Close

Světový Maker Faire 2016

World Maker Faire 2016

Jak jsme psali ve článku o posledním větším Maker Faire, je to

největší přehlídka na světě. […] festival pro všechny věkové skupiny, který oslavuje kreativitu, inovaci a vynalézavost celosvětové komunity makerů (kutilů, bastlířů…).

A právě největší z různých Maker Fairů – Maker Faire New York (také zvaný World Maker Faire) se uskutečnil o víkendu 1. a 2. října 2016. Kromě toho se souběžně konaly menší Fairy v Atlantě, San Diegu, Aténách, RocklinuGalicii a Berlíně.

World Maker Fair

Areál se pro návštěvníky otevřel v 10:00 a po asi půl hodině začaly první produkce na pódiích po areálu. Již tradičně zde byly k vidění pavilony společností Google, Intel, Make, Kickstarter a dalších. Mapu areálu s popisy jednotlivých oblastí si můžete prohlédnout zde. Oblast témat byla jako vždy velice různorodá – od elektroniky, přes drony, až po kolotoč vyrobený z jednokolek. Velká část stánků a atrakcí byla vhodná i pro děti.

Kolotoč postavený z jednokolek
Kolotoč postavený z jednokolek

Zajímavá byla i doprovodná produkce na tradiční i netradiční hudební nástroje.

Saxofon chrlící plameny
Saxofon chrlící plameny

V pavilónu věnovaném 3D tisku na první pohled upoutala obří 3D tiskárna.

Obří 3D tiskárna
Obří 3D tiskárna

Massimo Banzi na scéně

Jednu z nejzajímavějších přednášek měl jeden z autorů Arduina, Massimo Banzi. Ze začátku shrnul data o aktuálním stavu Arduino komunit a poté se věnoval online prostředí Arduino Create. Poté následovala ta zajímavější číst přednášky. Massimo představil nový Arduino kit – Arduino ESLOV. Píši kit, protože se nejedná o klasickou Arduino desku, ale hned celou sadu různých modulů se senzory a aktuátory, které je možné propojit se základní deskou stejného tvaru jako senzory, na které naleznete procesor ATmega 328p. Stejný procesor naleznete i na deskách Arduino UNO.

Moduly Arduino ESLOV
Moduly Arduino ESLOV
Arduino Eslov
Arduino Eslov

Arduino ESLOV ještě nekoupíte, ale můžete ho podpořit na Kickstarteru, kde běží jeho crowdfundingová kampaň.

Na závěr přednášky si nechal takovou malou třešničku na dortu. Na pódium si pozval Federica Musto – CEO spolčenosti Arduino SRL a oznámil, že:

Arduino.cc a Arduino.org už jsou zase spolu!

Před rokem jsem tu ve článku Hra o Arduino psali o tom, že se původní Arduino rozpadlo na dvě části – Arduino SRL (.org) a Arduino LLC (.cc). Tento článek vyšel už nějaký čas po tom, co k rozdělení došlo. Trvalo to tedy asi dva roky, ale tyto dvě společnosti se daly opět dohromady. V rámci dohody se také usnesli o založení společnosti Arduino Holding, která se bude starat o distribuci současných a budoucích Arduino produktů, a založení neziskové organizace Arduino Foundation, která bude mít na starosti údržbu IDE, fóra, webu apod.

Byl to asi „sňatek z rozumu“, ale doufejme, že povede ke zklidnění vztahů a ke zlepšení atmosféry v Arduino komunitě.

Více informací naleznete v posledních cca čtyřech minutách videa výše nebo ve článcích na hackaday.com a Arduino Blogu.

Zajímá li vás, co se dělo Berlíně, podívejte se na Facebook stránku Arduino.org.

Maker Faire Berlin 2016
Maker Faire Berlin 2016

Zdroj fotografií: http://makerfaire.com/new-york-2016/slideshow/

Zbyšek Voda

Napsat komentář