Close

Změřte si, za jak dlouho s motokárou ujedete kolo

Arduino stopky času kol pro motokáry

Richard Garsthagen si nedávno pořídil opravdu netradiční motokáru Razor Crazy Cart. Po nějakém čase ho ale obyčejné jezdění omrzelo a chtěl si zazávodit. Jelikož měl ale motokáru jenom jednu, musel si nějak poradit. Rozhodl se proto vytvořit stopky, které mu umožnily změřit čas jednotlivých kol na vytyčeném okruhu. Jako správný maker sáhl po Arduinu – konkrétně po desce Arduino UNO a nechal vzniknout zajímavému Arduino projektu. Návod na stavbu jeho Arduino stopek přehledně popsal a zveřejnil na serveru Instructables.

Stopky používají infračervenou závoru k detekci průjezdu cílovou čárou. Dva sedmisegmentové displeje zobrazují čas a také počitadlo kol. Díky malé tepelné tiskárně navíc máte přehled i o časech kol v historii. Rám držící stopky pohromadě a je postavený z konstrukčních prvků MakerBeam. Napájení poskytuje 11,2V LiPo baterie.

Arduino měření času kola
Detail stopek

Na stopkách najdete také tři tlačítka (závod, menu a výběr), potenciometr pro výběr počtu kol (od jedné do devíti) a spínač pro zapnutí a vypnutí. Stopky mají dva módy:

Závodní mód spustíte tlačítkem „závod“ (race). Toto tlačítko spustí smyčku, která čeká na první projetí startovní čárou. Od té chvíle stopky měří čas. Jak postupně projíždíte přes čáru, stopky vám ukazují, kolik kol ještě zbývá do konce a také aktuální čas.

Konfigurační mód slouží k nastavení počtu kol pomocí tlačítek „menu“, „výběr“ (select) a potenciometru.

Stopky samozřejmě nemusejí měřit jenom čas motokáry Crazy Cart, ale jakékoliv jiné motokáry, či vozítka. Přijdou tak například vhod, když nechcete soutěžit s ostatními, ale jen sami se sebou.

Chcete si postavit vlastní stopky s Arduino UNO? Pokračujte na stránku projektu na serveru Instructables.com.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2016/06/17/an-arduino-flying-start-lap-timer/ a mírně upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář