Close

Z tohoto telefonu retro doslova kape

Arduino telefon s rotační číselnicí

Jeden maker takhle uklízel na půdě a našel tam starý telefon s rotačním číselníkem. Místo toho, aby ho vyhodil, rozhodl se, že mu vdechne nový život. Do telefonu proto umístil Arduino Pro Mini a GSM modul SIM900. Svůj výtvor autor pojmenoval TOWA Phone (There Once Was A Telephone – byl jednou jeden telefon) a návod na jeho stavbu zveřejnil na serveru Instructables. Tak vznikl nevšední Arduino projekt, na který se teď podíváme.

Telefon umí přijímat hovory, vytáčet čísla pomocí rotačního číselníku a posílat řídící DMTF tóny. Kromě klasického telefonního zvonku na telefonu naleznete ještě indikační LED, která ukazuje status GSM připojení – červená = odpojeno, zelená = připojeno a modrá = příchozí hovor.

Pohled do útrob telefonu s rotačním číselníkem
Pohled do útrob

Autor zjednodušeně popisuje princip telefonu:

Pro zahájení hovoru stačí zvednout sluchátko a vytočit číslo, pro jeho ukončení sluchátko položte. Když telefon zvoní, zvedněte sluchátko a přijměte hovor.

Když někam voláte, telefon dá ústředně vědět, na jaké číslo voláte, pomocí signálu zakódovaného do tzv DMTF tónů.

Uvnitř Arduino programu si navíc můžete nadefinovat oblíbená čísla a spojit je s číselnou zkratkou. Takto jsem si například na čísla 1 až 8 zadal čísla svých blízkých. Když zvednu telefon a vytočím číslo 1, začne telefon volat mojí ženě, 2 a 3 vytočí mé syny atd.

Autor sice původně nezamýšlel využívat TOWA Phone denně, ale telefon mu tak přirostl k srdci, že se stal trvalým vybavením jeho pracovního stolu.

Tak co, nemáte někde po ruce starý telefon s rotačním číselníkem? Jestli ano, můžete ho trochu oprášit a doplnit ho o moderní technologie.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/06/30/hacking-a-rotary-phone-with-an-arduino-and-a-gsm-shield/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář