí. Do organizéru lze uložit microbity ve futrálcích pro celou třídu (až 30 ks) a ještě zbyde místo na svačinu! 😀 Kufřík ocení hlavně učitelé, vedoucí kroužků, pořadatelé workshopů, ale také obyčejní bastlíři. Přepážky s možností posunutí, 2 klipy pro jednoduché a bezpečné zajištění víka, madlo na přenášení. Díky průhlednému víku můžete kdykoliv okamžitě zkontrolovat uložený obsah.

Organizér maxi, Organizér střední pro microbit
Organizér maxi a Organizér střední pro microbit

Kabely, držáky a různé užitečné věci pro microbit

Kabel a držák baterií – nic víc do začátku nepotřebujete!

Praktický držák na dvě baterie AAA s vypínačem a dlouhý USB kabel tvoří základní příslušenství desky microbit. Zajistí napájení vašeho microbitu z počítače nebo z baterií a také poslouží pro nahrávání programu. Bateriové napájení se hodí, když chcete s microbitem vytvořit třeba kompas nebo hudební nástroj, co reaguje na zrychlení pohybu desky v prostoru.

Držák baterií AAA + USB kabel pro micro:bit
Držák baterií AAA + USB kabel pro micro:bit

USB kabel má délku 1 m a to je výhodné hlavně při propojení se staršími počítači, které jsou často pod stolem, mají USB konektory zezadu a špatně přístupné. Microbit můžete mít tak přímo na stole, třeba rovnou na pracovním sešitě, kde si děláte poznámky. Kabel je navíc dobře ohebný a snadno si ho přizpůsobíte.

Držák baterie je vybaven vypínačem, takže nemusíte mít obavy, že se baterie vybíjí. Samozřejmostí je zakončení držáku baterií kabelem a konektorem, který pasuje přesně do microbitu. Díky vypínači nemusíte taky řešit vyndávání napájecího kablíku z desky microbit. Ono to často jde docela špatně :).

Do držáku baterií pasují dvě mikrotužkové baterie AAA. Microbit funguje dobře s alkalickými bateriemi, ale také nabíjecími akumulátory. Nevýhodou alkalických baterií je to, že při méně častém používání mohou vytéct, ale zase jsou cenově příznivější. NiMh akumulátory jen tak nevytečou, ale zase nesnáší hluboké vybití, a tak je potřeba akumulátory pro jistotu alespoň občas nabít, i když microbit stále funguje. Vzhledem k nízké spotřebě microbitu nejsou žádné baterie moc zatěžované.

Krokodýli a co s nimi na Vánoce

Zajímavé příslušenství pro microbit jsou také propojovací kablíky, kde koncovky tvoří svorky s krokodýli. Microbit je totiž vybaven pro základní signály a napájení otvory, do kterých krokodýli krásně pasují. To umožňuje velni jednoduše tvořit propojení se základními moduly.

Vodiče s krokodýly pro micro:bit
Vodiče s krokodýly pro micro:bit

Pěkným příkladem použití krokodýlů je využití vánoční sady pro microbit. V této sadě je hrající sněhová vločka a duhově svítící vánoční stromek. A nechybí také zmíněné propojovací kablíky s krokodýli. Ukázku programu najdete rovnou v popisu vánoční sady.

Vánoční sada pro micro:bit
Vánoční sada pro micro:bit

Literatura, informace a weby a pro práci s microbit

Dobrá zpráva na úvod je, že dnes už nemusíme ohledně práce s microbit tápat a máme tady dost možností, čeho se pořádně chytit a odkud čerpat. K dispozici jsou informace pro domácí bastlení, pro výuku programování i metodické dokumenty pro výuku celé skupiny dětí.

Kniha microbit krok za krokem, tam všechno najdete!

Mám radost, že mohu na tomto místě představit první českou, ucelenou a do široka rozkročenou knihu o microbitu rovnou od bastlířského mága Martina Malého! V knize Microbit krok za krokem najdete vše o microbit od vysvětlujících pasáží co a jak, přes ukázkové příklady programování až po metodické listy pro učitele a tvorbu vlastního rozšíření.

Pokud jste něco o microbit v této knize nenašli, pak jste ji nejspíše ještě nečetli celou. 😀 Jiným slovy je tam toho překvapivě hodně užitečného pro učitele, studenty, kutily, rodiče, co programují s dětmi a vůbec všechny, co mají rádi objevování a hravé tvoření nových věcí.

Micro:bit krok za krokem - Praktický úvod do programování a elektroniky
Micro:bit krok za krokem – Praktický úvod do programování a elektroniky

Osobně jsem za tuto knihu moc rád, protože něco takového nám tady v česku moc chybělo. Také jsem pyšný na to, že jsem mohl alespoň trochu vznik knihy podpořit a pomoct s mikrobití osvětou u nás. 😀. Tady je malá ukázka z knihy Microbit krok za krokem. Pokud jste si domů zrovna přinesli microbit a vůbec netušíte, co s tím, tak kapitola 2 z ukázky je přesně pro vás.

Micro:bit krok za krokem od Martina Malého
Kniha podepsaná od Martina Malého – tak tohle potěší 😊

HWKITCHEN zdroje pro rychlý start s microbit

Web eshopu HWKITCHEN a bastlírny je nyní protkaný různými informacemi o microbit. Na eshopu jsou u většiny produktů v popisech rovnou ukázky blokového programování a dole pod povídáním o produktu odkazy na návod k použití a programování. Při tvoření popisu produktů klademe vždy důraz na správnost a užitnou hodnotu informací, tak se nebojte na eshopu také začíst, určitě tam najdete zajímavé informace. Na eshopu jsou umístěny také prezentace pro rychlý start Jak na BBC microbit a Jak na BBC microbit Makecode, se kterými se zvládnete v problematice rychle zorientovat.

Tady na Bastlírně HWKITCHEN je nyní řada článků v sekci microbit. Důležitý je tento článek Microbit ve výuce aneb jak a s čím začít, kde jsem prakticky popsal a zhodnotil přehled potřebného vybavení pro microbit.

V microbit výuce můžete využít Pracovní listy pro první kroky s microbit.

Ohledně programování microbit se podívejte na Úvod do programovacího prostředí Makecode, Makecode pro microbit 2020 a Nové funkce Makecode pro rok 2023. Jsou tam popsané důležité funkce na programování, ale také jak uvést microbit do továrního nastavení nebo aktualizovat firmware.

A nakonec uvedu pár článků, kde můžete nachytat inspiraci: Microbit auto na dálkové ovládání, Ovládání microbit robota přes dálkový ovladač, série článků o microbit ovečce a další.

Oldřich Horáček

Napsat komentář