Close

Stabilizace kamery s Arduino Mega

Arduino Gimball - stabilizace obrazu

Tadej Strah ze Slovinska sestavil motorizovaný gimball, který slouží ke stabilizaci obrazu z digitálního fotoaparátu. To vše s částmi s celkovou cenou pod 60 dolarů (cca 1500 Kč).

Tadej chtěl vyřešit problém svého kamaráda z filmového klubu, který trpěl následky dětské mozkové obrny a nedokázal udržet kameru dostatečně v klidu pro kvalitní fotografie. V projektu využil senzor MPU-6050 pro detekování pohybu a Arduino Mega pro zpracování dat a ovládání dvou servomotorů.

Jako držák stabilizátoru je použita rukověť úhlové brusky a zbytek těla z ohýbaných kusů kovu, což pomáhá držet cenu celého zařízení pod přijatelnou hodnotou.

Autor doufá, že s trochou vylepšení (menší baterie, tělo vytištěné na 3D tiskárně, Bluetooth připojení…) by mohlo zařízení konkurovat i profesionálním modelům s cenou nad 500 dolarů.

Pokud vás zajímá, jak projekt pokračuje, můžete sledovat autorův pokrok na YouTube.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/03/24/build-a-motorized-gimbal-on-a-budget-with-arduino/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

2 Comments on “Stabilizace kamery s Arduino Mega

Oldřich Horáček
4.11.2020 at 11:56

Zdravím Petře! Zkuste pohledat na netu podobné projekty, je jich opravdu hodně. Zadejte do google třeba spojení „mpu6050 arduino gimball“ a tam máte dostatek materiálu :). Ve vašem případě bude asi největší úkol vymyslet, jak posunovat rozumně to závaží. Pak určitě pošlete nějaké video, jak se vám to podařilo! Bastlení ZDAR! Oldřich

Petr69
3.11.2020 at 20:02

Dobrý den
Zaujal mě projekt (STABILIZACE KAMERY S ARDUINO MEGA) Stavím model parníku Vltava 1200mm dlouhý a 200mm široký. Parník špatně drží vodorovnou polohu potřebuji ho stabilizovat tak že při náklonu přenese servo závaží na opačnou stranu náklonu a naopak stejně jako ta kamera. Stačí mi pouze jedno servo. Elektronika mi není cizí ale s arduino jsem nikdy nedělal. Nenašlo by se schéma s popisem zapojení té stabilizace vůbec nevím co objednat a jak zapojit. Předem děkuji
Petr

Napsat komentář