Tým SumoBoy a jeho mini robot
Tým robotických nadšenců z Litvy vytvořil bojového robota postaveného na deskách Arduino pro účely zábavy, ale i výuky.
Rádi bychom Vám představili zajímavý tým robotických nadšenců z Litvy – SumoBoy (zleva: Gundars Miezitis, Guntis Kulikovskis, Einars Degsnis, Agris Nikitenko a Karlis Berkolds).
Svoji cestu započali téměř před deseti lety. Od té doby vyhráli několik soutěží napříč Evropou. V roce 2010 cestovali na šampionát do USA, ze kterého si se svým Mega Sumo robotem přivezli druhé místo. Díky úpravám, které následovaly, si jejich mini sumo robot, stejně jako robot sledující čáru, odvezli první místo. V roce 2014 se tým s Mega Sumo robotem zúčastnil International Robot Sumo Tournament v Japonsku.
Tým SumoBoy věří, že klíčem k úspěchu je vyvážený poměr mezi mechanickým zpracováním, elektronikou a software. SumoBoy je bojový robot, vytvořený pro opravdové zápasy v souladu s mezinárodními pravidly zápasů. Může být naprogramován přesně tak, aby odpovídal bojové strategii jeho majitele. Jádrem robota je deska Arduino Micro.
Kola, silikonové pneumatiky, přední štít a spodek tobota vytvořil SumoBoy tým. Mechanická část robota byla vytvořena ve spolupráci s týmem RoboNest.
Kategorie sumo robozápasů mini a mega limitují pouze váhu a velikost robota v horizontálním směru. Proto tým dlouho zkoumal možné vychytávky, které by daly robotovi výhodu proti soupeřícím. Robot má například vlaječky, které se krátce po startu složí. Ty slouží ke zmatení protivníkových senzorů. Také je možné zvolit strategii, která závisí hlavně na dobrých schopnostech programátora. Jeden z jejich robotů měl například úplně černý přední nárazník. Znemožnilo mu to sice vidění dopředu, ale učinilo ho to prakticky nedetekovatelného pomocí infračervených senzorů soupeře (černá záření pohltí). Tato strategie na druhou stranu vyžadovala vytvoření programu, který se s touto nevýhodou umí vypořádat. S těmito zkušenostmi vytvořil tým první profesionální sumo kit na světě.
SumoBoy může být využit i k účelům výuky. Tým vyvinul speciální sadu, se kterou se studenti mohou naučit základy elektroniky a programování, stejně jako mechaniky. V sadě naleznete robota, desky, motory, senzory a další elektronické části nutné k procesu tvorby a programování robota. Tým spustil kampaň na Kickstarteru, aby bylo možné robota vyrábět ve velkém počtu a rozšířit ho do celého světa.
Přeloženo z http://www.arduino.org/blog/1-the-new-blog/sumoboy-team-and-their-mini-robots a mírně upraveno.
- Sledovač slunce s Arduinem - 23.3.2022
- Programovatelný kytarový pedál s Arduinem - 26.2.2020
- Arduino infračervený teploměr vytištěný na 3D tiskárně - 11.2.2020