Tisíce bastlířů na prvním českém Maker Faire 2018!
Sobotní ráno 24. června bylo plné shonu a napjatého očekávání.
„Dnes je přece ten první český Maker Faire, na který jsem se tak těšil“, říkal jsem si v duchu. Myslel jsem na to, že každý další bude jistě skvělý, ale ten první je jenom jeden. Kolem osmé hodiny jsem z našeho stánku zahlížel k hlavnímu vchodu pražského Průmyslového paláce a tak se mi honilo hlavou, kolik těch makerů, kutilů, bastlířů, geeků nebo hackerů na Maker Faire dorazí. I když vím, že český národ je plný zapálených kutilů, pořád je to úplně první Maker Faire a mě se hlavou po ránu proháněly samé otazníky…
Co se ale dělo potom, mě doslova smetlo. Nepřišly desítky, ale chodily doslova davy lidí, kterým jsem svým bastlířským srdcem tak moc rozuměl. Kolikrát jsem se nemohl dostat ani na vlastní stánek! 🙂
První Maker Faire v Praze přinesl neuvěřitelně pestrý program a taková atmosféra se prostě musí zažít. Pražský Průmyslový palác zaplnilo na 180 makerů a přes 10000 návštěvníků. Byla tu chytrá elektronika, různé vynálezy, roboti, drony nebo Arduino projekty. Na Maker Faire byly přímo k vyzkoušení hotové věci, na které normálně člověk ani nepomyslí, že by se daly vytvořit. Parní stroj ze skla, 3D čokotiskárna, digitronové hodiny nebo obří vzduchové dělo. Krásně to všechno shrnuje například článek na zive.cz. Pojďme se nyní podívat podrobněji na to, co se dělo u nás na stánku a co jste tam mohli vidět a zažít.
Hned v úvodu festivalu jsem využil možnost krátce vystoupit s přednáškou o Arduinu a projektech. Upřímně vůbec jsem nevěděl co si připravit. „Přijde tu hodně lidí, co znají Arduino?“, říkal jsem si. Vykládat něco o Arduinu mi pak přišlo jako nošení dříví do lesa. Arduino je zkrátka platforma, která řeší elektronickou stránku projektu podobně jako 3D tisk mechanickou. Přednáška nakonec byla o mých začátcích s Arduinem, jak jsem tehdy v roce 2009 vytvořil první GSM Shield pro Arduino. Také jsem povídal o tom, proč mě Arduino tak zaujalo. Zmínil jsem i odzkoušené způsoby, jak s Arduinem okamžitě začít. Kutilové, co je Arduino „pohltilo“, ty informace jak začít již potřebovat nebudou. Pro ty, co si chtějí hned začít hrát s Arduinem a tvořit věci, jsem představil Arduino robota mBot a pro ty, co se chtějí naučit programovat, jsem ukázal Arduino kit TinyLab. Ti, co se chtějí spolu s Arduinem naučit elektroniku, mohou začít například s originálním Arduino kitem. Slajdy z krátké přednášky najdete ZDE.
Náš stánek vás už z dálky zval k Arduino hostině. Někteří bastlíři nás v tom obležení lidí měli i tak problém najít. 🙂
Platforma Arduino je velmi široká a dá se s ní taky pěkně pohrát. Z mých zkušeností právě od hraní vznikají ty nejparádnější projekty a tak se u nás na stánku hrál robotí fotbal, jezdilo se s roboty po hřišti nebo po čáře. Zkrátka kdo si hraje, prý minimálně zlobí trochu méně a ještě se u toho něco naučí! 🙂
Roboti zaujali především rodiny s dětmi. Hráli si děti, ale i tatínkové a nakonec i některé maminky.
Dnešní generace dětí to s bastlením a tvořením nemá vůbec jednoduché. Takový maker nebo kutil je člověk, který dělá věci po svém a umí si poradit kde s čím. Dnešní mládež žije v době, kdy máme aplikaci do chytrého telefonu skoro na všechno a to jim nepřináší velkou motivaci vymýšlet a vynalézat nové věci. Naopak je tahle doba lepí k tabletům a mobilům, jako by tam byl schovaný celý svět. Ta krása elektroniky a programování pak často zůstane pro děti ukrytá a to je veliká škoda.
Robot mBot dětem dokáže během hry nenápadně přesunout ruce od jejich mobilů a tabletů právě na kus pořádné elektroniky a ukáže jim, jak jednoduché programování a tvoření může být. Dítě nebo začínající kutil pak během hry začne objevovat krásu světa bastlení a vymýšlení nových věcí. Proč si přece doma nevytvořit například automatické krmítko pro morče nebo systém na zavlažování květin?
Pro demonstraci toho, jak je jednoduché si začít něco s Arduinem, dobře posloužily ukázkové projekty platformy Makeblock. Robot mBot nám tady fungoval jako rozhodčí pro Fidget Spinner, automatická závora, rozpoznával barvy nebo pracoval jako automatický větrák na WC. Podle přiložených programů v grafickém prostředí mBlock bylo všem jasné, že tohle zvládne „naprogramovat“ každý, kdo umí česky a trochu logicky myslet. S Arduinem si tedy může začít kdokoliv a to hned teď! Až potom dítě nebo začátečník „doroste“, tak se může zanořit pod grafické prostředí a pokračovat dále v klasickém programovacím jazyku a to je úžasné! 🙂
Na stánku jsem se rád setkal také se spoustou z vás, kteří již s Arduinem vytvářejí různé projekty a věci. Jsem rád, že jsem se dozvěděl o věcech, na kterých děláte, jak to jde, co shořelo nebo kde jste všude to Arduino použili.
Maker Faire byl jiný než podobné akce hlavně specifickou atmosférou. Lidé spontánně sdíleli informace o projektech a zapáleně diskutovali o zkušenostech z tvoření. Pokud nějakému bastlíři upadl z čehosi drát, tak mu ostatní rádi pomohli to opravit (to jsme si vyzkoušeli). Není jednoduché popsat tu atmosféru. Připadal jsem si jak v jedné velké rodině lidí, mezi které jsem vždycky patřil. Atmosféru festivalu navíc umocňovaly elektronické přívěšky Badge postavené na Arduinu, které sloužily pro výměnu kontaktů mezi bastlíři. Každý přívěšek měl svou charakteristickou kombinaci tří barev (RGB LED) a ta se po spárování s dalším kutilem předávala protistraně. Přívěšek pak umožňoval „vyblikat“ nasbírané kombinace barev (kontaktů). Dovedete si představit, že pokud si dva bastlíři vyměnili pomocí Badge svá osobní data, tak u toho nezůstalo. Většinou to pokračovalo dalším seznamováním a diskuzí o bastlení a projektech.
Arduino vás bavilo hodně, ale ten banánový Arduino Music Box jsme opravdu neměli vytahovat. Na těch banánech by se daly najít otisky asi všech lidí, co na Maker Faire přišly…
Kdo by neznal Arduino projekt Ing. Miroslava Tesaře? Jeho robotické sudoku je asi TOP, co jsem zatím s Arduinem viděl a funguje to jako praktická učebnice mnoha zajímavých principů z mechaniky, programování nebo hardware. Jsem moc rád, že pan Tesař přijal naše pozvání na Maker Faire. Chtěl bych vidět, kolik lidí dorazilo na první Maker Faire až z Popradu!? Pro bližší informace o projektu si přečtěte článek Robotické sudoku s Arduinem. Bylo velmi inspirující, vidět robotické sudoku naživo.
Na náš stánek zavítal také Ing. Zdeněk Hornych, o jehož projektu inteligentní meteostanice Wheatherduino již na Arduino.cz vyšlo pár zajímavých článků. Pan Zdeněk přinesl na ukázku novinky z vývoje. Já doufám, že se můžeme brzy těšit na další pokračování projektu.
Velké překvapení způsobil pan Miroslav Kubín, který nám na stánek přinesl svůj Arduino robotický tank, který prý podle naší knížky vytvořil od úplné nuly. No když jsem to viděl naživo, tak se tomu nechtělo ani věřit :). Konstrukci můžete nakonec posoudit v tomto článku. Pan Miroslav nám tento tank věnoval do naší sbírky Arduino projektů, za což posílám veliké díky. Věřím, že tento projekt bude inspirovat řadu lidí, kteří uvažují o tom, jestli být či nebýt bastlířem.
Další zajímavý projekt, který jsme měli možnost na stánku vidět naživo, byla meteostanice Josefa Zvolánka. Musím říct, že ten e-paper displej vypadá opravdu dobře a sám se asi pustím do stavby něčeho podobného. V zimě prý bude více času.
Nemůže chybět fotka s ředitelkou festivalu Denisou Kera, která skvěle odřídila ten vlak plný očekávání, co přinese první Maker Faire, až do cílové stanice.
Hned vedle nás byl stánek, kde jste mohli vidět a vyzkoušet si Arduino lampión. S takovým lampiónem budete moct zazářit na podzim nebo koncem roku v lampiónovém průvodu. V projektu je vyřešeno ovládání z mobilu, možnost měnit barvy nebo reagovat na zvuk. Podrobnosti najdete v článku Arduino lampion.
V blízkosti stánku do vás občas narazilo i Arduino Bluetooth auto, vytvořené podle tohoto článku.
Váš pohyb kontrolovala hlava výchovného robota Ignáce (na obrázku vlevo dole), který svýma očima hlídal, kdo se tam pohybuje moc rychle :).
Robot Ignác a další Arduino projekty, jako automatický bublifuk nebo chodící robotické berušky, nám zapůjčila skupina bastlířů HULAB ze základní školy Leoše Janáčka v Hukvaldech. Tyto projekty jsou dobrým příkladem tvůrčího a ryzího bastlení. Tento způsob bastlení funguje tak, že má člověk nějaký zajímavý nápad, pak doma obrátí bastlířský šuplík a tu věc z toho postaví. Přitom musí řešit spoustu situací typu: Jak udělat tohle pomocí tohoto. Ono není ani tak umění cokoliv zbastlit, pokud má člověk všechny potřebné součástky. Zajímavé je právě si poradit v situaci, kdy ty součástky nejsou a musím vycházet z toho co je. Z toho pak člověk získá nejvíce zkušeností.
A blížíme se k závěru článku o zážitcích z prvního českého Maker Faire! Další fotky z akce naleznete ZDE. Díky všem, co se u nás zastavili. Na tuhle akci budeme dlouho vzpomínat.
Oldřich & tým bastlířů
// EDIT
Po návratu z Maker Faire se mi naskytla příležitost vystoupit spolu s organizátorem MF Ivanem Sobičkou v České televizi v pořadu Dobré ráno. Téma bylo jasné = první český Maker Faire. Vzal jsem s sebou armádu robotů, nechyběly ani povedené příklady 3D tisku nebo různých kreativních činností. Banánový Arduino Music Box zaujal nejvíc. Na těch banánech byly po vystoupení otisky asi celé ČT :). Odkazy na 3 vstupy jsou níže.
- TOP 11 Free nástrojů, aby se naše děti naučily programovat - 6.12.2024
- Jak vyrobit plošný spoj pomocí laseru TOOCA L1? - 30.11.2024
- Microbit ve výuce a doma aneb jak a s čím začít - 27.11.2024