Close

Pozyx: přesné určování polohy pro Arduino

Pod projektem nesoucím název Pozyx se skrývá zařízení kompatibilní s Arduino, které umožňuje velmi přesné určování polohy, k čemuž využívá modul decaWave DWM1000.

Většina lokalizačních zařízení, která se doteď používala a stále používá trpí hojnými nedostatky v oblasti přesnosti a to ať už využívají technologii Bluetooth, Wi-Fi, RFID či GPS. Na rozdíl od nich využívá Pozyx ultra-širokopásmovou radiovou technologii (UWB), díky které dosahuje výrazně vyšší přesnosti (chyba v rámci cm). Navíc dokáží UWB signály pronikat i skrze zdi, což činí Pozyx vhodným pro použití ve vnitřních prostorách.

UWB umožňuje taktéž bezdrátovou komunikaci, která může být využita jak k přenosu zpráv či dat, tak k automatizaci posílání příkazů.

Pozyx is many times more accurate than today's positioning technologies.

Pozyx ovšem nedisponuje pouze možností lokalizace, ale jsou v něm zahrnuty i senzory zachycující pohyb jako např. Akcelerometr, gyroskop či tlakový snímač.

A jak to vlastně funguje?

Celé zařízení funguje na stejném principu jako GPS. Skládá se z vlastní desky Pozyx a čtyř menších desek, které se připevní na zdi, a pomocí nich poté Pozyx určí svou přesnou polohu a orientaci.

The full pozyx system (READY TO LOCALIZE reward - power cables not shown)

Pro ty, kteří nevlastní Arduino je pak dobrou zprávou to, že Pozyx lze využít i bez něj zapojením přes port I2C např. k Raspberry Pi či jinému zařízení.

 Projektu Pozyx se v úspěšné kampani na Kickstarteru povedlo vybrat přes 56000 eur, takže se na hotové desky můžeme v dohledné době těšit. Pro více informací sledujte oficiální stránku Pozyx.io.

Napsat komentář