Close

Tříosý CNC stroj řízený Arduinem

Arduino tříosý CNC stroj

Před časem jsme tu měli článek o menší CNC frézce, dnes se ale podíváme na pořádný CNC stroj.

Ještě do nedávna byly CNC stroje výsadou dobře vybavených dílen a velkých továren. Postupem času se ale i tyto stroje staly dostupné kutilské veřejnosti. Mimo jiné tomu napomohly i různé open-source firmware pro Arduino a další desky. Příkladem může být GRBL, což je firmware určený pro Arduino, který slouží k interpretaci G-kódů. Díky tomu se stalo ovládání 2D a 3D CNC strojů dostupnější.

Většinou mají CNC stroje alespoň 3 osy. Přidáním čtvrté a páté osy roste komplexnost tvarů, které je možné strojem vytvořit. Jednou z možností tříosého stroje je případ, kdy se obráběcí hlava pohybuje po třech pravoúhlých osách (tedy v kartézské soustavě). Druhou možností, kterou se také vydal autor dnešního projektu, je využítí cylindrické soustavy, kdy se obráběcí hlava pohybuje ve dvou pravoůhlých osách a třetího rozměru je dosaženo otáčením obráběného předmětu.

Arduino tříosý CNC stroj

Obráběcí hlava

O pohyb v osách se starají motory NEMA24. V osách X a Z jsou k nim připevněny trapézové šrouby, v ose Y šneková převodovka. Motory řídí Arduino UNO přes řadiče krokových motorů. V něm běží upravený firmware GRBL. Pro obrábění je využita ruční frézka Makita.

Stroj zvládá s přehledem obrábění měkkých materiálů, jako je dřevo, plast, či pěna. CNC stroj byl ale navržen tak, že zvládne opracovat i hliník.

Pokud vás kromě Arduina zaujalo i CNC obrábění nebo 3D tisk, pak se podívejte na zajímavý stavební kámen, který se pro tyto oblasti nabízí. Arduino projekty 3D tiskárny, CNC stroje, frézky nebo plotteru můžete poměrně snadno realizovat se speciálním CNC Shieldem. Pak stačí přidat motory, drivery krokových motorů a samozřejmě vyřešit mechaniku a můžete začít třeba frézovat plošné spoje.

Více informací naleznete na webu projektu.

Zbyšek Voda

One Comment on “Tříosý CNC stroj řízený Arduinem

HrAd
21.2.2019 at 11:09

Zajímavý článek, jen škoda že opět odkazuje na zahraniční zdroj… je pravdou, že tam je takových inspiratívních konstrukcí nejen z oblasti CNC mnohem více viz. třeba jednoduchá CNC ohýbačka drátu https://howtomechatronics.com/projects/arduino-3d-wire-bending-machine/
Chtělo by to ale více zapátrat doma či ještě lépe zamotivovat nějakou soutěží o hodnotné ceny od sponzorů?

Napsat komentář