Close

Tým SumoBoy a jeho mini robot

Arduino Sumo robot

Tým robotických nadšenců z Litvy vytvořil bojového robota postaveného na deskách Arduino pro účely zábavy, ale i výuky.

Tým SumoBoy
Tým SumoBoy

Rádi bychom Vám představili zajímavý tým robotických nadšenců z Litvy – SumoBoy (zleva: Gundars Miezitis, Guntis Kulikovskis, Einars Degsnis, Agris Nikitenko a Karlis Berkolds).

Svoji cestu započali téměř před deseti lety. Od té doby vyhráli několik soutěží napříč Evropou. V roce 2010 cestovali na šampionát do USA, ze kterého si se svým Mega Sumo robotem přivezli druhé místo. Díky úpravám, které následovaly, si jejich mini sumo robot, stejně jako robot sledující čáru, odvezli první místo. V roce 2014 se tým s Mega Sumo robotem zúčastnil International Robot Sumo Tournament v Japonsku.

Arduino Mini Sumo Robot v akci
Mini Sumo Robot v akci

Tým SumoBoy věří, že klíčem k úspěchu je vyvážený poměr mezi mechanickým zpracováním, elektronikou a software. SumoBoy je bojový robot, vytvořený pro opravdové zápasy v souladu s mezinárodními pravidly zápasů. Může být naprogramován přesně tak, aby odpovídal bojové strategii jeho majitele. Jádrem robota je deska Arduino Micro.

Kola, silikonové pneumatiky, přední štít a spodek tobota vytvořil SumoBoy tým. Mechanická část robota byla vytvořena ve spolupráci s týmem RoboNest.

Části Arduino robota SumoBoy
Části robota SumoBoy
Arduino robot SumoBoy: Pohled z boku
Pohled z boku

Kategorie sumo robozápasů mini a mega limitují pouze váhu a velikost robota v horizontálním směru. Proto tým dlouho zkoumal možné vychytávky, které by daly robotovi výhodu proti soupeřícím. Robot má například vlaječky, které se krátce po startu složí. Ty slouží ke zmatení protivníkových senzorů. Také je možné zvolit strategii, která závisí hlavně na dobrých schopnostech programátora. Jeden z jejich robotů měl například úplně černý přední nárazník. Znemožnilo mu to sice vidění dopředu, ale učinilo ho to prakticky nedetekovatelného pomocí infračervených senzorů soupeře (černá záření pohltí). Tato strategie na druhou stranu vyžadovala vytvoření programu, který se s touto nevýhodou umí vypořádat. S těmito zkušenostmi vytvořil tým první profesionální sumo kit na světě.

Arduino sumo robot SumoBoy zezadu
SumoBoy zezadu
Arduino sumo robot SumoBoy zepředu
SumoBoy zepředu

SumoBoy může být využit i k účelům výuky. Tým vyvinul speciální sadu, se kterou se studenti mohou naučit základy elektroniky a programování, stejně jako mechaniky. V sadě naleznete robota, desky, motory, senzory a další elektronické části nutné k procesu tvorby a programování robota. Tým spustil kampaň na Kickstarteru, aby bylo možné robota vyrábět ve velkém počtu a rozšířit ho do celého světa.

Arduino robot SumoBoy shora
SumoBoy shora

Přeloženo z http://www.arduino.org/blog/1-the-new-blog/sumoboy-team-and-their-mini-robots a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář