Close

Arduino datalogger pro výškové balóny

Arduino datalogger pro výškové balóny

Uživatel Spaceshark na serveru Instructables zveřejnil návod, ve kterém popisuje, jak je možné sestavit zařízení schopné zaznamenávat data z letu výškového balonu.

Jeho motivací k tomuto projektu byl fakt, že v astronomickém kroužku na jeho škole výškové balony pravidelně vypouštějí, ale většinou jenom s kamerou, či fotoaparátem. Mít obrázky z vyšších částí naší atmosféry je sice pěkný důkaz o kulatosti země, mnohem zajímavější ale je zároveň měřit i teplotu, tlak, nebo třeba GPS souřadnice.

Jako základ zařízení autor použil Arduino UNO, ke kterému připojil GPS modul a slot pro SD kartu, kam se souřadnice v průběhu letu logují společně s časem měření. Zařízení je také schopné zaznamenávat aktuální výšku a rychlost větru.

Ve vyšších výškách (až 30km), kterých tyto balony běžně dosahují už bývá pořádná zima a také GPS už nemusí zcela spolehlivě fungovat. To se také projevilo kolem 15km, kdy zařízení ztratilo přehled o výšce. Ke konci letu také vypověděla službu baterie, pravděpodobně kvůli nízké teplotě.

Autor celkově považuje projekt za úspěšný, protože si na něm mohl vyzkoušet, čeho se v další verzi vyvarovat a co vylepšit.

Více informací o projektu naleznete na serveru Instructables.

Přeloženo z https://blog.arduino.cc/2017/02/27/log-high-altitude-balloon-data-with-this-arduino-device/ a upraveno.

Zbyšek Voda

Napsat komentář