Close

Staré hodiny ožívají díky Arduinu

Staré hodiny po dědečkovi ožívají díky Arduinu

Pokud jste někdy otevřeli staré mechanické hodiny, asi tušíte, že jejich sestavení ve své době vyžadovalo poměrně hodně zkušeností a odbornosti. Jejich funkci dnes sice jednoduše nahradí hodiny za pár stokorun, jejich kouzlo je ale nenahraditelné.

Jedny takové krásné staré hodiny měl doma i David Henshaw. Jedná se o anglické hodiny z roku 1847, které David koupil již nefunkční. Kromě času měly být schopné ukazovat i fázi měsíce a datum. Bylo mu líto, že se na nefunkční hodiny jen práší, a tak se je rozhodl s pomocí Arduina oživit. Původní mechanismus nahradil krokovými motory a senzory, které ovládá Arduino UNO.

Staré hodiny po dědečkovi ožívají díky Arduinu - Elektronika

Elektronika

Ve videu níže vidíte funkční hodiny v akci, včetně pár informací o procesu tvorby, který zabral velkou část jednoho roku. Uspořádání drátů v hodinách sice není ukázkové, ale na vyzkoušení funkčnosti prototypu to jistě stačí. Více informací o projektu najdete na stránkách autora.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/11/20/antique-grandfather-clock-retrofitted-with-arduino-control/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář