Close

Říše snů Chrise Eckerta

Chris Eckert - Auto Auction

Podíváte-li se na jeho výtvory, možná si pomyslíte, jestli je tento člověk normální. V jeho dílech se míchá fantazie s řemeslnou přesností. Chris Eckert je umělec, to ho vystihuje asi nejlépe. Jak už ale asi tušíte, kvůli tomu o něm na Arduino.cz nepíšeme. Jeho výtvory by totiž nebyly kompletní bez použití elektroniky.

Auto Auction

Tak například… Jako titulní obrázek je použita fotka projektu Auto Auction. Jedná se o předmět, který automaticky prodává sám sebe! Když ho zapnete, otevře online aukci a nabídne sám sebe k prodeji. Umělá ruka oznámí zmáčknutím zvonku každou novou nabídku a zobrazí aktuální cenu na mechanickém displeji.

Chris Eckert - Auto Auction
Auto Auction

Auto Ink

K pochopení myšlenky tohoto zařízení se podívejme, co o něm píše sám autor:

Hlavním aspektem, který rozhodne o náboženství člověka, je místo, kde se narodí. To neznamená, že je to špatně – náboženství poskytuje člověku silný rámec základní morálky. Ten dává lidem identitu a příslušnost k určité kultuře. Může ale také bourat hranice. Navštívil jsem mši v Nizozemí, Německu, Francii a Španělsku a všude jsem cítil, že tam patřím. Moje osobní zkušenost s náboženstvím je taková, že spojuje lidi z různých oblastí a kultur. Náboženství je ale většinou prezentováno z opačné strany tak, že lidi rozděluje – hlavně co se rozličných náboženství týče. Existují různí muslimští, křesťanští i židovští fanatikové, kteří rozhodně vědí, co bůh chce. Přesněji řečeno vědí, co bůh nechce – očividně jejich bohové nechtějí mě ani tebe (protože jsme podle nich špatní). Tato tvář náboženství prezentovaná veřejnosti je hodně sebevědomá, někdy až arogantní.

To, že někdo ví „pravdu“ mi přijde zábavné. Obzvláště, když uvážím fakt, že „pravda“ je mu náhodně přidělena při narození.

Auto Ink je tříosý, počítačem řízený stroj s tetovacím perem, jehož princip vychází právě z myšlenky náhodného „přidělování náboženství“ při narození. Jakmile do něj uživatel položí ruku, vybere mu stroj náboženství. Symbol tohoto náboženství je mu poté vytetován na vloženou ruku. Uživatel nemá žádnou kontrolu nad tím, jaké náboženství mu je přiděleno – to je vybráno náhodně (nebo na základě jeho skutečného duševního přesvědčení – říkejte si tomu jak chcete :)).

ToDo a Babel

ToDo a jeho rozšíření Babel jsou dvě instalace ovládané Arduinem. ToDo (do češtiny by se dalo přeložit jako „věci, které musím udělat“, nebo „k vyřízení“).

Člověk je stále zahlcen úkoly, které musí udělat. Nejjednodušší věc, jak nic nezapomenout, je napsat si seznam.

To je myšlenka, která autora vedla k vytvoření ToDo. Problém takovýchto seznamů je, že nové věci často přibývají rychleji, než stíháte odškrtávat ty staré. Čím tvrději dřete, tím více úkolů většinou dostáváte.

Zapněte ToDo a to začne okamžitě generovat náhodný a nekonečný seznam úkolů. Položky na seznamu jsou sestavené z mého skutečného seznamu úkolů, ale jejich specifické kombinace jsou náhodné.

Babel je, podobně jako ToDo, instalace, která tiskne na dlouhé svitky papíru. V tomto případě ale nepracuje pouze jedno zařízení, ale rovnou dvacet najednou. Všechny jsou sice konstrukčně identické, ale každá má naprogramovanou vlastní osobnost. Jedna píše anglicky, druhá francouzsky, třetí německy, další portugalsky, španělsky a podobně. U anglicky píšícího zařízení začínají věty „America is not…“, francouzské „La France n’est pas…“, německé „Deutchland ist nicht…“ atd. Popsaný papír se hromadí pod zařízeními a postupně zaplňuje prostor kopami papíru.

Babel - Chris Eckert
Babel

Scribe

Podle mě asi nejzajímavější je přístroj Scribe. Jedná se o velký stroj, který neustále dokola přepisuje Evangelium podle Marka na 24 palců široký svitek (asi 61 cm). Ke psaní Scribe používá dvě kaligrafická pera (černé a červené). Velmi povedené je grafické ztvárnění písma – člověk má pocit, jako když se dívá na stránky několik set let staré knihy. Scribe se navíc snaží napodobit chování písaře. Stejně jako člověk postupem času ztrácí koncentraci a dělá chyby, i Scribe vkládá s postupem textu více a více chyb. Tyto chyby se navíc v čase kumulují i mezi jednotlivými listy, takže postupně vytváří úplně nový text.

Scribe - Chris Eckert
Scribe
Scribe - Chris Eckert
Scribe

Pokud se vám díla líbila (a já doufám, že ano 🙂 ), navštivte oficiální stránky autora, kde naleznete spoustu dalších zajímavých děl a také autorův blog, kde často velmi podrobně popisuje tvorbu svých vynálezů.

Děkujeme autorovi za laskavé svolení publikovat jeho fotografie.

Zbyšek Voda

Napsat komentář