Close

Maticový displej na modelové železnici

Arduino maticový displej na modelové železnici

Kutil David G. Bodnar chtěl nějak odlišit svoji modelovou železnici. Nakonec přišel s nápadem, že do vagonů vestaví 8×8 maticové displeje, na kterých bude moci zobrazovat za jízdy zprávy.

V rámci stavby vymyslel několik zajímavých technik, například použití červeného filtru, aby byl displej ve vagonu pěkně skrytý a byl viditelný jenom, když je potřeba. Také použil stejné zapojení pro displeje na obou stranách vagonu, takže zobrazují vždy stejný text.

Při stavbě použil desky Arduino Pro Mini a Arduino Nano. Pro bezdrátové ovládání je využitý Bluetooth modul, který komunikuje s Android terminálem.

Za poslední roky jsem použil maticové displeje ve spoustě různých projektů. Displeje použité v tomto projektu mají vlastní řídicí jednotku, takže jim Ardunio posílá pouze informace o tom, jaký text, popřípadě jakou grafiku zobrazit. Displeje je navíc možné velice jednoduše řetězit za sebe a vytvářet tak dlouhé displeje s pohyblivým textem.

V projektu jsou u sebe vždy trojice displejů, které jsou ale dále propojeny se sousedními skupinami. Vznikl tak dlouhý displej, na kterém zobrazuji běžící text. Ten je navíc možné na dálku měnit z telefonu nebo počítače.

Pokud máte zájem o ozvláštnění svého modelu, nebo jsou vám maticové displeje sympatické, naleznete více informací na serveru Instructables, popřípadě na stránce autora.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/10/03/creating-moving-wirelessly-controlled-train-led-displays-with-arduino/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář