Close

Nahrávací stanice pro malé muzikanty

Arduino nahrávací stanice

The Interaction Awards oznámili seznam vybraných projektů na rok 2016. Z nich 4.1. budou vyhlášeni finalisté a o měsíc později výherci v jednotlivých kategorií. Jedním z nominovaných projektů ve „Výrazové“ kategorii je projekt nazvaný Step (česky Krok). Ten má za cíl poskytnout jednoduchý nástroj pro tvorbu hudby pro všechny děti od šesti do sta let.

Step je poháněný Arduinem a jeho autory jsou Federico Lameri, Sandro Pianetti. Ti pocházejí z Master of Advanced Studies in Interaction Design v Luganu. Projekt vytvořili pod dohledem Massimo Banzi a Giorgio Olivero z agentury Todo.

K vytvoření prototypu jsme použili Arduino Leonardo a program v prostředí Processing, který se stará o nahrávání a přehrávání zvukových stop. Za pomoci Mux Shield 2 jsme připojili 25 IR senzorů, 16 LED a tlačítko k jediné desce Arduino. Potřebovali jsme rychlý a efektivní způsob, jak vše vyzkoušet co nejrychleji. Nakonec jsme vše vytvořili za tři týdny.

Většina hudebních hraček, které jsou k dostání, se snaží pouze napodobit zvuk reálných nástrojů. Step oproti tomu dává dětem nástroj, který jim umožní nahrávat smyčky ze zvuků, které si usmyslí.

Děti si mohou nahrát jakýkoliv zvuk a přiřadit jej k barevným značkám, jejichž skládáním dále sestavovat melodie. Otočným kolečkem je možné upravit tempo.

Níže vidíte přístroj v akci:

Zbyšek Voda

Napsat komentář