Close

Ulehčete si život a ušetřete s českým UniPi

Deska UniPi k Raspberri Pi

Ponořme se dnes opět do světa open-source a proplavme kolem spousty mezinárodních značek, až najednou narazíme na český UniPi. Ano, český!

Co to je?

Deska UniPi je úmyslně navržena pro maximální kompatibilitu s mini počítačem Raspberry Pi. Disponuje osmi relé pro střídavý proud, čtrnácti digitálními vstupy, jedním jednokanálovým 1-wire rozhraním, dvěma 0-10V analogovými vstupy a jedním 0-10V analogovým výstupem. Zajímavou součástí desky je také modul reálného času. Druhý I2C port na Raspberry Pi v sobě navíc ukrývá 5V měnič napětí a ochranu ESD, umožňující tak připojení dalších zařízení.

UniPi český open source 2

Co to umí?

  • Monitoring – Zapomínáte před odchodem z domácnosti vypnout světla nebo troubu? S automatickým uploadem dat z vašeho systému do cloudu máte podobné informace doslova na dosah ruky – v tabletu, PC či mobilu.
  • Šetří energii – Tato funkce v reakci na budoucí zdražování energií implementuje vámi nastavené limity síly světel či topení a v zimě rafinovaně transformuje sluneční energii v teplo domova.
  • Kompatibilita – Zásluhou softwaru Mervis je UniPi kompatibilní téměř s jakýmkoliv systémem, který by ve vašem domě teoreticky již mohl být nainstalován. Tzv. „Energy Dashboard“ srovnává získaná data s přednastavenými matematickými modely, aby tak bylo dosaženo optimální spotřeby.
  • Alarm – S předinstalovanými senzory pohybu se prakticky okamžitě dozvíte o zlodějích a jejich „vstupním bodě“, detektory kouře vám zase věrně ohlásí riziko požáru, čímž se výrazně sníží nebezpečí lidských zranění či poškození majetku.
  • Vnímá počasí – UniPi „konzultuje“ své plány spotřeby s předpověďmi počasí. Například za slunečného dne systém získá více energie, kterou plánuje rozdělit mezi ventilaci domu a zavlažovací systém na zahradě.
  • Spravuje vytápění a chlazení – Regulace teploty umožňuje nastavit teplotu pro každou místnost zvlášť, a to v přesně určenou dobu – už žádná studená rána! Chytrý mód hibernace se navíc stará o dům za vaší nepřítomnosti – zamezuje zamrznutí trubek a minimalizuje spotřebu na nutné minimum.
UniPi český open source 3

Jestli vás tato práce českých ručiček zaujala, pak neváhejte zavítat do jejich eshopu!

Kamila Ježková

Napsat komentář