Close

Modulární robot DTTO se umí sám přeskládat

Arduino 3D tištěný modulární robot DTTO

DTTO je robot vytištěný na 3D tiskárně, který umí přeskládat sám sebe. Může se tak přizpůsobit situaci a přeskládat se do různých tvarů změnou propojení jeho částí.

Pár pohyblivých mechanismů na každém konci modulu robota umožňuje natočit se do různých pozic a dohromady tak dosáhnout i velice komplexních tvarů. Moduly se mohou propojit dohromady a vytvořit tak robota ve tvaru hada, poskládat se do tvaru kola, nebo vytvořit most na překlenutí mezery v podkladu. Nejzajímavější na tom je, že se toto děje naprosto autonomně. Cílem projektu je, aby jednoho dne samostatnost robota došla tak daleko, že bude moci vykonávat záchranné mise v zasažených oblastech či poškozených budovách bez lidského zásahu.

Moduly robota DTTO
Moduly robota DTTO

Jak je uvedeno na serveru Hackaday, každý modul se skládá ze dvou zaoblených částí, které jsou dohromady propojené. V jedné půlce je umístěná nezbytná řídicí elektronika, jako Arduino Nano, Bluetooth modul a radiový přijímač NRF2401+. V každém modulu jsou dále dva servomotory SG92R, které ovládají pohyb polovin a tři další serva SG90, které slouží k uchycení modulů k sobě. Ve druhé polovině modulu jsou umístěné další přídavné komponenty, jako například kamera, mikrofon, repráčky a další senzory a také baterie.

Více si můžete o projektu přečíst na jeho stránce na Hackaday.io.

Zbyšek Voda

One Comment on “Modulární robot DTTO se umí sám přeskládat

honzakono
27.2.2017 at 14:05

skutecne skvela prace, mate muj obdiv.

Napsat komentář