Close

VIWO – moderní hračka v retro balení

VIWO arduino uno

Klíčovými elementy VIWO boxu, jehož autorkou je Tessa Donati, jsou konstrukce, ilustrace a zvuk. Samotný box obsahuje 16 malých dřevěných kostek, připravených ke složení 6 obrázků. Skládáním kostek na správná místa v mřížce se postupně přehrávají různé zvuky.

VIWO obsahuje hned dvě hry. První hra nabádá děti ke zkoumání tvarů objektu, povzbuzuje je složit obrázky správně a zároveň zlepšuje jejich sluchové dovednosti. Pro začátek se stačí dotknout nápisu VIWO. Hra jde dále obohatit o speciální karty, které z boxu vytvoří další samostatnou hru.

Tessa Donati složila VIWO box z dřeva liliovníku a několika plastových součástek. Box má stimulovat děti, aby během hraní používaly vlastní smysly, jako je dotek, sluch a zrak.

Během plánování a stavby boxu, jsem chtěla spojit tradiční kvality dřevěných her s kvalitami moderních her, které si získávají pozornost dětí. Abych toho dosáhla, přidala jsem interaktivní systém, s použitím objektů potisklých vodivým inkoustem.

VIWO je diplomovým projektem na écal, École Cantonale d’Art v Lausanne ve Švýcarsku z roku 2014.

Co jste postavila?

VIWO je hudební herní box pro děti postavený ze dřeva. Hra má stimulovat děti, aby používaly vlastní smysly při hraní. Jde o hmat, zrak a sluch.

Co vám dalo počáteční inspiraci?

Děti byly zdrojem mé inspirace: Jejich reakce na kvality dřevěného objektu a překvapení, které mohou zažít, když uslyší nečekané zvuky při hraní.

Jaká je originální idea za tímto projektem?

Cílem mého projektu bylo vyvinout hračku, která by si udržela tradiční kvality deskové hry a zároveň přidala prvky moderních her, které přilákají pozornost dětí. Kvalita dřevěných her spočívá v pocitech, které cítíte, když se jich dotknete. Já jsem chtěla mít tyto pocity v kombinaci s moderní technologií.

VIWO je kombinací slov vivo a wood. Vivo (Vi) v Italštině značí živou věc a wood znamená v Angličtině dřevo. Vybrala jsem tento název, protože můj dřevěný box se pak pro děti může jevit jako živý.

Jak box pracuje?

Když otevřete box najdete dvě hry. První hra je na víčku boxu a reaguje ve chvíli, kdy se dítě dotkne loga VIWO. Můžete také přidat různé karty z plexiskla na vrch víčka, a tak změnit samotnou hru a její zvuk.

Druhá hra je složená ze šestnácti dřevěných kostek. Děti jejich skládáním dovnitř boxu mohou složit šest obrázků.

Klíčovým elementem hračky je zvuk. Ten má každá strana šestnácti kostek specifický. Jakmile najdete správné místo a pozici, VIWO zahraje zvuk, čímž pomůže dítěti složit obrázek. Když kostku položí špatně VIWO nezahraje, tak dítě zjistí, že ji nepoložilo správně.

Zvolila jsem nástroje, které hrají zvuky podle obrázku. Pro ilustraci květiny zvuk jejího růstu, pro slona těžký zvuk, který připomíná jeho došlapování, pro úsměv robotický zvuk, a tak dále.

Stejná kritéria jsem použila pro výběr písniček, zamýšlela jsem se nad rytmem, melodií a pocity, které evokují.

Jak dlouho jsi na VIWO pracovala?

Šest měsíců.

Jak jsi box postavila? Materiály, součástky a podobně?

Sítotisk na dřevo s vodivým inkoustem byl pro můj projekt klíčový.

Pro zvuk jsem zvolila šest různých písniček od různých autorů, jako jsou John Lennon, Manu Chao, The Beatles a další. Nejedná se ale o jejich originály, upravila jsem je pro nové hudební nástroje, aby zněly pro děti zábavněji. Nástroje jsem vždy vybírala tak, aby odpovídaly tématu obrázku. Například zvuk u ilustrace ryby připomíná hudba zvuky pod vodou.

Jednotlivé noty hrající spolu s pokládáním kostek jsou součástí celé písničky, která zahraje po složení celého obrázku.

Mechanismus hry aktivující zvuky je uvnitř dvou boxů. Pro rozpoznání každé strany všech kostek, to je 96 stran, jsem navrhla 96 různých rozložení obvodů, a pak na ně natiskla šest ilustrací.

Okruhy jsou vytištěny vodivým inkoustem. Když se kostky dotknou tlakových kontaktů na dně boxu, pošlou hodnoty do Arduina, které je přeloží do korespondujícího zvuku.

Materiály: Liliové dřevo, plexisklo, vodivý inkoust, Arduino Uno, Arduino Waveshield.

Přeloženo z a mírně upraveno.

 

 

Napsat komentář