Close

Na letošním Maker Faire se vylíhne 20 Otto robůtků!

OTTO DIY Robot na Maker Faire 2019

Pokud jste bastlíř nebo tvůrce, pak není třeba představovat, co je to Maker Faire. Nakonec můžete rovnou nasát atmosféru minulého roku v článku o Maker Faire 2018. Ten letošní Maker Faire se koná již tento víkend 22. a 23. června!

Letos to na samostatný stánek HW Kitchen a Arduino.cz nevyšlo a tak jsem se rozhodl podpořit projekt Otto robotů, který rozhodně stojí za bližší prozkoumání, ať jste maker nebo ne. V závěru článku je informace o Maker Faire workshopech, kde se budete moct aktivně podílet na líhnutí dvaceti nových robotů druhu Otto! 🙂

Co je to ten Otto Robot?

Otto neboli Ottík je malý robůtek, kterého zvládne vytvořit doslova každý, a to bez ohledu na předchozí zkušenosti s elektronikou nebo programováním. Myšlenka těchto roztomilých robotů se zrodila před třemi roky v hlavě tvůrce Camilo Parra Palacia a projekt od začátku pohání touha maximálně přiblížit robotiku a tvoření robotů obyčejným lidem. Vše je postaveno na volně šiřitelném hardware a software, aby si každý mohl robota sestavit vlastními silami a třeba jen ze šuplíkových zásob!

Camilo Parra Palacio - tvůrce Otto DIY robota
Camilo Parra Palacio – tvůrce Otto DIY robota

Z čeho se Ottík skládá a jak se programuje?

Ottík má bříško naplněné elektronikou na bázi populárních platforem Arduino nebo micro:bit. Jedná se o základní použití hardware, nic složitého. Tělo i nožičky má pak kompletně vytisknuté na 3D tiskárně. Nohy robota se pohybují díky zabudovaným servům. Programovat se dá třeba pomocí obrázkového jazyka Scratch a člověk si ho může přizpůsobit kompletně podle svých představ. Tím myslím ne jen jeho pohyb a chování, ale i Ottovy dovednosti nebo vizáž.

MoonWalk nebo Swing?

Ottík vás uchvátí svými dovednostmi. Kromě toho, že zvládne chůzi, tanec, různé pohyby, zvuky nebo reakci na překážky, tak vás vtáhne hravou formou do světa elektroniky, programování a 3D tisku. A ta malá potvůrka to udělá tak nenápadně, že si v zápalu bastlení ani nevšimnete, že už upravujete cykly v programu nebo vymýšlíte novou barevnou kombinaci jeho těla! Ottík je nenápadné stvoření, ale tím, co se s ním člověk naučí, dokáže opravdu překvapit. ?

Hravé tvoření a programování s Ottíkem

Svět robotiky a základy programování nebo 3D tisku vám najednou nepřipadají tak tajemné, záhadné a možná odtažité, jako když jste Ottu ještě neznali. Naopak  začínáte zjišťovat, že vás to baví a chcete víc! Chcete dále rozvíjet vlastní nápady na poli robotiky a tvoření a to je skvělé!

Přehlídka robotů
Přehlídka robotů

Ottíka zvládne postavit i začátečník!

Otto DIY workshopy na Maker Faire 2019!

Na letošním Maker Faire nebude Ottík chybět. Můžete navštívit stánek a zúčastnit se hned dvou workshopů. Na workshopech si od základu vytvoříte sami celého Otto robota. Zkompletujete elektronické moduly, serva, vodiče a vše vložíte do těla z 3D tisku. Celým procesem líhnutí vašeho robota vás provedou zkušení lektoři a dostanete odpověď na každou otázku, která vás během práce napadne. Nakonec robota společně oživíte prvními tanečními kroky a dokonce mu vyberete skvělý papírový kostým.

Papírové kostýmy pro Otto robota
Papírové kostýmy pro Otto robota

Během konstrukce robota budete pracovat pouze s malým šroubovákem a nebudete potřebovat žádné předchozí zkušenosti s elektronikou, programováním nebo 3D tiskem. Workshop je vhodný již pro děti od 7 let (za doprovodu rodiče).

V ceně workshopu jsou elektronické díly pro Otto robota, vytisknuté tělo z 3D tisku, návod a celý workshop. Výsledek své práce si odnesete domů.

Workshopy budou začínat vždy ve 14:00 hodin a trvat 90 minut. Počet míst je omezen na max 10 pro termín v sobotu i v neděli. Na workshopy Otto DIY se můžete přihlásit ZDE. Moc se těším na tohle speciální kolektivní tvoření a potkáme se buď na stánku Otto DIY nebo rovnou na workshopu!

A pokud vám už teď Ottíci moc chybí, mrkněte na oficiální stránky Otto DIY nebo na českou Otto komunitu na Facebooku.

Bastlení ZDAR!

Oldřich Horáček

Napsat komentář