Pracovní listy pro rychlý start s microbit
Před časem se ve Facebookové skupině Učíme informatiku objevil příspěvek od Lucie Zmrzlíkové, která zrovna pracovala na bakalářské práci s mikropočítačem microbit a potřebovala zpětnou vazbu. Úkolem práce bylo vytvořit pracovní listy pro zvládnutí úplných základů práce s micro:bit. Dokument vhodný pro učitele a všechny, kteří s microbitem začínají. A tak vznikly užitečné microbit pracovní listy.
Zdálo se mi velká škoda, aby po odevzdání práce tento skvělý počin zapadl někde ve Facebookové mlze. A tím spíše, když do finálních pracovních listů Lucie zapracovala získané zpětné vazby a další různá vylepšení. V microbit pracovních listech jsou odkazy na 14 videí s podrobnými postupy programování, přibyly řešení jednotlivých úkolů přímo na rozkliknutí v MakeCode a také prostor na poznámky. A to ještě není všechno, celá práce vychází pod licencí Creative Commons CC BY-NC, což nám umožňuje ji nekomerčně šířit, upravovat a vytvářet odvozená díla pro použití ve výuce (podrobnosti viz 2. strana pracovních listů). Na konci článku jsou kromě microbit pracovních listů v pdf k dispozici i zdrojové texty ve Wordu!
Základů o použití microbit prostě není v této době nikdy dost a tak věřím, že tento materiál pomůže mnoha začínajícím uživatelům a nebo usnadní začátky výuky s microbit. Projděte si microbit pracovní listy a pak bude jistě jednoduché pustit se například do tvoření s Nezha Inventor’s kitem pro mladé vynálezce.
A teď už předávám slovo Lucii! 👍
Nedostatek materiálů ve výuce informatiky se stal v poslední dekádě v českém školství rozšířeným fenoménem. Právě na tento problém jsem se zaměřila během mého studia na VŠ, kde jsem v rámci mé závěrečné práce vytvořila didaktický materiál, který slouží jako vzor či inspirace primárně pro pedagogy informatiky na základní škole. Jeho uplatnění lze ale nalézt i mimo školní zařízení.
Obsah článku:
Jak to všechno vzniklo?
Se změnou rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání v oblasti Informačních a komunikačních technologií (nyní se vzdělávací oblast jmenuje Informatika), přišla vlna otázek, jak žáky informatiku ve škole vlastně učit. Jakých pomůcek bude potřeba a jaké nezbytnosti jsou požadovány i ze strany samotných učitelů, aby mohli úspěšně zvládnout zvýšené požadavky na výuku a zároveň aby měli dostatek materiálů pro zprostředkování výuky.
O jeden rok dříve, vznikla nová verze microbitu, která mě přivedla na myšlenku, vytvořit něco nového. Něco co by mohlo učitelům, ale i samotným žákům pomoct. A tak po několika měsících práce vznikla příručka microbit pracovní listy, která se zaměřují na oblast programování prostřednictvím micro:bitu.
A k čemu to vlastně je?
Microbit je skvělým pomocníkem pro začátky s programováním a to ať už jste velcí nebo malý. Není zde potřeba velkých znalostí, abyste jej dokázali ovládat. A nejlepší je, že se s ním dá dokonale bavit a naučit se něčemu novému.
Micro:bit nemusí být pouze záležitostí škol a hodin informatiky. Se zařízením můžete pracovat i doma a rozvíjet tak u svých dětí algoritmické myšlení, ale i kreativitu a zároveň se pobavíte Vy i Vaše děti.
Co vše v příručce najdete?
Microbit pracovní listy jsou součástí ucelené příručky. Listy jsou primárně tvořeny pro učitele a školní prostředí, ale své uplatnění najdou i v pohodlí domova. Listy se zaměřují na výuku programování s microbitem a věnují se pěti oblastem programování a to proměnné, podmínkám, cyklům, funkcím a polím. Každá tato oblast je na listu krátce shrnuta, vysvětlena a doplněna o jednotlivé bloky z editoru MakeCode.
Jestli ještě neznáte editorské prostředí MakeCode, nevadí. Díky listům jej poznáte a to už hned v úvodu, který Vám některé podstatné věci, jako je například simulátor samotného zařízení představí, pro snazší a rychlejší orientaci v editoru. MakeCode podporuje vizuální objektově orientovaný programovací jazyk a můžu tak říci, že je tento jazyk více atraktivní a zajímavější pro děti a to hlavně pro první pokusy při tvorbě kódu.
Bez praktického procvičení by však šlo jenom o teorii, čehož docílit nechceme. Pod každým tématem je tedy několik úloh na procvičení. Těchto úloh je pouze hrstka. Ale postačí pro rychlé opakování nebo jako inspirace a zároveň jako možnost pro toho, kdo by s listy pracoval jako šablona, kterou si může doplnit i o vlastní materiál či obohatit o více úloh.
A co ten QR kód?
Určitě jste se už s QR kódem setkali. Po jeho načtení Vás odkáže na video uložené na webové platformě YouTube. Video se nachází pod každou úlohou a odkrývá tak její řešení a výsledek. Jde ale použít i jako doplněk do výuky pro učitele, který si video zastaví a doplní o vlastní poznámky či připomínky. Nebo jako samostudium pro Vás, Vaše děti, žáky či studenty. Pod každým úkolem je navíc odkaz na řešení udělané přímo v MakeCode editoru, které můžete hned vyzkoušet.
Ukázka videa z microbit pracovních listů
PDF pro microbit pracovní listy k prohlížení
Zdrojové texty a pdf pro microbit pracovní listy
Zdrojové texty microbit pracovních listů ve Wordu
- TOP 11 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat - 6.12.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 30.11.2024
- Microbit ve výuce a doma aneb jak a s čím začít - 27.11.2024