Close

Tento Arduino pásák zvládne převážet letadla

Arduino tahoun na letadla

Je vícero způsobů, jak dostat letadlo na vzletovou dráhu. Můžete ho tam například dotlačit, nebo dotáhnout vozem. Anthony DiPilato se rozhodl jít vlastní cestou a vytvořil pásové vozítko na dálkové ovládání, které to udělá za něj.

Zařízení vypadá jako malý tank. Je schopné zajet pod přední kolo letadla a uchytit ho na místě. Takto je schopné přepravovat letadla s hmotností až 2400kg. To je možné díky bytelné konstrukci, ale také dvěma motorům z invalidního vozíku. O jejich řízení se stará deska Arduino Mega, ke které jsou motory připojené přes h-můstek. Robota je možné ovládat přes bluetooth z iOS aplikace.

Arduino tahoun na letadla

S malými letadly lze pohybovat ručně, ale na velké už potřebujete pomoc. Komerčně dostupná řešení jsou pěkně drahá, a tak si lidé většinou pomáhají golfovými vozítky, nebo malými traktory. V tomto projektu jsem se rozhodl ověřit, jestli je možné podobné zařízení sestrojit za rozumnou cenu.

Cílem bylo zařízení, které bude schopné převážet letadlo Cessna 310, které váží asi 2400kg. Zároveň jsem chtěl cenu udržet pod 1000 dolary.

Detaily ze stavby naleznete na blogu autora. Zdrojové kódy naleznete na serveru Github (arduino kód, iOS aplikace). Ve videích níže můžete vidět zařízení v akci.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2018/06/12/pull-small-planes-around-with-this-arduino-mega-based-tug/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář