Close

Komunikace mezi deskami pomocí ultrazvuku

Arduino desky komunikují pomocí ultrazvuku

I Arduino desky mohou být osamělé a občas si potřebují s někým popovídat. Jde to i bez použití vodičů, nebo rádiových vln. Eduardo Zola naučil své desky komunikovat pomocí zvuku – konkrétně ultrazvuku.

Autor využil vysílač a přijímač ultrazvuku z modulu HC-SR04, který jistě znáte z různých projektů s měřením vzdálenosti. Ty připojil ke dvěma deskám Arduino UNO, ve kterých běží software umožňující komunikaci přes ultrazvuk na krátké vzdálenosti. Kromě toho projekt využívá také zesilovač LM386 a komparátor LM393.

Vysílání sice může být jednoduše přerušeno například vložením ruky, i přes to by se ale jistě dalo najít vhodné využití. Jak program funguje vysvětluje server Hackaday následovně:

Když se podíváme do zdrojového kódu zjistíme, že je psaný tak jednoduše, jak jen to je možné. Odesílající deska rozloží přenášený řetězec do jednotlivých znaků, a podle ASCII tabulky je dále interpretuje jako osmice bitů. Tyto bity jsou vysílané jako různé tóny (jeden tón pro log. 0, jiný pro log. 1). Když Arduino na straně přijímače přijme osmici bitů, převede ji opět pomocí ASCII reprezentace na znak, který odešle po sériové lince. Tento přístup je sice pomalý, ale velice jednoduchý.

Pokud byste chtěli projekt sami vyzkoušet, je dostupný na stránkách autora společně s kódem a dalšími informacemi.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/06/01/ultrasonic-arduino-to-arduino-communication/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář