Close

Novinky ve světě IoT

Internet věcí
Ve světě internetu věcí došlo v posledních dnech ke dvěma velmi zajímavým oznámením. Obě dvě by mohly v budoucnu ovlivnit vývoj IoT zařízení u  nás i v zahraničí.

 

Android pro málo výkonná zařízení
Společnost Google pracuje na projektu operačního systému Brillo. Jedná se o systém založený na Androidu, který je však určený pro zařízení s velmi malým výkonem (RAM 32 až 64MB…). Ten možná v budoucnu nalezneme například v pračkách, ledničkách nebo mikrovlnkách. Více se možná dozvíme na konferenci Google I/O, která se koná 28.5.2015. Pokud byste chtěli sledovat přímý přenos úvodní Keynote, podívejte se, jestli se poblíž vás nekoná nějaký z přenosů pořádaných gug.cz.
Trend internetu věcí se ale netýká jenom Google. Popularita IoT stoupá a většina velkých společností chce tuto vlnu využít. Microsoft představil operační systém Windows 10 IoT a Huawei systém LiteOS. Rozhodně ale nejsou poslední.

 

Česká síť pro IoT zařízení
Je to jen pár dní, co T-Mobile ve spolupráci s Blue Cell Networks oznámili spuštění testovacího provozu několika vysílačů v Praze. Ty budou sloužit ke komunikaci se zařízeními na frekvenci 868MHz, na kterou není potřebná licence. Zároveň bude v provozu několik stanic, které budou monitorovat veličiny z reálného světa – například volná parkovací místa apod. První fáze testování bude zaměřena na kvalitu pokrytí signálem a také na jeho prostupnost do budov. Pokud testy proběhnou úspěšně, můžeme se v budoucnu těšit na asi pětistovku nových vysílačů na celém území ČR. Výsledky budou oznámeny v průběhu prázdnin, kdy také proběhne ukázka praktických aplikací.
Nová síť není založena na technologiích vyvinutých T-Mobilem nebo Blue Cell Networks, ale využívá zařízení od společnosti SIGFOX. Ta jsou již úspěšně používána v několika velkých evropských městech. Zařízení se vyznačují velmi úzkým pásmem dlouhého dosahu. Na rozdíl od klasických sítí pro mobilní komunikaci je nová síť určena pro přenos velmi malých objemů dat (v řádech desítek bytů). Komunikační moduly se vyznačují minimální spotřebou, a tudíž dlouhou výdrží na baterii.
I pokud by ale došlo k vybudování infrastruktury vysílačů, neznamená to, že bude síť dostupná všem. Zařízení nebudou používat klasické SIM karty, ale moduly, které T-Mobile nabídne nejdříve firmám, které pak budou prodávat produkty využívající tyto moduly koncovým zákazníkům. Každopádně se ale jedná o velmi zajímavý krok vpřed. My se teď jen můžeme těšit, že bude nová síť otevřená pro všechny.

 

Zbyšek Voda

Napsat komentář