Close

Postavte si balanční vozítko

Arduino balanční vozítko

Asi znáte různá vozítka typu Segway či Hoverboard, která pracují na principu obráceného kyvadla. Základní myšlenka jejich stabilizace je sice poměrně jednoduchá, ale její provedení už vyžaduje pár výpočtů. Díky tomu se může zdát poměrně komplikovaná.

Pro ty, kteří by si chtěli podobné vozítko sestavit, ale správné sestavení a naprogramování je pro ně příliš náročné, sepsal Joop Brokking podrobný návod. V něm postupně prochází principy řízení, popisuje použitou elektroniku a také software.

Součástky vyjdou na asi 2000 Kč (80 dolarů). Na vozítku naleznete dva krokové motory, díky kterým je možné dosáhnout větší přesnosti, než s DC motory. Dále také desku Arduino Pro Mini, a modul MPU-6050 s akcelerometrem a gyroskopem. Ovládání vozítka je možné ovladačem podobným Wii Nunchucku, který je připojený k Arduinu a s vozítkem komunikuje prostřednictvím rádiových modulů vysílajících na frekvenci 2.4 GHz.

Více informací o projektu naleznete na autorově webu brokking.net, nebo ve videu níže.

A pokud se vám zrovna dnes bastlit vůbec nechce, můžete si podobné balanční vozítko prostě jen sestavit například se stavebnicí Makeblock mBot Ranger a začít hned jezdit!

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/05/25/build-your-own-arduino-balancing-robot/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář