Close

Se syntezátorem Moog Werkstatt-Ø1 je nyní díky Arduinu ještě větší legrace

Moog Werkstatt-Ø1 připojený k Arduinu Uno

Moog Werkstatt-Ø1 je malý, upravitelný analogový syntezátor, jehož design vychází z klasických Moogových obvodů. Původně byl vytvořen jako učební pomůcka pro sestavování elektroniky a vytváření návrhů analogových obvodů. Nedávno se ale na stránkách společnosti Werkstatt objevilo několik tutoriálů, ve kterých hraje hlavní úlohu Arduino Uno – díky nespočtu senzorů a komponentů lze tak díky Arduino vykouzlit spoustu speciálních efektů.

Pro všechny obvody jsme použili Aduino UNO R3. Také vznikla Arduino knihovna Moog Werkstatt. Ostatní mikroovladače se stejnými bootloadery (Teensy, Seeeduino, atd.) sice nejsou otestovány, jejich funkčnost ale nelze vyloučit. Samotné Arduino podporuje rozhraní USB, obsahuje 6 analogových vstupních pinů a 14 digitálních I/O pinů.

U všech pěti tutoriálů jsou ke shlédnutí i ukázková videa, představující jednotlivé mody v akci. V prvním videu například za použití akcelerometru vývojáři měří pohyb v trojrozměrném prostoru. Takový projekt potom otevírá dveře mnohem zajímavějším využitím – jestliže se podaří mod upravit tak, aby fungoval bezdrátově, nebrání už nic v jeho integraci do rukavic, obleků či jiných částí oblečení.

Druhý tutoriál představuje další – možná vychytanější – funkci: arpeggiator (sekvencer). Po sestavení lze úpravou kódu vytvářet originální melodie. Fantazii se skutečně meze nekladou – můžete přehrávat tóny s odlišnou výškou i hodnotou a následně je libovolně kombinovat do sekvencí s nastavitelným tempem (bpm).

Převzato z http://blog.arduino.cc/2015/01/19/arduino-mods-make-moogs-more-fun/ a mírně upraveno.

Kamila Ježková

Napsat komentář