Close

MIDI harmonium imituje lidský hlas

Arduino mluvící harmonium

Alec Smecher byl přáteli požádán, aby jim předělal staré harmonium (malé domácí varhany) pro účely jejich únikové místnosti. V jeho projektu nahradil přes sto let staré vnitřnosti harmonia moderním MIDI syntetizérem.

Aby bylo hraní na harmonium plnohodnotné, umístil pod každou klávesu klaviatury spínač. Ty poté připojil k desce Arduino Leonardo, které posílá příkazy do PC syntetizujícímu zvuk. Tuto desku využil, protože je sní velice jednoduché emulovat vstupy z klávesnice či myši. Vstupy z klávesnice potom přes Web MIDI API ovládají webovou aplikaci Pink Trombone. Klávesy umí pracovat v několika režimech. Jeden z nich imituje lidský hlas.

Klasická harmonia mají možnost měnit tón pomocí několika táhel. Jedno z nich může být Vox Humana, tedy lidský hlas. Díky této volbě se ke zvuku přidá tremollo efekt a harmonium by pak mělo znít jako sólista či sbor. Ale upřímně – nástroj pak většinou zní všemožně, jenom ne jako člověk. Mým cílem bylo vytvořit nástroj, který bude znít opravdu jako člověk.

Výsledek projektu si můžete prohlédnout na videu níže. Kvalitu hlasu posuďte sami. Jisté ale je, že rozhodně vytvoří v únikové místnosti zajímavou atmosféru. Pokud vás projekt zaujal, přečtěte si podrobný popis na autorově blogu.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/10/17/antique-organ-speaks-clues-at-an-escape-room/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář