Close

Nová verze Ebooku se blíží!

Arduino Leonardo

Asi jste si všimli, že si na našich stránkách můžete stáhnout elektronickou knihu zabývající se programováním Arduina.

Chtěli bychom se na vás, jako na naše věrné čtenáře, obrátit s prosbou o pomoc. V dohledné době totiž chystáme vydání upravené verze ebooku a hodí se nám každá připomínka. Jestli nám chcete k ebooku něco říct, napište prosím do komentářů pod tento článek, co byste na ebooku změnili, nebo co vám v něm chybí.

Když to bude v našich silách, vaše připomínky se v ebooku jistě objeví.

 

Děkujeme!

Zbyšek Voda

18 Comments on “Nová verze Ebooku se blíží!

Jarmil
3.5.2016 at 19:37

Velmi zajímavá a dobrá publikace. Pokud by to bylo možné doplňte prosím příklady a seznámení s modulem ENC25j60 a s novým W5200. Děkuji.

Jirka
26.11.2015 at 13:49

I já jsem si „prolítnul“ Průvodce světem Arduina a některé části si vytisknul….
Abych já i ostatní mohli mít věcné náměty, potřebovali bychom znát zadání. To tu není. Je třeba si ujasnit
– kdo je cílovou skupinou čtenářů (začátečníci v elektrotechnice a elektronice se znalostmi odpovídajícími vyučování na ZŠ, ti, co už z programování a elektroniky leccos znají, ti, co se potřebují seznámit se specifiky Arduina, protože vše ostatní mají dávno zažité. Cílí se také na DDM a pod.kroužky? Také až po profíky v oboru řídicí technika?)
– do jaké hloubky výklad pojmout, kde použít odkazy na výklad specifické otázky k podrobnějšímu studiu (odkazy na další studium dnes úplně chybí). Nemůže tu být učebnice „céčka“ a bylo by zbytečné opisovat „Application notes“ procesorů a kontrolérů.
– Má jít o výklad především teorie, nebo více o praktickou „kuchařku“? Nebylo by vhodné provést rozdělení publikace na dvě?

Bez ohledu na uvedená kritéria by nové vydání mělo:
– zaujmout jasnou koncepci výkladu SW. Jakési dělení na „Wiring“, „Processing“ a všeobjímající „C“ resp. „C++“ mi nepřipadá správné
– výčet jednotlivých modelů ARDUINO jistě bude aktualizován. Jednotlivé popisy by bylo dobré ještě doplnit o srovnávací tabulku.
– Výklad jde dosud opravdu jen po povrchu. Pojem „přerušení“ se v textu snad vůbec nevyskytuje. Brzy se každý zeptá, proč musí používat loop() a nelze while(1) apod. Neboli chybí pojednání o operačním prostředí (ne-li o operačním systému) a o HW prostředcích.

David
21.11.2015 at 23:38

Dobrý den, poněkud jinak bych „formátoval“ stránky. Ve stávající knize jsou ohromné mezery po nadpisech, celé volné kusy stránek jsou prázdné. Pokud si knihu prohlížím na PC, je to jedno, pokud si ale některé kusy tisknu (abych je měl při psaní programu „před očima“), jsou vytištěné listy poloprázdné. Až budete připravovat nové vydání, vytiskněte si na tiskárně pár listů a uvidíte sami. Z výše uvedených komentářů si myslím, že nejsem sám, kdo má rád „papírové“ vydání. Příkladem je strana 47 stávající knihy – ohromný obrázek, velké bílé plochy ,,,, Ještě hůře je na tom strana 49 a 50.

Nepřesnosti stávající knihy:
Na straně 38, kapitola 13.3 – Myslím, že jsou tu zmateně používány pojmy PROUD a NAPĚTÍ..

Přidat do nového vydání:
– Přepínání Arduina do různých spacích módů + celé řešení bateriových zařízení. + informace o tom, jak nastavit výstupy Arduina před uspáním, pokud je potřeba minimalizovat odběr. Přidat zmínku o řízení napájení externích obvodů a čidel.
– Podrobný popis datového typu / pole STRING
– Popis inovovaného IDE – například přímý import knihoven z IDE a podobně.
– Popis a možnosti WatchDog – k čemu je + zmínka, že jej lze použít i pro buzení Arduina ze sleep modu.
– Přerušení – vysvětlení K čemu, kdy a proč + použití.
– Zmínka o nových (velmi levných) klonech Arduina s USB řadičem CH340 – odkaz na ovladače (osobně mám jeden kus a chodí mi bez problémů).

Jinak za knihu děkuji, byla to má první učebnice Arduina.

David

3dmichal
20.11.2015 at 21:24

já bych prosil o zmínku o GPS modulech

Zbyněk Král
20.11.2015 at 16:51

Dobrý den.
Vaše knížka je opravdu perfektní. Hodně mi pomohla v začátcích. Jen snad jedna věc, u jednotlivých desek mi trošku chybí víc detailnějších informací, jako počet digitálních / analogových pinů, jejich maximální zatížení, maximální zatížení celé desky, a podobně.

Petr
15.11.2015 at 12:58

Já bych uvítal i papírovou verzi knihy—

Petr Palko
14.11.2015 at 0:32

Kdyby se pripadne dalsi dily, upravili do podoby ucebnice a ne jen sbirky prikladu.
A v te ucebnici by se zacalo od teoterickych zakladu. Napr. Binarni algebra, zaklady programovani, vycet datovych typu. Vysvetleni co je A/D prevodnik. Co je zpetna vazba.
Jednotlive implementace by se ukazali na arduinu. Treba ukazka funkce hradel.
A pak dal treba ukazka zpracovani dat ze senzoru a ukazky moznych vystupu z arduia – PC, SD, LCD.
Ukazka jednotlivych typu komunikaci – USB, Ethernet, Wifi atd.

Slo by to?

PS: Vse co bylo vyjmenovano od jinych s tim take souhlasim ze by se tam mohlo objevit.

hefi
13.11.2015 at 22:42

U časových funkcí millis() a micros() vysvětlit, že přetečení je věc naprosto běžná, které není nutné se bát. Ukázat, že když současný čas je menší, než poslední uložený, došlo k němu a jak logiku vyhodnocení provedení intervalu upravit. Co totiž čtu na různých fórech, je to „chyba Arduina“, díky které je obrovský problém dělat projekt s delší funkční dobou!

Kapitola Náš první klon Arduina – ukázat výhodu těchto málonožičkových procesorů. Ukázat třeba i desku plošného spoje, která se dá nakreslit ručně a vyleptat kyselinou z drogerie v misce od margarínu. Prostě ukázat jednoduchost zmenšení projektu, které by u větších procesorů, s větší šířkou sběrnice, doma téměř nešlo.
Také upravit tuto kapitolu s ohledem na Boards manager, ten v době předchozího vydání ještě neexistoval.

Popsat nějaký vzorový projekt pro Arduino Yún. Rozumím Linuxu, Arduinu a elektronice, ale vůbec mi není jasné, co mi dá nějaká lehká distribuce Linuxu přímo na desce, co bych nemohl řešit s pomocí Arduino Uno a ethernet shildem na odesílání dat.

Vysvětlit připojení tranzistoru ovládajícího malý 5V a potom 12V motorek. Potom připojit relátko. Vysvětlit 12V H-můstek by asi přesahovalo rozsah knihy, ale malý 5V H-můstek, jen pro představu, by snad šlo.

Dejte si třeba na ebay vyhledat arduino sensor, jaké pěkné věci existují. Popsat ty základní. Teprve měření neelektrických veličin dá Arduinu oči a uši.

U mých návrhů zabrušuji do propojení Arduina s elektronikou. Asi to bude přesahovat původní myšlenku – vydat do vánoc aktualizovanou verzi. Nevadí, vždyť tato verze určitě nebude posledni 🙂 . Držím palce s knihou.

Oldřich Horáček
13.11.2015 at 9:48

Díky všem za ochotu pomoct a podílet se tak na vytvoření dalšího pokračování naší Arduino příručky. Doufám, že se podaří vše stihnout tak, aby jsme mohli publikací za nedlouho listovat a zároveň cítit vůni cukroví, jehličí a hladit po břichu kapříka…

Libor Lacina
12.11.2015 at 14:38

Vydat knihu i ve formátu vhodném pro elektronické čtečky (epub/mobi), to bych vážně uvítal.

roman Simku
11.11.2015 at 19:57

Co takhle bezdratova komunikace mezi arduiny, pripadne mezi cidly a arduinem… jednoduchy vysilac bez arduina, prijem arduinem,…

Vojta
11.11.2015 at 14:54

Chtělo by to více návodů na propojení s Processingem, a taky posílání a zaznamenávání dat na webu.
Díky moc =D

Jiří Pospíšil
10.11.2015 at 22:25

mě tam schází pár tutoriálů (hlavně pro začátečníky):
– třeba použití LCD z nokie 5110
– oneWire sběrnice
– předávání více dat mezi 2 arduiny
– tvroba menu pro LCD displaye
– práce s EEPROM
– ochrany vstupu před přepětím, záporným napětím
– RTC
– optimalizace kódu (aneb jak si nezas.at pamět)
– záměna pinů s přerušením nebo spíš jak reagovat na více něž 2 piny.
– zpracování více procesů zároveň (priority, tasker,…)
– …
Spoustu se toho dá najít na webu, ale výše uvedené bych bral jako základ.
Možná i nějáká zmínka o Fritzingu by nebylo od věci.

Tomá
11.11.2015 at 13:16

Naprosto souhlasím s panem Pospíšilem.

Petr Palko
14.11.2015 at 0:36

Take souhlasim.

Hlavne toto prosim:
– předávání více dat mezi 2 arduiny
– tvroba menu pro LCD displaye (a obecne vystup na display)
– práce s EEPROM – nahravani na EEPROM, nacitani z EEPROM.

hefi
10.11.2015 at 19:50

Dejte nějaký termín uzávěrky. Takhle se na to někdy podívám, ale jak se znám, ono to stačí až potom, až se to mezi tím vydá 😀 .
Malou připomínku bych měl hned. Líp zacílit reklamu na facebooku. Pořád se mi zobrazuje, že máte knížku. Při tom ji už dávno mám – plácáte penězi na zbytečné zobrazení. Navrhoval bych, mělo by myslím jít, nezobrazovat reklamu pro členy skupiny bastlirna.hwkitchen.cz, vždyť členové se to dozvědí z článků.

Ing. Miroslav Tesař
10.11.2015 at 19:44

kapitola 9.2. – treba rozšíriť popis datových typov a nie len napísať „že sa nepoužívajú často“. Správny programátor využívá všetky typy podľa okolností – tam, kde neráta so zápornými hodnotami napr. používa unsigned int.
Absolútna absencia deklarácie konštánt pomocou const, #define a volatile. Pritom ja osobne považujem používanie konštánt za veľmi dôležité.
kap. 16.6 – switch. Tu by sa malo na príkladoch jasnejšie vysvetliť použitie či nepoužitie príkazu break.
Chýba ako vytvoriť vlastnú knižnicu – to považujem za dôležité. Pekne krok po kroku…
Chýba popis bitových operácií v príkladoch.
Chýba popis a vysvetlenie použitia pointerov * a &. Aj referenčná príručka sa tomu vyhýba ako čert krížu.
Dobré by bolo ukázať použitie AVR studio pre prácu s Arduinom + názorný popis.
Takže zatiaľ toto ma napadlo. (Píšem slovensky, ale môžem aj česky….). Inak učím na SPŠ Poprad a tento rok (druhý polrok) som zaradil do výuky programovanie Arduino. Inak učím assembler pre Atmel mikročipy.

milopear
17.11.2015 at 21:42

Napsat komentář