Close

Ovládejte kvadrokoptéru jednou rukou

Ovládejte dron jednou rukou pomocí Arduina

V roce 2014 sestavil Josef Holmner kvadrokoptéru, která vydržela ve vzduchu až 30 minut. To je sice zajímavé, ne však ojedinělé. Josef ale navíc ke kvadrokoptéře vytvořil i zařízení, díky kterému ji může ovládat pohyby jedné ruky.

Jak můžete vidět na videu níže, otáčení kolem horizontálních os je možné ovládat nakláněním dlaně. Rotaci kolem vertikální osy je možné řídit pomocí dvou tlačítek na dlani a tah motorů (a tedy i stoupání a klesání) je ovládán ohybem ukazováčku.

K projektu využil Holmner ovladač, Arduino Nano, digitální potenciometry, senzor ohybu, tlačítka, gyroskop a samozřejmě rukavici. Tvůrce rozebral klasický ovladač a nahradil běžné potenciometry těmi digitálními, který může ovládat přes Arduino. Zbylou elektroniku z ovladače vyjmul a přesunul ji do vytištěné krabičky obsahující i držák na baterie. Tuto krabičku si potom připevnil k ruce páskami ze suchého zipu.

Senzor ohybu je přišitý na ukazováček rukavice, tlačítka jsou přišitá na dlani a gyroskop na hřbetu rukavice. Senzory jsou připojené k hlavní krabičce pomocí konektoru, takže je možné části skladovat odděleně. Schémata a kód jsou dostupné online. Podívejte se na ovladač v akci.


Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/06/03/control-your-diy-quadcopter-with-one-hand/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář