Close

Microsoft MakeCode představuje novou aktualizaci!

Microsoft MakeCode představuje novou aktualizaci!

Vývojové prostředí MakeCode je denní chleba pro všechny, co pracují s microbitem. To znamená každé i malé vylepšení se hodí a už jich tady v minulosti pár bylo.

Společnost Microsoft nyní oznámila řadu nových funkcí a zajímavých změn v nově vydané aktualizaci programovacího prostředí Microsoft MakeCode! Nový release 2023 přináší nová vylepšení, funkcionality a také design. Pojďme se na všechno blíže podívat!

Nová úvodní prohlídka

Tuto doposud chybějící funkci mělo na srdci mnoho uživatelů MakeCode, kteří se zabývají výukou programování. Prosby a dotazy ohledně „Getting Started Tour“ sahají až do roku 2017! Proto nyní můžeme tancovat v křesle a konečně vidět tuto novou funkcionalitu i v MakeCode. Úvodní prohlídka pro nové uživatele je součástí mnoha produktů, jelikož je užitečná pro pochopení souvislostí a k orientaci v uživatelském rozhraní.

Mnoho studentů ale podobné prohlídky hned zavrhne, proto Microsoft vývojáři udělali novou prohlídku MakeCode více atraktivní. Úvodní seznámení je hravé a dostatečně krátké, tak výsledek stojí za to! Prohlídka se uživatelům automaticky spustí při vytvoření jejich úplně prvního projektu, nebo se k ní mohou dostat z editoru projektu kliknutím na „?“ a „Tour“.

MakeCode microbit Getting Started Tour
Nový Getting Started Tour

Konečně pořádné přihlašování!

Jednou ze skvělých vlastností MakeCode je jeho velká přístupnost a že se do něj dostanete pomocí jednoho kliknutí – one-click-to-code (dobře, tak 2 kliknutí). Tvůrci chtěli prostředí ponechat otevřené a přístupné, avšak od mnohých pedagogů dostali zpětnou vazbu o tom, že sledování studentských projektů – hlavně na sdílených počítačích, může být komplikované. Proto přidali možnost přihlásit se pomocí Microsoft nebo Google účtu.

Tím se vaše projekty uloží do cloudu – budete k nim mít přístup z libovolného počítače a zároveň budou odděleny od projektů uložených v lokální paměti prohlížeče. Přihlášení není povinné, ale pokud to uděláte, budete mít navíc jistotu, že vaše projekty jsou v cloudu v bezpečí. Povšimněte se prosím, že společnost Microsoft bere ochranu osobních údajů a dat studentů velmi vážně. Pokud máte ohledně tohoto jakékoliv dotazy, přečtěte si zásady ochrany osobních údajů společnosti Microsoft nebo FAQ k ochraně osobních údajů v prostředí MakeCode.

Přihlášení do MakeCode microbit
Přihlášení do MakeCode microbit

Trvalé odkazy pro sdílení

Další výhodou přihlašování je možnost vytvářet trvalé odkazy na sdílení vašich projektů. To znamená, že můžete vytvořit pro projekt jeden odkaz, pak jej zveřejnit například pro své studenty, zařadit do učebních osnov nebo prostě jen nasdílet kamarádům, a poté už pro všechny pozdější změny projektu nebudete potřebovat odkaz nijak měnit. Tato funkce je opravdu velkou výhodou i v případech, kdy pracujete na programu ve více lidech, jelikož nemusíte pořád měnit odkaz a ponechat jeden link po celou dobu vytváření vašeho projektu.

Sdílení projektu v MakeCode
Sdílení projektu

Všimněte si, že tyto odkazy vypadají trochu jinak než běžné odkazy na sdílení – všechny začínají písmenem „S“.

Sdílení projektu v MakeCode - link
Jedinečný a stejný link

Okna sdílení totiž celkově mají malinko jinou podobu. Je zde také přidáno několik nových funkcí. Existuje více míst, kam můžete sdílet – včetně Microsoft Teams, Google Classroom, WhatsApp a dalších. Můžete také vytvořit snímek obrazovky nebo GIF animaci svého projektu, kterou (které?) můžete sdílet výběrem možnosti „Aktualizovat miniaturu projektu“ (Update project thumbnail).

Možnosti sdílení v MakeCode
Možnosti sdílení

Velepšený download

Stále zajímavá je také nová technologie prohlížeče, která umožňuje spárovat zařízení USB s oknem prohlížeče – nazývá se „WebUSB“ a je podporována prohlížeči Chrome a Edge. Doby přetahování souborů jsou pryč! Pokud používáte prohlížeč Chrome nebo Edge, při prvním kliknutí na tlačítko Stáhnout (Download) si můžete všimnout trochu jiného průběhu. Když svůj micro:bit spárujete kliknutím na tlačítko Stáhnout (Download), váš projekt se automaticky stáhne přímo do micro:bitu!

Vylepšený download v MakeCode 2023
Vylepšený download

Vychytávky v tutoriálech

Mírně je změněno rozvržení výukových tutoriálů, aby orientace v jednotlivých krocích byla snazší. Můžete také měnit velikost okna výukového programu, aby lépe odpovídalo velikosti obrazovky. Programátoři dostali zpětnou vazbu, že někdy bylo těžké určit, jaký blok použít. Nyní tedy můžete kliknutím na barevné názvy bloků v návodu otevřít umístění bloku ve složce nástrojů. Jsou podporovány také obrázky, ikony a videa vložená do návodů.

Vychytávky v tutoriálech MakeCode 2023
Vychytávky v tutoriálech

Validace kódu

Opatrně jsou přidávány do MakeCode další validační pravidla a možnosti automatické kontroly. Jednou z prvních věcí, jsou jednoduchá pravidla pro detekci bloků, jako kontrola správnosti mezi jednotlivými kroky výukového tutoriálu. To pomáhá poskytnout studentům okamžitou zpětnou vazbu, pokud v jejich kódu něco chybí.

Validace kódu v makecode 2023
Validace kódu

Nové rozšíření pro záznam a přehrávání zvuku

V nabídce rozšíření je k dispozici nové rozšíření s názvem „audio-recording“, které umožňuje nahrávat krátké zvukové úseky a přehrávat je. Toto rozšíření bude fungovat pouze na micro:bitu v2.

Makecode rozšíření pro nahrávání a přehrávání zvuku
Makecode rozšíření pro nahrávání a přehrávání zvuku

Následující program využívá základní funkce nového audio rozšíření. Tlačítko A odstartuje záznam zvuku a tlačítko B pak uložený zvuk přehraje. Zajímavé může být nastavení „Sample rate“, kterým nastavujeme vzorkovací frekvenci. Snadno se dá ověřit, že čím vyšší je vzorkovací frekvence, tím lepší je kvalita záznamu, ale zaznamená se méně dat. Můžeme si odzkoušet Shannonův vzorkovací teorém v praxi. 👍

Nové funkce pro záznam a přehrávání zvuku jsou opravdu zajímavé a tak si dáme ještě jeden příklad kódu. Microbit si tady zahraje na papouška, který zopakuje všechno, co mu řeknete. 😀

Pořádek v kategorii Music

Můžete si všimnout drobných změn v blocích kategorie Hudba. Bylo provedeno pár úprav, aby bloky API byly čisté a standardizované tak a aby všechny používaly terminologii „Play“ s vlastností režimu přehrávání (dokud není hotovo, na pozadí nebo ve smyčce).

Hudební bloky v MakeCode 2023
Hudební bloky

Vývojáři přidali také blok „Sound is Playing“, který pomáhá rozlišit zvuky vycházející z micro:bitu a z prostředí.

Přehrává se zvuk v MakeCode 2023
Přehrává se zvuk

Užijte si nový release MakeCode 2023!

Organizace microbit děkuje všem, kteří v průběhu roku zaznamenávali chyby, překládali a navrhovali nové funkce! Jakékoli nové chyby, které najdete v této verzi, prosím, logujte na GitHubu.

Jakékoli další komentáře, návrhy a zpětnou vazbu prosím sdělte v komunitě micro:bit na Slacku nebo na fóru MakeCode. Můžete dát také vědět, co si o letošních aktualizacích myslíte, na Twitteru @MSMakeCode.

Tvoření a kódování s microbit ZDAR!


Přeloženo z https://www.microbit.org/news/2023-06-20/microsoft-makecode-release-exciting-new-updates/, doplněno a upraveno.

Oldřich Horáček

Napsat komentář