Close

3D Pad – Bezdotykový 3D ovladač

Arduino bezdotykový 3D ovladač

Čas od času někdo zapojí svou kreativní mysl a vytvoří něco báječného :-).

V tomto případě Jean Noël Lefebvre vytvořil bezdotykový 3D senzor ve formě Arduino shieldu. Nevyužívá však infračervené či ultrazvukové senzory, nýbrž princip měření kapacity. Senzor detekuje pozici a vzdálenost vaší ruky, čímž umožňuje používání gest jako mávnutí, otáčení či stlačení, podobně jako u počítačů z filmu Minority Report.

Jedná se o skvělý příklad ovládání na další, vyšší úrovni. Přídavek třetího rozměru zvyšuje kontrolu nad parametry, díky čemuž by projekt v budoucnu mohl najít uplatnění v hudebních aplikacích (např. Alesis AirFX), nebo jako herní ovladač, umožňující dělat několik věcí najednou pouze pomocí pohybu jedné ruky.

3D Pad je sice v rané fázi prototypu, přesto si ho ale můžete prohlédnout v přiloženém videu. V podstatě se skládá ze skupiny CMOS čipů a Arduina – je tedy levný, ale zároveň robustní.

Doufejme, že bude tato novinka v budoucnu integrována i do ostatních projektů, vždyť bezdotykové ovládání ( zvláště pak 3-rozměrné) je výborný nápad. Jestliže se chcete dozvědět více a zůstat v obraze, navštivte stránky projektu. K úspěchu projektu můžete přispět hlasováním v soutěži Atmel AVR Designna.

Oldřich Horáček

Napsat komentář