Close

Nový shield přináší tepelnou tiskárnu pro Arduino

Arduino termotiskárna

Je to jenom pár dní, co se na serveru Arduino.org objevil popis velmi zajímavého shieldu, který vytvoří z Arduina plnohodnotnou termotiskárnu. Tím se otevírají nové možnosti projektů – od automatického tisknutí Tweetů, přes tisk grafů, až po tvorbu jednoduchých nákupních seznamů.

Co to vlastně ta termotiskárna je?

Pokud bychom termotiskárnu (tzv. tepelnou tiskárnu) rozebrali, zjistili bychom, že její princip je velice jednoduchý. Kouzlem celé tiskárny je použití speciálního papíru, který je citlivý na teplo. Stačí tak zahřát patřičné body a papír na těchto místech ztmavne. Uvnitř tiskárny nalezneme motorek pro podávání papíru a řadu elementů, které se při průchodu elektrického proudu zahřívají. Rychlostí posunu papíru jsme schopni dosáhnout různých odstínů šedi. Nevýhodou je, že může papír tmavnout i když nechceme (zahřátím) a také není výtisk úplně stálý a časem bledne. Připomíná vám to něco? Určitě ano! Tento typ tiskáren nalezneme pro jeho snadnou údržbu a malé finanční náklady snad ve všech bankomatech, pokladních terminálech, některých turniketech a ve spoustě dalších zařízení. Použití teplocitlivého papíru je také důvod, proč se doporučuje důležité účtenky raději skenovat než vyblednou.

Existuje ještě druhý typ termotiskáren, který umožňuje tisk i na papíry, které nejsou citlivé na teplo. Mezi papírem a tepelnými elementy je totiž ještě speciální páska s černým potahem, který se po zahřátí přenese na papír. Na shieldu ale nalezneme první typ tiskárny.

Teď už k samotnému shieldu

Název shieldu je AS-289R2 a jeho oficiální stránku naleznete ZDE. Na shieldu najdeme tiskárnu, která umí tisknout na papírovou pásku širokou až 58mm. Odečteme-li okraje, na které není možné tisknout, získáme šířku tiskové plochy 48mm. Zajímavá je také rychlost tisku, která dosahuje úctyhodných 25mm za sekundu. O obsluhu tisku se stará ARM procesor. Komunikace s ním probíhá po sériové lince. Jednoduchý ukázkový program si můžete prohlédnout ZDE.

Arduino shield s termotiskárnou
Shield s termotiskárnou

Co se shieldem budu moci dělat? 

Jak už jsem naznačil v úvodu, shield nabízí spoustu využití. Níže je několik příkladů.

Tiskárna, která vytiskne to, co vidí

Termotiskárna pro Arduino
Tiskárna jednoduchých obrázků

Tiskárna přijatých zpráv

Tiskárna zpráv s Arduinem a Termotiskárnou
Tiskárna zpráv

Zařízení pro tisk grafů

Tiskárna grafů s Arduinem a Termotiskárnou
Tiskárna grafů

…nebo také automatizovaný přístroj pro tisk nákupních seznamů. Zajímavé by bylo použít nějakou aplikaci určenou k vedení různých seznamů (například Todoist), která má zároveň otevřené API. K ní se přes Ethernet shield připojit a po stisknutí tlačítka nákupní seznam vytisknout a označit za vyřízený.

Tiskárna bude dostupná v prosinci 2015!

Pokud vás napadne nějaký jiný zajímavý projekt, ve kterém by šla tiskárna použít, pochlubte se s ním v komentářích pod příspěvkem, nebo na našem Facebooku.

Zbyšek Voda

2 Comments on “Nový shield přináší tepelnou tiskárnu pro Arduino

Adam Gajdečka
24.8.2015 at 11:41

Kde se bude shield prodávat a za jakou cenu nevíte? Rád bych jej koupil, ale bude záležet na ceně

Zbyšek Voda
24.8.2015 at 11:48

Dobrý den, prodávat by se měl začít v prosinci. Cena ještě není známá.

Napsat komentář