Close

OpenLH robot automatizuje biologický výzkum

Arduino robot do biologické laboratoře

Biologický výzkum často obnáší velký počet opakování stejné činnosti, aby bylo dost experimentálních dat. Některé z těchto činností je ale poměrně snadné zautomatizovat. Pro tyto účely vzniklo zařízení OpenLH s Arduinem.

O řízení se stará deska Arduino Mega, která ovládá robotickou ruku uArm Swift Pro vybavenou mikropipetou. Mikropipeta je pomocí gumové hadičky připojena k injekční stříkačce, jejíž pohyby je do pipety možné nasávat kapalinu, nebo ji naopak vypouštět. Průměrná chyba je cca 0,15 mikrolitrů, což je úctyhodný výkon.

Arduino pipeta - Vzorky v Petriho miskách
Vzorky v Petriho miskách

Ovládání je možné prostřednictvím Python/Blockly. Použitá robotická ruka je navíc rozšiřitelná, takže je na ní možné připojit i další hlavice (tepelný nůž, hlavice 3D tiskárny a další).

Tento projekt je zajímavým využitím stále populárnějších robotických ramen a rukou. Pro příznivce Arduina je k dispozici cenově dostupnější robotická ruka Braccio i s shieldem pro Arduino desku.

Díky takovýmto robotům je možné provádět experimenty v objemu, který dříve nebyl z časových důvodů možný.

Díky tomu, že je OpenLH založený na open source technologiích, je s cenou 1000 dolarů cenově dostupný i pro menší laboratoře. Zařízení ja navíc rozšiřitelné, takže je možné k němu přidat kameru pro obrazovou analýzu, nebo ruku připevnit na lineární aktuátor a rozšířit tak její dosah.

Povedlo se nám vytvořit zařízení pro studenty, umělce, biohackery i komunitu biologických laboratoří po celém světě.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/12/20/openlh-robot-automates-biological-exploration/ a upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář