Udělejte si domácí sodovku s Arduinem
Náš čtenář, pan Petr, nám poslal informace o jeho Arduino projektu domácího sodobaru jako reakci na tento článek. Pracujete na zajímavém projektu? Dejte nám o tom vědět (více informací ve článku).
Když dostanete chuť na sodu, máte několik možností. Buďto si skočíte do obchodu pro lahvovou, vydáte se do sklepa hledat starý výrobník na sodu, nebo možná sáhnete po řešení typu Sodastream. Druhé dvě možnosti mají docela velkou nevýhodu – musíte mít pořád po ruce náhradní bombičky. Ty navíc nevycházejí úplně levně. O něco lépe na tom jsou velké profesionální výrobníky, například do kanceláří, které připojíte k velké bombě s CO2. U nich ale zase nepotěší jejich vysoká cena. Náš čtenář Petr se proto rozhodl si vyrobit vlastní sodobar, který se funkcemi blíží profesionálním kancelářským přístrojům.
Obsah článku:
Jak se dělá sodovka
Výroba sodovky je založena na rozpouštění CO2 ve vodě za vysokého tlaku. Po snížení tlaku se CO2 z vody opět uvolňuje a výsledkem jsou bublinky v nápoji. V domácích výrobnících výroba probíhá tak, že se CO2 uvolní z bombičky do nádoby s vodou, se kterou pak musíte třepat, aby se plyn dostatečně rozpustil ve vodě. Druhou možností je do vody plyn vstřikovat na vícekrát. V obou případech ale nedochází ke stoprocentnímu využití plynu.
U profesionálních výrobníků je princip opačný. Do nádoby naplněné CO2 se tryskou vstřikuje voda. Díky tomu se ve vodě rozpustí více plynu a nápoj je tak kvalitnější.
Konstrukce sodobaru
K tomu, abyste mohli do natlakované nádoby vstřikovat vodu, potřebujete vysokotlaké čerpadlo, které bohužel Petr neměl. Rozhodl se proto jít cestou vícenásobného vstřikování plynu do vody. Hlavní tělo sodobaru tvoří vysokotlaká nádoba, ve které dochází k rozpouštění CO2 ve vodě. Ta má objem asi 1l a naleznete na ní vývody pro přivádění vody a CO2 a odvádění sodovky. Odvod a přívod sodovky i plynu zajišťuje soustava ventilů, kterou vidíte níže na obrázku.
Elektronika
Řízení provádí klon desky Arduino Pro Mini, který ovládá ventily a přijímá vstupy z ovládací konzole. Sodobar obsahuje také chlazení, aby měla sodovka správnou teplotu. K ovládání zařízení slouží jednoduchá konzole se třemi tlačítky – první slouží k výdeji vody, druhé sodovky a třetí umožní vstup do menu s dalším nastavením (sycení, chlazení…).
Celé zařízení je zabudované do kuchyňské linky, takže je viditelná pouze plnicí hadička a ovládací tlačítka.
Více informací o tomto Arduino projektu se můžete dočíst na stránkách autora.
- Sledovač slunce s Arduinem - 23.3.2022
- Programovatelný kytarový pedál s Arduinem - 26.2.2020
- Arduino infračervený teploměr vytištěný na 3D tiskárně - 11.2.2020