Close

Předělejte starý mixážní pult na MIDI ovladač

Arduino MIDI mixážní pult

Arduino má jednu pěknou vlastnost – jde ho naprogramovat tak, aby se počítači jevilo jako klávesnice, myš, či MIDI zařízení. U některých desek je toto poměrně obtížné (UNO, Mega, …), protože kromě hlavního čipu mají ještě druhý čip, který slouží jako převodník. Tento převodník je právě nutné přeprogramovat. Situace je daleko jednodušší, když použijete Arduino, jehož čip s PC komunikuje přímo (Leonardo, Micro, …). Pak stačí jenom mírně upravit Arduino IDE a můžete Arduino naučit vydávat se za MIDI zařízení.

Evan Kale chtěl zužitkovat komponenty ze starého analogového mixážního pultu. Rozhodl se, že je využije pro stavbu MIDI ovladače pro PC či tablety. Na videu níže Kale vysvětluje, co ho k nápadu předělat pult vedlo a například také jakým způsobem je možné přepočítávat hodnoty z logaritmických potenciometrů na lineární stupnici.

V projektu autor použil Arduino Pro Micro (jednodušší obdoba Arduino Micro) , ke kterému připojil celkem dvanáct potenciometrů (9x posuvný, 3x rotační). Jejich signál Arduino zpracovává, převádí na lineární stupnici a poté odesílá přes USB jako MIDI výstup.

Kromě Arduino Micro je možné použít i desku Leonardo a další desky s čipem Atmega32u4. Pro správnou funkčnost je ale nutné mírně modifikovat Arduino IDE, aby umělo přeprogramovat Arduino na MIDI zařízení.

Kód k projektu naleznete na serveru GitHub a podklady pro 3D tisk krabičky na serveru Thingiverse.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/02/21/turn-an-old-mixer-into-a-midi-input-fader-with-arduino/#more-16291 a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář