Close

Smajlík vám ukáže, kdy rostlina potřebuje zalít

Senzor vlhkosti rostliny v podobě smajlíku

Mít doma kytičky je vždycky pěkná věc – čerstvá vůně symbolizující život našim domovům jen prospívá. Problém však nastane, když je zapomeneme zalévat. Některé rostliny se bez vody obejdou poměrně dlouho, pokud ale nemáte rádi třeba kaktusy, tak by byl život vašich rostlin bez vody relativně krátký.

Dr. mcc, Instructables uživatel, vytvořil malý projekt na zjišťování vlhkosti půdy v květináči. Úroveň vlhkosti půdy však není zobrazována na nějaký nudný displej, místo toho je reprezentována pěkným smajlíkem! Jakmile půda trochu vyschne, smajlík zesmutní. Naopak se na nás zase usměje, když je vlhkost v pořádku.

Tento projekt, přestože je velmi jednoduchý, vdechuje rostlinně trochu lidskosti. Pokud tedy neustále zapomínáte zalévat, nebo chcete do činnosti zapojit vaše ratolesti, pak této levné věcičky určitě využijete.

Design je také jednoduchý – hlavní části jsou Arduino Pro Mini a FTDI převodník, 8×8 LED matrix a senzor vlhkosti. K sestavení „skříně“ je pak třeba už jen pár matic, šroubů a akrylových desek. Dále několik hodin práce a vaše rostliny už nikdy nebudou trpět žízní. Jednou z možností je také nastavit slyšitelný bzučák či pravidelné oznamování přes Twitter či e-mail…

Tímto originálním způsobem se opravdu donutíte k zalévání – pohled na ten smutný smajlík a následný pocit viny vám nedovolí nechat květinu strádat. 🙂

Oldřich Horáček

Napsat komentář