Close

Vyrobte si mobilní telefon

DIY mobilní telefon
DIY mobilní telefon

DIY mobilní telefon

Něco přes rok jsem pracoval na projektu open-source, DIY mobilního telefonu, který byl součástí mého PhD výzkumu na MIT Media Lab. Současná verze telefonu je postavena na  Arduino GSM shieldu a Arduino GSM knihovně. Má malou obrazovku s nízkým rozlišením (8 znaků, každý z LEDek 5 x 7 zapojených do matice), dřevěný obal s možností ohybu (promáčknutí) a tlačítka. Program pro obsluhu GSM shieldu a zajišťující interakci s uživatelem má přibližně 1000 řádků. Telefon dokáže přijímat a vysílat signál v podobě hovoru i textových zpráv, obsahuje ID volajícího, adresář kontaktů a ukazuje čas. Vlastně má všechno, co dvacet let stará Nokia! (Tedy až na hru Snake.) Za poslední půlrok jsem v rámci testování používal různé verze tohoto telefonu jako svoje hlavní zařízení.

Deska DIY telefonu

Deska DIY telefonu

Jelikož se jedná o open-source projekt jsou všechny schémata i software ke stažení na serveru GitHub (hardware, software). Návod k sestavení je na  mém webu, ale nejspíš bych se do projektu nepouštěl, pokud nemáte zkušenosti s pájením součástek.

Workshop na výrobu telefonu

Workshop na výrobu telefonu

Tyhle telefony ale nevyrábím jen já. Už jsem vedl dva workshopy (1, 2), kde si lidé mohli sestavit telefony sami pro sebe. Na Twitteru se dokonce objevil odvážlivec, který si telefon postavil sám.

Různé verze DIY telefonu

Různé verze DIY telefonu

Telefon si v rpůběhu vývoje prošel několika změnami, protože jsem chtěl, aby měl robustní tvar a déle vydržel. Zde můžete vidět několik jeho proměn. Začínal jsem s LCD monitorkem – s takovým, jako můžete najít u staré Nokie, ale asi po měsíci mi praskl v kapse, takže jsem ho vyměnil za robustní LED matrix displej. I zavírání mělo několik much, hlavní problém bylo najít vhodný materiál pro ohyb vrstev tlačítek.

Konečná podoba DIY telefonu

Konečná podoba

Nakonec musím říct, že jsem vcelku spokojený se svým nynějším mobilem. Sice se zdá trochu robustní, ale dobře se drží v ruce a je dostatečně funkční na každodenní používání (i když do smartphonu má daleko). Toto je můj  DIY mobil.

Přeloženo z http://blog.arduino.cc/2013/08/12/diy-cellphone/ a mírně upraveno.

Alena Suchá
Latest posts by Alena Suchá (see all)

3 Comments on “Vyrobte si mobilní telefon

horyna
19.1.2015 at 21:48

Nadherne.Da se koupit u nas,nebo prez nekoho sada soucastek a tistak????

Zbyšek Voda
20.1.2015 at 19:58

Neslyšel jsem o tom a přijde mi to celkem nepravděpodobné.
Autor na svém blogu popisuje, jak se k deskám dostat: http://diy-devices.com/devices/cellphone/ordering-the-circuit-board/
Možná ale jednodušší bude si schémata stáhnout a od někoho si nechat vytisknout:
https://github.com/damellis/cellphone2hw/tree/led-matrix

Juhele
4.1.2015 at 23:28

pěkné,
svého času jsem si říkal, zda by se takhle nedal v kombinaci s MP3 shieldem postavit hloupý telefon ale s kompletním ozvučením pro nevidomé a slabozraké. Jenže tam je to složitější pokud by člověk nechtěl, aby to všechno (kontakty, sms apod.) jen hláskovalo… Hlasové menu by bylo to nejmenší, to by šlo připravit předem a nahrát hotové…

Důvod té úvahy byl ten, že prakticky neexistuje cenově rozumný telefon s hmatnou klávesnicí, základními funkcemi ale kompletně ozvučený… Řeší se to smartphony a aplikacemi, které osekají 80% funkcí a udělají totéž, akorát bez té klávesnice..

Napsat komentář

Přejít k navigační liště