Close

Strunový syntetizér

Hotový projekt

Existuje spousta digitálních syntetizérů. Tento však vybočuje z řady. Tón zde totiž není generován oscilátorem, ale pomocí jedné struny. Projekt využívá dvě Arduina, přičemž první přijímá MIDI data z PC a převádí je na čísla odpovídající jednotlivým tónům. Druhé Arduino potom převádí číslo tónu na napnutí struny, umožňuje její ladění (upravením tabulky zodpovědné za převod tónů na napnutí struny) a rovněž má na starosti řídící algoritmus servo motorů. Pro syntetizér se čtyřmi strunami bychom potřebovali Arduina tři – jedno na dekódování MIDI dat, zbylá dvě pro ovládání čtyř strun.

Hotový projekt
Hotový projekt

V případě, že se některá ze strun postupem času rozladí, je druhým Arduinem automaticky naladěna. K tomu využívá metodu zvanou „average magnitude difference“. Arduino příležitostně kontroluje naladění struny a v případě potřeby ji doladí. K tomu je ale nutné vynulovat vnitřní časovač Arduina,  což by mělo špatný vliv na MIDI komunikaci. To je také důvod, proč je pro ni vyhrazeno vlastní Arduino.

Náčrt projektu
Náčrt projektu

Tak jako v předešlých návrzích, i zde jsou součástky namontovány na čtvercové ocelové trubce o průměru jednoho palce , díky tomu vše drží pevně pohromadě a sestavení je zároveň jednoduché.

Posuvný lineární potenciometr zjišťuje napětí strun. Ty napínají malou pružinu. Tato pružinka také snižuje citlivost na teplotní vlivy. Kobylka, přes kterou je struna natažena musí být robustní, aby poskytovala dostatečnou podporu. Zároveň však musí strunám umožňovat pohyb o rozsahu zhruba 3/16 palce. Oba požadavky splňuje hliníkové kolečko s drážkou.

Náčrt kobylky
Náčrt kobylky

Ke snímání vibrací struny je použit starý snímač z elektrické kytary.

MIDI signál je v PC generován v programu Cakewalk, který jej odesílá do Arduina a zároveň přes zvukovou kartu doplňuje harmonii basovou linkou a bicími.

Tóny jsou zde již automaticky seřazeny pomocí Cakewalku, jež přehrává midi soubor a přes USB/Midi kabel do servo-struny nasměrovává melodii. Přes zvukovou kartu počítače potom řídí harmonii, basy a bicí.

Kamila Ježková

Napsat komentář