Close

Stabilizace kamery s Arduino Mega

Arduino Gimball - stabilizace obrazu

Tadej Strah ze Slovinska sestavil motorizovaný gimball, který slouží ke stabilizaci obrazu z digitálního fotoaparátu. To vše s částmi s celkovou cenou pod 60 dolarů (cca 1500 Kč).

Tadej chtěl vyřešit problém svého kamaráda z filmového klubu, který trpěl následky dětské mozkové obrny a nedokázal udržet kameru dostatečně v klidu pro kvalitní fotografie. V projektu využil senzor MPU-6050 pro detekování pohybu a Arduino Mega pro zpracování dat a ovládání dvou servomotorů.

Jako držák stabilizátoru je použita rukověť úhlové brusky a zbytek těla z ohýbaných kusů kovu, což pomáhá držet cenu celého zařízení pod přijatelnou hodnotou.

Autor doufá, že s trochou vylepšení (menší baterie, tělo vytištěné na 3D tiskárně, Bluetooth připojení…) by mohlo zařízení konkurovat i profesionálním modelům s cenou nad 500 dolarů.

Pokud vás zajímá, jak projekt pokračuje, můžete sledovat autorův pokrok na YouTube.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/03/24/build-a-motorized-gimbal-on-a-budget-with-arduino/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

2 Comments on “Stabilizace kamery s Arduino Mega

Oldřich Horáček
Oldřich Horáček
4.11.2020 at 11:56

Zdravím Petře! Zkuste pohledat na netu podobné projekty, je jich opravdu hodně. Zadejte do google třeba spojení „mpu6050 arduino gimball“ a tam máte dostatek materiálu :). Ve vašem případě bude asi největší úkol vymyslet, jak posunovat rozumně to závaží. Pak určitě pošlete nějaké video, jak se vám to podařilo! Bastlení ZDAR! Oldřich

Profilový obrázek
Petr69
3.11.2020 at 20:02

Dobrý den
Zaujal mě projekt (STABILIZACE KAMERY S ARDUINO MEGA) Stavím model parníku Vltava 1200mm dlouhý a 200mm široký. Parník špatně drží vodorovnou polohu potřebuji ho stabilizovat tak že při náklonu přenese servo závaží na opačnou stranu náklonu a naopak stejně jako ta kamera. Stačí mi pouze jedno servo. Elektronika mi není cizí ale s arduino jsem nikdy nedělal. Nenašlo by se schéma s popisem zapojení té stabilizace vůbec nevím co objednat a jak zapojit. Předem děkuji
Petr

Napsat komentář

shares