Close

Venkovní přesýpací hodiny s Arduinem

Arduino přesýpací hodiny

Italská společnost Todo zabývající se designem, jež mimo jiné stojí za identitou značek jako Arduino a Genuino, si po více než šesti měsících tvrdé lopoty může na seznam úspěšných projektů připsat tyto naprosto unikátní, Arduinem řízené a bezmála čtyři metry vysoké přesýpací hodiny. Zrození hodin se pojí se slavnostním otevřením Turínského Egyptského muzea, přičemž cílem celé kampaně byla mezinárodní propagace této události v rámci co možná nejširší veřejnosti. Hlavní podmínka úspěchu však spočívala v přesném načasování – poslední zrnko písku totiž muselo bezpodmínečně dopadnout právě v moment zmiňovaného otevření.

Technická stránka

Hodiny jsou výsledkem dlouhodobé spolupráce řady vývojářů, přičemž nás asi nejvíce bude zajímat jméno Gabriele Gambotto – právě on totiž stojí za bezchybným chodem tohoto „odpočítávadla“. Elektronika projektu je založena na desce Arduino Yún, speciálně vytvořeném shieldu a několika senzorech (viz obrázek). Pískovitý materiál po cestě ventilem následně propadá dlouhým šnekovým dopravníkem.

Arduino hodiny shield

Show pokračuje

Po příchodu do muzea však na jeho návštěvníky čekala druhá část této ambiciózní kampaně:

Několik replik egyptských nálezů zůstává před návštěvníky skryto pod vrstvou písku a je pouze na nich, kterou část vykopávky se rozhodnou odkrýt. Díky důmyslnému systému si mohou vybrat přesnou oblast a „odhalit“ ji fouknutím do mikrofonu – tento signál je pak předán robotické paži, která označené místo „ofoukne“.

Interakce s návštěvníky probíhala na dvou frontách: pomocí roadshow s pravidelnými zastávkami na předem určených místech v Turíně a skrze oficiální webové stránky kampaně, kde byla díky livestreamu tato možnost zpřístupněna v podstatě všem zájemcům, bez ohledu na jejich momentální lokaci.

https://vimeo.com/120703016

Druhá část projektu běží na systému ROS a po technické stránce se skládá z Arduina Mega, senzorů detekujících foukání, ovladače a iPadu.

https://vimeo.com/120707857

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2015/07/27/hourglass-running-on-arduino/ a mírně upraveno.

Kamila Ježková

Napsat komentář