Close

Víte, co je to Maker Faire?

Maker Faire Bay Area 2016

Maker Faire je největší přehlídka na světě.  Je to festival pro všechny věkové skupiny, který oslavuje kreativitu, inovaci a vynalézavost celosvětové komunity makerů (kutilů, bastlířů…).

Historie

Úplně první Maker Faire se konal v Americe v roce 2006 a od té doby se rozšířil prakticky do celého světa. V posledních letech byly největší v San Mateu v Kalifornii, Detroitu a New Yorku. Setkáte-li se s označením World Maker Faire (Světový Maker Faire), jedná se o ten v New Yorku.

Mimo hlavní Faires se koná spousta dalších prakticky po celém světě. Mateřskou organizací je časopis Make.

Jak to probíhá

Je to jednoduché. Na jednom místě se na několik dní sejdou nadšenci, klidně i z celého světa. Každý může přivést své výtvory, někteří mají i vlastní stánky. Najdeme zde zastoupení různých firem, spolků i organizací – od Intelu přes Google až po Autodesk. Plocha je navíc rozdělena do oblastí podle typu zaměření výtvorů. Mezi časté oblasti patří například Steampunk, Arduino, Raspberry PI, roboti, řemesla, hudba a mnohé další. Každý si tak může vybrat, co ho zajímá. Souběžně probíhá různorodý program na několika pódiích v areálu. Obrázek o atmosféře na místě si můžete udělat z krátkého videa.

Maker Faire Bay Area 2016

Z velkých Fairs je za námi tento rok teprve jeden, a to ten v San Mateu, neboli Maker Faire Bay Area. Podíváte-li se na mapu či program, zjistíte, že nabídka byla opravdu pestrá. Co zajímavého zde bylo k vidění?

Maker Faire Bay Area: V jednom pavilonu probíhal závod dronů.
V jednom pavilonu probíhal závod dronů.
Oblíbenou atrakcí bylo i zařízení, kde cílem uživatelů je plácnout si s co nejvýše pověšenou rukou.
Oblíbenou atrakcí bylo i zařízení, kde cílem uživatelů bylo plácnout si s co nejvýše pověšenou rukou.
Mlsné návštěvníky potěšila tiskárna palačinek.
Mlsné návštěvníky potěšila tiskárna palačinek.
Po areálu se pohybovali lidé oblečení do všelijakých kostýmů.
Po areálu se pohybovali lidé oblečení do všelijakých kostýmů.
Vlastní stánek zde měla i firma Makeblock
Vlastní stánek zde měla i firma Makeblock
Značný ohlas způsobila 5 metrů vysoká 3D tiskárna od SeeMeCNC
Značný ohlas způsobila 5 metrů vysoká 3D tiskárna od SeeMeCNC
Z chodící žirafy promlouval k davům Adam Savage, kterého znáte jako jednoho z bořičů mýtů
Z chodící žirafy promlouval k davům Adam Savage, kterého znáte jako jednoho z bořičů mýtů
Maskor Maker Faire asi dělal neplechu...
Maskor Maker Faire asi dělal neplechu…

Chcete vidět více? Podívejte se na oficiální stránku Maker Faire do Galerie, na Facebook Maker Faire, nebo na web časopisu Make. Z těchto zdrojů také pocházejí výše uvedené fotky.

A jak si vedlo Arduino?

Arduino.org mělo svůj stánek. Jeho účasti zde je věnována tato část článku.

Obvykle trávíme čas tím, že vytváříme různé elektronické obvody, programujeme různé senzory a ovládáme vše možné pomocí mikroprocesorů. Tohle všechno je většinou možné dělat v sedě u stolu – tedy se člověk moc nezapotí. Měli bychom se nad sebou ale trochu zamyslet. V den, kdy jsme začali chystat naši expozici na místě v Bay Area, jsme museli vyložit z kamionu spoustu krabic a dopravit je do výstavní haly. Zbytek rána jsme strávili stavěním stánku – letos vyrobeného ze 100% lepenky. Byl to fyzicky  náročný způsob, jak začít den – taky jsme se u toho pěkně zapotili.

Arduino stánek na Maker Faire Bay Area 2016
Arduino stánek

Maker Faire začal pozvolna již v pátek odpoledne. Oficiálně sice začínal až v sobotu, ale od jedné do pěti odpoledne měli na výstaviště přístup novináři, studenti a několik hostů. Na stánku se v průběhu střídali novináři. Velký zájem vzbudily nové desky Arduino Primo a Arduino Star Otto. Bylo zde také poprvé představeno Arduino Primo Core, což je malý modul poháněný baterií, který vychází z Arduino Primo, ale není o moc větší než velká mince.

Arduino Primo
Arduino Primo
Arduino Star Otto
Arduino Star Otto

Stánek s Arduino.org sdílel i Brick’R’knowledge, který vyrábí moduly tvaru kostek, které jednoduše skládáte k sobě podobně jako LEGO.

Část Brick'R'Knowledge
Část Brick’R’Knowledge
Arduino stánek na Maker Faire Bay Area 2016
Arduino stánek

Mezi studenty oblíbený exponát byla robotická ruka Braccio ovládaná deskou Arduino Esplora. Zkoušeli si s ní uchopovat různé předměty, nebo do robotické ruky chytit stylus a s ním ovládat chytrý telefon, který ovládal další projekt. Návštěvníky zaujal také RobOtto (autonomní robotické vozítko), které bylo poháněné novou deskou Arduino Star Otto, která už má například audio vstup a výstup, port pro kameru a další. RobOtto má detektor objektů a umí se autonomně pohybovat na stole ohraničeném LED pásky.

Arduino RobOtto
Arduino RobOtto
Arduino robotická ruka Braccio
Robotická ruka Braccio

Spolčenost Nordic zde představila projekt „Physical WebRC Car“, který vytvořili studenti elektrotechniky na NTNU v Trondheimu jako bakalářskou práci. Auto může být ovládáno NorRadio ovladačem nebo přes bluetooth.

Physical Web RC Car
Physical Web RC Car

Přeloženo z http://www.arduino.org/past-events/maker-faire-bay-area-2016-feedback a mírně upraveno.

Ani Arduino.cc nezahálelo. Jeho stánek patřil hlavně zařízením z Casa Jasmina. Na obrázku vidíte například k internetu připojenou tepelnou tiskárnu a ovládací jednotku bytu.

Arduino Casa Jasmina Tiskárna a termostat
Tiskárna a ovládací jednotka

Na stánku také byla k vidění deska Arduino MKR1000, která disponuje wifi modulem a také Arduino Yun Shield, se kterým vytvoříte z klasického UNO Arduino Yun.

Arduino MKR1000
Arduino MKR1000

Fotografie ze stánku Arduino.cc pocházejí z jejich Facebook stránky.

Zbyšek Voda

Napsat komentář